www.svethardware.cz
>
>
>

3D tiskárna tiskne z materiálů se složením podobným půdě na Marsu

3D tiskárna tiskne z materiálů se složením podobným půdě na Marsu
, , aktualita
Technologie 3D tisku se nemusí omezovat jen na naši planetu. Vědci hledí dál, a proto experimentují s materiály, jež jsou svým složením podobné půdě z Marsu nebo Měsíce, která by se v budoucnu dala pro 3D tisk použít.
K oblíbeným
reklama
Žijeme v kosmickém věku, kdy se oči vědců často upínají až za hranice Země. S objevováním nových planet a vesmírných těles přichází i touha vysílat do vesmíru astronauty. Měsíc a Mezinárodní vesmírná stanice nepředstavují velký problém, pozornost se ale nyní upíná na vyslání lidské posádky na Mars. I když je k tomuto kroku ještě třeba ujít dlouhou cestu, objevují se technologie, které slibují 3D tisk za pomoci surovin z Marsu. Ty by mohly usnadnit astronautům pobyt na Rudé planetě.

Astronauti budou muset na Rudé planetě vyrábět nejrůznější předměty. K tomu by mohl posloužit projekt, který ke své realizaci využívá technologii 3D tisku. K tisku byl použit speciální inkoust, který se vyrábí za použití práškového materiálu, jenž simuluje půdu na povrchu Marsu nebo Měsíce. S projektem přišli výzkumníci ze Severozápadní univerzity v USA.

3D tisk by mohl vyřešit problém stavebních a výrobních prací mimo Zemi. Jiná 3D tiskárna už se ve vesmíru činila dříve, a to na palubě Mezinárodní vesmírné stanice, kde byla použita pro výrobu různých nástrojů. Na rozdíl od Additive Manufacturing Facility z ISS by si 3D tiskárna od amerických výzkumníků dokázala poradit s omezenými zdroji na Marsu.

3D tiskárna by umožňovala výrobu z materiálů vyrobených s pomocí půdy na Marsu či na Měsíci. Výzkumníci provádějí testy s materiály, které označují jako LRS a MRS inkousty. Skládají se z 10 % z polymeru a z 90 % z prášků, které mají napodobovat horniny na Měsíci nebo na Marsu. Ve skutečnosti prášky pocházejí ze sopečných nečistot. Výsledná 3D tištěná struktura by měla být pevná a pružná, použitelná na různé druhy předmětů.

Vědci chtěli svými pokusy prokázat, že podobné materiály by se při 3D tisku ve vesmíru daly použít. Speciální inkousty snadno tiskly struktury při rychlosti 1 - 150 mm/s s použitím trysky, která měla v průměru od 300 μm do 1,4 centimetru. Tiskly se nejrůznější tvary a předměty, aby vědci mohli zhodnotit vlastnosti materiálu.

Výsledky byly pozitivní a vědci z univerzity jsou přesvědčeni, že podobnou technologii by bylo možné ve vesmíru realizovat. Výsledné předměty měly požadované fyzikální vlastnosti i odolnost. 3D tiskárna určená pro Mars však musí být schopná pracovat i v podmínkách s nižší gravitací. Nelze tedy blíže určit, kdy se technologie do vesmíru skutečně podívá.

Zdroj: 3ders.org
reklama
Nejnovější články
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet
Povědomí o tom, že v blízkém vesmíru je přítomnost planet ve hvězdných systémech zcela běžný jev, nám přinesl především vesmírný teleskop Kepler americké NASA. V mnoha ohledech se ale musíme spoléhat na odhady.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia
Společnost Google zrovna nenadchla veřejnost úvodní nabídkou 12 her pro streamovací službu Stadia. Většinou to byly málo známé tituly a také se neobjevila vůbec žádná opravdová hlavní novinka, snad až na RDR2. Google ale na kritiku zareagoval. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře