reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Aktualizace KB5001330 pro Windows 10 může způsobit nepříjemné problémy

16.4.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Aktualizace KB5001330 pro Windows 10 může způsobit nepříjemné problémy
Tento týden vydaný update KB5001330 nejen opravuje chyby, ale také může přinést některé nové. Část uživatelů si stěžuje na snížení herního výkonu, chybové hlášky při instalaci nebo dokonce modrou obrazovku smrti.
Microsoft v úterý vydal dubnovou kumulativní aktualizaci Windows 10, která by měla hlavně vylepšovat zabezpečení operačního systému. A také odstranit některé problémy z předchozích updatů, jako byla modrá obrazovka smrti při používání některých tiskáren. Jenže od úterý aplikaci Feedback Hub, diskuzní fóra i sociální sítě zaplavují komentáře nespojených uživatelů, kterým poslední update nadělal v počítači více škody než užitku. Problémy nepostihují všechny uživatele – ve většině případů nejspíš všechno funguje podle plánu. Přesto by měli být uživatelé na pozoru a v případě obav raději počkat do příštího týdne, kdy snad vývojáři vychytají všechny mouchy.
 
 
Problémy se týkají konkrétně kumulativní aktualizace KB5001330, která je určena pro Windows 10 ve verzích 2004 nebo 20H2 a mění číslo sestavení změní na 19041.928, respektive 19042.928. Pokud používáte Windows 10 ve verzi 1909 nebo starší, potom se vás týkají jiné kumulativní aktualizace, které uvedenými chybami vůbec nemusí trpět. První komplikací, se kterou se uživatelé setkávají, se může objevit při samotné instalaci. Nejčastěji se jedná o chybu 0x800f081f, případně 0x800f0984 nebo 0x800f0922. Jeden z majitelů dvou různých zařízení Surface poznamenal, že je to druhý měsíc v řadě, kdy se mu nepodařilo nainstalovat kumulativní aktualizaci na jeho počítače.
 
Update také způsobil vrásky na čele některým hráčům. V některých případech se může objevit výrazný pokles snímkové frekvence (FPS), ale také další potíže, jako je trhání obrazu, zasekávání nebo pády her. V menší míře uživatelé hlásí blikání obrazovky při používání webových prohlížečů Chrome a Edge, bootloopy s chybovým kódem 0xc000021a nebo modrá obrazovka smrti. Zdá se, že ojediněle se mohl vrátit také problém s dočasnými profily, o kterém jsme neslyšeli od loňského prosince. Po aktualizaci se na počítači vytvoří nový uživatelský profil, což může vést např. ke ztrátě přístupu k některým souborům.
 
Pokud vás postihla některá z uvedených chyb, máte stále možnost se vadnou aktualizaci odinstalovat. Stačí otevřít aplikaci Windows Update, kde sjedete níže na možnost Zobrazit historii aktualizací. Následně vyberete možnost Odinstalovat aktualizace a následně v seznamu vyberete příslušný update. Po restartování počítače se vrátíte na předchozí sestavení Windows 10. Pokud jste na aktualizaci zatím nepřešli, můžete ve Windows Update také pozastavit aktualizace na 7 dní nebo jiné časové období.
 
Kumulativní aktualizace Explorer.exe KB5001330 by měla podle Microsoftu opravovat řadu problémů s podivným chováním Windows.exe, vylepšit zabezpečení řady komponentů v operačním systémů nebo odstranit starší verzi prohlížeče Edge (tzv. Legacy bez jádra Chromium).
 


reklama
reklama