www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Instinct MI250X: vícečipové GPU se 48 TFLOPS v FP64

AMD Instinct MI250X: vícečipové GPU se 48 TFLOPS v FP64
, , aktualita
Od známého leakera ExecutableFix se dozvídáme detaily o grafických akcelerátorech AMD řady MI200. Jedná se konkrétně o dvě verze, a sice MI250 a MI250X a blíže představena byla konkrétně MI250X.
K oblíbeným
reklama
AMD Instinct MI250X je tak karta, která se skrývá za dobře známým kódovým označením Aldebaran a je zřejmé, že právě ona by měla tvořit páteřní výkon nové generace superpočítačů založených na hardwaru AMD. Jde především o letošní Frontier, který bude dle oficiálních informací postaven i z karet Instinct, ovšem jakýchsi "speciálních verzí s HBM". V nasazení pamětí HBM to ovšem pochopitelně nespočívá, neboť ty budou v generaci Aldebaran využity tak jako tak. Systém El Capitan již má být dokončen na začátku roku 2023, čili v jeho případě by už AMD mohlo teoreticky nabídnout něco novějšího, ale to se teprve ukáže. 
 
AMD Instinct MI100
 
Dle ExecutableFix už lze mluvit o dvou konkrétních verzích MI200, čili MI250X a MI250, zřejmě silnější a slabší kartě generace Aldebaran. Právě Instinct MI250X má nabídnout celkem 110 CU ve dvou samostatných 7nm čipech na 1,7 GHz (turbo) a dále 128 GB paměti HBM2e, přičemž TDP dosáhne 250 W. 
 
To jsou vcelku uvěřitelné specifikace nového serverového akcelerátoru, který má právě ve verzi MI250X nabídnout 383 TFLOPS v FP16/BF16 a vedle toho dokonce 47,9 TFLOPS v double precision (FP64). MI250 má být rovněž dvoučipové GPU, ovšem s osekaným počtem jednotek CU. Budou to ale zřejmě výrazně odlišné CU, neboť dnešní MI100 jich má celkem 120 a mnohem výkonnější Aldebaran tedy 110 ve dvou čipech.
 
Výkon si můžeme zasadit do kontextu dnešní nabídky, kde figuruje od NVIDIE aktuální Ampere s dosud nejvýkonnějším akcelerátorem A100 80GB. Ten v FP64 dosahuje výkonu "jen" 9,7 TFLOPS a v FP16 pak 78 TFLOPS, i když v FP16 Tensor je to 312 TFLOPS. Ale především je A100 už rok a půl starý čip, který by NVIDIA mohla už někdy na jaře nahradit novější generací (NVIDIA H100?). 
 
V případě AMD je to výše zobrazený akcelerátor MI100 starý téměř rok a založený na první generaci CDNA. Ten nabízí v FP16 výkon 185 TFLOPS a 11,5 TFLOPS v FP64, čili je vidět, že MI250X by měl oproti starším akcelerátorům dosáhnout v FP64 více než dvojnásobného výkonu na jeden čip, což se bude obzvlášť hodit právě pro jeho nasazení v nových superpočítačích. 
 
V nejbližší době se ale ukáže také zbrusu nová konkurence, a sice Intel Xe-HPC, neboli známé Ponte Vecchio, které jsou chystány i pro opožděný superpočítač Aurora, poslední ze tří známých systémů s výkonem dostávajícím se už do řádu ExaFLOPS.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ceny Li-Ion baterií pro EV klesly na $132 za kWh, chvíli možná nebude lépe Ceny Li-Ion baterií pro EV klesly na $132 za kWh, chvíli možná nebude lépe
Ceny lithiových akumulátorů jsou pro budoucnost velmi důležité. Ovlivní nejen ceny aut na elektřinu, ale také úložiště, jejichž význam narůstá s narůstajícím podílem nestabilních obnovitelných  zdrojů elektrické energie. Cena klesá, ale už jen pomalu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Služba Netflix rozšiřuje nabídku her o další 3 nové tituly Služba Netflix rozšiřuje nabídku her o další 3 nové tituly
Streamovací služba Netflix se poslední dobou snaží prorazit i v oblasti her. K nedávno přidaným hrám Asphalt Xtreme a Bowling Ballers nyní přibývají další tři herní tituly. Nadále jsou bez reklam a nákupů ve hrách.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čína chce dohlížet na metaverse a NFT Čína chce dohlížet na metaverse a NFT
Metaverse a NFT jsou nemalým trnem v oku pro Čínskou lidovou banku. Banka v rámci boje proti nim varuje před zneužíváním těchto technologií pro nelegální činnost a praní špinavých peněz, chce tak větší kontrolu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Účinnost solárních tašek Tesly se zvýšila o 22 % Účinnost solárních tašek Tesly se zvýšila o 22 %
Energetický byznys Tesly sice zdaleka není tak velký jako ten automobilový, ale to zdaleka neznamená, že by se zde nic nedělo. Tesla uvádí novou verzi solárních tašek na střechu, které mají o 22 % vyšší výkon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Xiaomi uvádí 27" 4K grafický monitor s certifikací Pantone Xiaomi uvádí 27" 4K grafický monitor s certifikací Pantone
Xiaomi proniká na stále větší množství trhů. Zabydlovat se začíná i na trhu s monitory a nyní uvádí profesionální grafický monitor XMMNT27NU, který je 27" modelem s rozlišením 4K i 10bitovými barvami.
Včera, aktualita, Milan Šurkala