reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Antec P182: počítačové dělo

23.7.2007, Jan Vítek, recenze
Antec P182: počítačové dělo
Po roce a půl od recenze původního Antec P180 k nám dorazil vylepšený zástupce řady Performance One. Ten by měl mít několik vylepšení a snad i vyřešeno těch několik málo neduhů, které doprovázely starší verzi. Uvidíme, zde se opravdu jedná o krok dopředu.

Instalace komponent a teplotní testy


Do útrob Antec P182 jsem instaloval naši obvyklou sestavu v následujícím složení a k ní ještě využil jeden 120mm ventilátor Papst 4412 F/2GL s maximálními otáčkami 1600 RPM.
  • Základní deska: DFI LANParty-UT nF4 Ultra-D
  • Procesor: Athlon 64 FX55@2.6GHz
  • Chladič a ventilátor: Thermalright XP90C + Papst 3412 N/2GLE (92mm, 1600RPM)
  • Operační paměť: V-Data 256MB DDR400
  • Grafická karta: Club3D GF6600
  • Pevný disk: Western Digital 80GB (WD800JB)
  • Zdroj: Cooler Master RS-450-ACLY – 450W

Nejlépe je zde začít s instalací komponent a až poté se zaměřit na zdroj a mechaniky / pevné disky. Je však mít neustále na paměti, co a kam budeme instalovat, protože skříň je vysoce strukturovaná a kabely je nutné kvůli kýženému efektu vést inteligentně, což znamená, že je následně složité a velmi otravné kabeláž předělávat. Osobně jsem začal tím, že jsem si dlouhé napájecí kabely od zadního a horního ventilátoru protáhl horním otvorem za tray základní desky, čímž se vyřešila jedna otravná záležitost.


- klikněte pro zvětšení -

Druhým krokem byla instalace základní desky. Díky připraveným distančním sloupkům to bylo dílo okamžiku a následovat mohla grafická karta. Poté byl na řadě zdroj a pro tento účel je třeba uvolněním čtyř šroubků vymontovat jeho klec. Ta se pak nasadí na zdroj a celek se pak vsune dovnitř. Já jsem si vybral orientaci zdroje tak, aby jeho ventilátor nasával shora a do dolního prostoru jsem pak hodlal nacpat přebytečné kabely. Zdroj tedy vsunete dovnitř a pak jej už můžete, ale ještě nemusíte uchytit šroubky (s volným zdrojem se pak lépe pracuje a hlavně s jeho kabely). Připevnit klec i s nainstalovaným zdrojem zpět na své místo je trošku obtížnější a musíte ji tedy více přitlačit, aspoň je ale zdroj poté přichycen pevně a ani náhodou nemá šanci se vrtět.



Pak už si můžeme začít hrát s kabeláží. Na zadní straně traye již jsou přichyceny tři stahovací pásky, které uživateli názorně ukáží, k čemu jsou. Abyste měli uvnitř skříně co největší pořádek pro dosažení nejlepšího průtoku vzduchu, je vhodné, aby se co nejvíc kabelů od zdroje (a třeba i od předního panelu) táhlo za trayem. Jeho boční otvor je v našem případě ideální pro napájecí ATX konektory. Horní otvory zase využijete kromě vedení kabelů od ventilátorů v případě, že jsou napájecí konektory u horního okraje desky. Ke spodním oblastem se zase nejlépe dostanete přes dolní okraj traye. Vznikne tam sice změť kabelů, ale pokud budete moci bez problémů opětovně přiklopit bočnici, nemusí vám to vůbec vadit. Zde se tedy ukazuje, že větší odsazení základní desky a možnost tažení kabelů za ní se velmi vyplatí, protože to byla jedna z věcí, kterou jsem u předchozí verze P180 velmi postrádal. Co se týče zdroje, pak nejlepší bude (nehledě ovšem na přechodový odpor) využít verzí s modulární kabeláží, protože místa pro přebytečné kabely je zde poskrovnu. Musíte si také dávat dobrý pozor, aby se kabely příliš neblížily k lopatkám středového ventilátoru a nezablokovaly jej.



