www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD brzy představí nová CPU EPYC i akcelerátory Instinct

AMD brzy představí nová CPU EPYC i akcelerátory Instinct
, , aktualita
Společnost AMD láká média na událost zvanou Accelerated Data Center Premiere, která se má týkat "inovací ohledně procesorů AMD EPYC a akcelerátorů AMD Instinct". Je tak vcelku zřejmé, o co tu půjde. 
K oblíbeným
reklama
AMD Accelerated Data Center Premiere proběhne 8. listopadu v 17:00 našeho času, přičemž slova se ujme sama prezidentka a CEO Lisa Su a dále to budou pánové Forrest Norrod (Senior Vice President a General Manager, Data Center and Embedded Solutions Business Group) a Dan McNamara (Senior Vice President a General Manager, Server Business Unit).
 
 
Pokud jde o akcelerátory Instinct, zde máme vcelku jasno, půjde o nové CDNA 2 zvané Aldebaran, čili řadu MI200, kterou nedávno poodhalil jeden ze známých leakerů konkrétně i v podobě MI250X. A pokud jde o procesory EPYC, zde je zřejmé, že na Zen 4 a 5nm procesory je ještě brzy, ale zřejmě už přijde ten pravý čas na představení nových Milan-X, čili aktuálních Zen 3 obohacených o V-Cache. 
 
Kdo byl poslední půl rok mimo planetu, tomu můžeme zopakovat, že V-Cache je další čip s SRAM umístěný přímo na 7nm čiplet a propojený pomocí spojů TSV. Poslouží k rozšíření L3 cache o dalších 64 MB, čili každý čiplet s původními 32 MB L3 cache tak bude mít ve výsledku 96 MB. Procesory EPYC s 8 čiplety tudíž mohou dosáhnout kapacity až 768 MB L3 cache. 
 
Procesor Jádra/vlákna Zákl. takt Turbo TDP L3 Cache (L3 + 3D V-Cache)
Epyc 7773X 64/128 2,2 GHz 3,5 GHz 280 W 768 MB
Epyc 7573X 32/64 2,8 GHz 3,6 GHz 280 W 768 MB
Epyc 7473X 24/48 2,8 GHz 3,7 GHz 240 W 768 MB
Epyc 7373X 16/32 3,05 GHz 3,8 GHz 240 W 768 MB
Neoficiální specifikace EPYC "Milan-X"
 
Dle uniklých specifikací to vypadá, že AMD se v případě Milan-X bude snažit využít potenciál své V-Cache na maximum bez ohledu na počet procesorových jader. To znamená, že i 16jádrový model má mít maximální možnou kapacitu L3 cache, čili jako takový bude mít v každém čipletu aktivována jen dvě jádra. Podobné procesory však AMD už dávno nabízí, jde o aktuální EPYC 73F3 nebo starší EPYC 7F52 s osmi čiplety, maximem L3 cache a jen 16 jádry. 
 
Je ovšem možné, že AMD nakonec Milan-X ještě nepředstaví a že půjde o řadu Trento, neboli speciální verze EPYC se Zen 3 určené pro nasazení i v serverech pro AI, které budou mít odlišný IO čip i patici či pouzdro. Doufejme ale, že to budou Milan-X, které jsou mnohem zajímavější a především by na jejich čipletech s V-Cache měly být založeny také budoucí Ryzeny, které přijdou ještě před generací Zen 4. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ceny Li-Ion baterií pro EV klesly na $132 za kWh, chvíli možná nebude lépe Ceny Li-Ion baterií pro EV klesly na $132 za kWh, chvíli možná nebude lépe
Ceny lithiových akumulátorů jsou pro budoucnost velmi důležité. Ovlivní nejen ceny aut na elektřinu, ale také úložiště, jejichž význam narůstá s narůstajícím podílem nestabilních obnovitelných  zdrojů elektrické energie. Cena klesá, ale už jen pomalu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Služba Netflix rozšiřuje nabídku her o další 3 nové tituly Služba Netflix rozšiřuje nabídku her o další 3 nové tituly
Streamovací služba Netflix se poslední dobou snaží prorazit i v oblasti her. K nedávno přidaným hrám Asphalt Xtreme a Bowling Ballers nyní přibývají další tři herní tituly. Nadále jsou bez reklam a nákupů ve hrách.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čína chce dohlížet na metaverse a NFT Čína chce dohlížet na metaverse a NFT
Metaverse a NFT jsou nemalým trnem v oku pro Čínskou lidovou banku. Banka v rámci boje proti nim varuje před zneužíváním těchto technologií pro nelegální činnost a praní špinavých peněz, chce tak větší kontrolu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Účinnost solárních tašek Tesly se zvýšila o 22 % Účinnost solárních tašek Tesly se zvýšila o 22 %
Energetický byznys Tesly sice zdaleka není tak velký jako ten automobilový, ale to zdaleka neznamená, že by se zde nic nedělo. Tesla uvádí novou verzi solárních tašek na střechu, které mají o 22 % vyšší výkon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Xiaomi uvádí 27" 4K grafický monitor s certifikací Pantone Xiaomi uvádí 27" 4K grafický monitor s certifikací Pantone
Xiaomi proniká na stále větší množství trhů. Zabydlovat se začíná i na trhu s monitory a nyní uvádí profesionální grafický monitor XMMNT27NU, který je 27" modelem s rozlišením 4K i 10bitovými barvami.
Včera, aktualita, Milan Šurkala