www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Kaveri Refresh v polovině roku, chystá se Bristol Ridge

AMD Kaveri Refresh v polovině roku, chystá se Bristol Ridge
, , aktualita
Hned dvě novinky o chystaných APU se objevily během včerejšího odpoledne. Jednak se můžeme těšit na to, že v polovině tohoto roku má dorazit vylepšená generace procesorů Kaveri "Godavari" v tom příštím pak bude následovat generace Bristol Ridge.
K oblíbeným
reklama
Můžeme v tom tedy vidět i analogii k procesorům Intel Haswell, Haswell Refresh a Broadwell. I v jejich případě byla generace Haswell Refresh neplánovaná a šlo jen o vylepšenou generaci Haswell. Až nyní přichází pomocí pokročilejšího procesu vyráběné Broadwell. O něco podobného by tedy mělo jít ve spojení s AMD Kaveri, Godavari (Kaveri Refresh) a APU s kódovým označením Bristol Ridge, o nichž můžeme mluvit jako o desktopové alternativě mobilních Carrizo.
z prezentace o APU Kaveri


Společnost AMD také už jednou prodloužila život generaci svých APU, však to není tak dávno, co jsme se po generaci Trinity nedočkali právě Kaveri, ale Richland, které znamenaly jen mírné vylepšení díky vyšším taktům. Akorát v té době ještě nebylo ve spojitosti s procesory používáno slovo Refresh.

Nové Godavari mají přijít na trh někdy v polovině roku a možná že už brzy v červnu, kdy bude na pořadu dne veletrh Computex. Godavari je příhodné kódové označení, protože stejně jako v případě Kaveri jde o velkou indickou řeku. A je také celkem zřejmé, že Godavari využijí stejný socket jako Kaveri, čili FM2+, přičemž se nezmění nic, co se týče počtu procesorových jader či maximálního počtu shaderů v GPU. Jejich navýšení by ostatně ani nedávalo smysl vzhledem k tomu, že úzkým hrdlem se už pro Kaveri stala propustnost pamětí DDR3. Zde bude nutné přejít na nové paměti a záležet bude pouze na AMD, zda v příští generaci využije už dostupné DDR4, nebo jako Intel nabídne velkou cache přímo pro GPU (či snad obojí?).

Hlavním rozdílem tedy má být nastavení pracovních frekvencí, a to prý až o pětinu, přičemž prahové hodnoty TDP mají zůstat stejné. Novým nejlepším APU z dílny AMD se tak má stát model A10-8850K, nástupce dnešního A10-7850K. Jeho procesor má dostat pouze 100 MHz navíc, takže by pak pracoval na 4,1 GHz, ovšem GPU bude pracovat ne na 720 MHz, ale až na 856 MHz. Nicméně ani dnes není velký problém přetaktovat GPU v A10-7850K až na 1000 MHz, ale asi nikdo nemůže čekat, že nová APU nabídnou stejné základní frekvence, jakých bylo dosaženo při pokusech o přetaktování předchozí generace. Co se týče zbytku řady Godavari, půjde o modely A10-8750, A8-8650K, A8-8650, A6-8550K, Athlon X4 870K, Athlon X4 850, A10 Pro-8850B, A10 Pro-8750B, A8 Pro-8650B, A6 Pro-8550B a A4 Pro-8350B.

AMD Bristol Ridg' by měly být v podstatě desktopová Carrizo, již zbrusu novou generaci APU chystanou na příští rok. Pokud ale očekáváte bombastické specifikace, asi budete zklamaní. Konfigurace APU má totiž zůstat stejná jako u Kaveri, čili tu máme 4 CPU jednotky a 8 GPU jednotek, přičemž předpokládáme každá část GPU bude stejně jako dnes složena ze 64 GCN shaderů (proč by jich ale nakonec nemohlo být víc?). Očekávat ale můžeme také vylepšenou architekturu, takže v případě procesorů už nepůjde o Steamroller, ale o Excavator, po němž už AMD plánuje generaci Zen.

V případě GPU části můžeme očekávat architekturu GCN 1.2, čili stejnou, jakou nabízí dnešní čipy Tonga (Radeon R9 285) a vedle toho zde má AMD vůbec poprvé využít paměti DDR4, které by s vylepšenou architekturou a vyššími takty přinést tolik kýžený grafický výkon. Jenomže Bristol Ridge budou stále vyráběny 28nm procesem, což je jasný handicap a jejich maximální TDP zůstane stejně jako u Kaveri na 95 W. Od procesoru můžeme očekávat vyšší výkon, ale jen cca o desetinu, zatímco grafické jádro může být rychlejší až o třetinu.

AMD Bristol Ridge je tedy plánováno na třetí kvartál příštího roku, ovšem v tu dobu se mají objevit i první procesory 14nm generace Zen. Snad tedy AMD brzy přijde s novou roadmap, která vše ujasní.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower
Po 400 letech od slavného vyplutí lodě Mayflower s osadníky z anglického Plymouthu do toho amerického vypluje loď Mayflower Autonomous Ship (MAS) na stejnou trasu. Bude ale plně autonomní a prozkoumá problematiku plastů v oceánech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10 Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10
Konec podpory Windows 7 se blíží a Microsoft tak začne vyzývat uživatele Windows 7 Pro k přechodu na novější operační systém Windows 10 Pro. Už brzy se tak začne v systému zobrazovat okno s výzvou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící
Mark Zuckerberg se v jedné z jeho přednášek vyjádřil, že nepovažuje za správné kontrolovat závadnost politických reklam a na Facebooku tak bude všechno možné. Tedy i reklamy se zavádějícím obsahem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2 Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2
Na závěr pracovního týdne si můžeme zaslintat nad PC verzí hry Red Dead Redemption 2. Ta byla vylepšena i z grafického hlediska právě s ohledem na možnosti a výkon moderních osobních počítačů. A je to vidět.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon? Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon?
Autoři hry World of Tanks se nedávno pochlubili tím, že do své hry implementovali ray tracing, který bude moci pracovat pod DirectX 11 a nebude potřebovat žádný zvláštní hardware, čili GeForce RTX. Jak to funguje? 
Včera, recenze, Jan Vítek5 komentářů