Instalace disků je pak již jednoduchá. Jednoduše je zasunete do jednoho z boxů a připevníte šroubky. Důležité je příliš neutahovat šroubky, jinak by efekt tlumení vibrací byl ten tam. Jak je vidět z fotografií, díky vedení kabelů za trayem není ani nutné využít otvoru mezi tunelem a horní komorou, ale pro datové kabely pro dolní pevné disky to již nutné je. Dostatek místa je zde i pro ploché PATA kabely, ale vhodnější je samozřejmě už využívat SATA disky. Jak vidíte z fotografií, skříň pak ve své hlavní části zůstává volná a pro vzduch průchozí, i když jsem samozřejmě ani zdaleka nevyužil všechny její možnosti. Avšak dnes v době zdrojů s modulární kabeláží a SATA disků i optických mechanik je vše jen otázkou toho, jak si se svou sestavou chcete pohrát. Skříň k tomu nabízí prostředků více než dost a je vidět, že i nad touto zdánlivě jemně aktualizovanou verzí někdo přemýšlel.




Teplotní testy


Testování probíhalo při okolní teplotě 24 - 25°C a pomocí aplikací Prime95, 3DMark03 (Mother Nature) a h2benchw (seek). Pevný disk byl umístěn dole v separátním tunelu, takže ten v tabulkáchopomineme a pouze si k němu řekneme, že dosahoval slušných 35 - 36 °C s pouze zapnutým zdrojem a už slabý průtok ventilátoru ve středu tunelu napomohl teplotu snížit o 3 °C, protože ventilátor zdroje se příliš netočí. Dále se tedy budeme zabývat procesorem, čipovou sadou a grafickou kartou. Zde jsem zkusil rozdíl mezi nejnižšími a nejvyššími otáčkami zadních ventilátorů a potom také jak se ukáže přítomnost ventilátoru Papst před grafickou kartou. Ten jsem nenastavil na plných 1600 RPM, ale také na 1200 RPM, aby otáčky korespondovaly s ostatními.

2x zadní 120mm @ 1200RPM
CPU
34°C
51°C
Chipset
36°C
52°C
GPU
59°C
85°C

V těchto vedrech byl i pokoj vytopený na vyšší teplotu než obvykle, což se muselo zákonitě projevit i zde. Teplota 83°C na grafické kartě by jinak nebyl dobrý výsledek a stejně tak to platí i u čipové sady a procesoru. Skříň přitom byla poměrně tichá a měl jsem pocit, že dva 1200RPM 120mm ventilátory by se měly ozývat víc. Na příštím grafu uvidíme, jak se teploty změní po úpravě otáček na 2000 RPM.

2x 120mm @ 2000RPM
CPU
31,5°C
47°C
Chipset
33°C
47°C
GPU
57°C
81°C

Ventilátory se roztočily a rozezvučely celou skříň na nepříliš příjemnou úroveň. A jak se ukazuje, pokles je sice značný, ale raději těch několik stupňů oželím a budu si užívat tichého provozu. A nakonec se podíváme, co přinesl přední 120mm Papst 4412 F/2GL na 1200 RPM umístěný těsně před grafickou kartou.

2x 120mm @ 1200RPM + 120mm Papst vpředu
CPU
34°C
50°C
Chipset
33°C
48°C
GPU
56°C
80°C

Ač teplota čipové sady zůstala stejná, tak teplota grafické karty díky přímému přísunu vzduchu dále klesla. Sice o jeden stupeň, ale musíme si uvědomit, že srovnáváme rozdílné otáčky - v předchozím případě jsme podobného výsledku dosáhli jen za cenu zvýšených otáček a hluku. Další ventilátor sice také nějaký hluk přidá, ale zdaleka ne tolik jako dva rozdivočelé 120mm ventilátoru před ostrými rošty. Procesoru byl viditelně nějaký přední Papst téměř ukradený.
reklama