Alder Lake mají být spíše náročnější na spotřebu než Comet/Rocket Lake, o čemž jsme mluvili nedávno. To podporují jednak fotografie prvních desek s bohatou výbavou napájecích fází a pak také údajné dokumenty samotného Intelu, které ukazují především na zvláště žravé 65W verze. Jde však konkrétně o vrcholnou proudovou zátěž, což ukazuje na větší důraz na turbo.

Nyní se ale budeme bavit o Alder Lake-S a jejich nástupcích Raptor Lake-S, které mají přijít na trh v druhé polovině příštího roku s vylepšeným systémem cache, podporou LPDDR5X a asi již vynechanou podporou DDR4. VideoCardz také mluví o větším počtu slabších jader v nejlepší konfiguraci 8C+16c.
Základní rozdělení na modely s TDP 125 W, 65 W a 35 W má zůstat stejné, ovšem zvýšit se má limit PL2 při snížení PL4. První dobře známe, jde o hodnotu udávanou opět ve wattech, v jejímž rámci může procesor zvyšovat takt svých jader. Jde tak o hodnotu vztahující se k turbu, přičemž při dodržení specifikací může procesor v těchto úrovních spotřeby setrvat jen po omezenou dobu (tau) a pak se musí po určitou dobu vrátit na PL1, čili na výchozí TDP.
PL4 (Power Limit 4) je přitom skutečně konečný limit, jenž by neměl být nikdy překročen a pokud jej bude dosaženo, do 10 ms musí zareagovat nadproudová ochrana, čili v takovém případě se počítač ihned nouzově vypne/resetuje. Raptor Lake-S 125W přitom mají využít mírně zvýšené hodnoty PL2, ale s výrazně sníženou PL4, zatímco PL1 (TDP), jak už bylo řečeno, zůstaly beze změny.

Dále tu máme stejné tabulky pro 65W a 35W verze, kde je situace podobná. Vychází se tu z uniklých dat, která Intel připravil jako doporučení pro výrobce zdrojů, čili zvláště z hlediska proudové zátěže jde o hodnoty, kde se počítá s dostatečnou rezervou.


Vypadá to tak, že Raptor Lake-S budou klást na turbo ještě větší důraz než Alder Lake-S, takže lze počítat s ještě větším rozdílem mezi základními takty a nejvyšším turbem. Nicméně to teprve uvidíme, ostatně se tu chystají generace s architekturou, jaká tu ještě nebyla. Respektive byla v podobě Lakefield, ale tyto velice úsporné procesory s 1C/4c lze považovat spíše za malé demo přicházejících produktů.
Zdroj: Igor's Lab