www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Kaveri Refresh v polovině roku, chystá se Bristol Ridge

AMD Kaveri Refresh v polovině roku, chystá se Bristol Ridge
, , aktualita
Hned dvě novinky o chystaných APU se objevily během včerejšího odpoledne. Jednak se můžeme těšit na to, že v polovině tohoto roku má dorazit vylepšená generace procesorů Kaveri "Godavari" v tom příštím pak bude následovat generace Bristol Ridge.
K oblíbeným
reklama
Můžeme v tom tedy vidět i analogii k procesorům Intel Haswell, Haswell Refresh a Broadwell. I v jejich případě byla generace Haswell Refresh neplánovaná a šlo jen o vylepšenou generaci Haswell. Až nyní přichází pomocí pokročilejšího procesu vyráběné Broadwell. O něco podobného by tedy mělo jít ve spojení s AMD Kaveri, Godavari (Kaveri Refresh) a APU s kódovým označením Bristol Ridge, o nichž můžeme mluvit jako o desktopové alternativě mobilních Carrizo.
z prezentace o APU Kaveri


Společnost AMD také už jednou prodloužila život generaci svých APU, však to není tak dávno, co jsme se po generaci Trinity nedočkali právě Kaveri, ale Richland, které znamenaly jen mírné vylepšení díky vyšším taktům. Akorát v té době ještě nebylo ve spojitosti s procesory používáno slovo Refresh.

Nové Godavari mají přijít na trh někdy v polovině roku a možná že už brzy v červnu, kdy bude na pořadu dne veletrh Computex. Godavari je příhodné kódové označení, protože stejně jako v případě Kaveri jde o velkou indickou řeku. A je také celkem zřejmé, že Godavari využijí stejný socket jako Kaveri, čili FM2+, přičemž se nezmění nic, co se týče počtu procesorových jader či maximálního počtu shaderů v GPU. Jejich navýšení by ostatně ani nedávalo smysl vzhledem k tomu, že úzkým hrdlem se už pro Kaveri stala propustnost pamětí DDR3. Zde bude nutné přejít na nové paměti a záležet bude pouze na AMD, zda v příští generaci využije už dostupné DDR4, nebo jako Intel nabídne velkou cache přímo pro GPU (či snad obojí?).

Hlavním rozdílem tedy má být nastavení pracovních frekvencí, a to prý až o pětinu, přičemž prahové hodnoty TDP mají zůstat stejné. Novým nejlepším APU z dílny AMD se tak má stát model A10-8850K, nástupce dnešního A10-7850K. Jeho procesor má dostat pouze 100 MHz navíc, takže by pak pracoval na 4,1 GHz, ovšem GPU bude pracovat ne na 720 MHz, ale až na 856 MHz. Nicméně ani dnes není velký problém přetaktovat GPU v A10-7850K až na 1000 MHz, ale asi nikdo nemůže čekat, že nová APU nabídnou stejné základní frekvence, jakých bylo dosaženo při pokusech o přetaktování předchozí generace. Co se týče zbytku řady Godavari, půjde o modely A10-8750, A8-8650K, A8-8650, A6-8550K, Athlon X4 870K, Athlon X4 850, A10 Pro-8850B, A10 Pro-8750B, A8 Pro-8650B, A6 Pro-8550B a A4 Pro-8350B.

AMD Bristol Ridg' by měly být v podstatě desktopová Carrizo, již zbrusu novou generaci APU chystanou na příští rok. Pokud ale očekáváte bombastické specifikace, asi budete zklamaní. Konfigurace APU má totiž zůstat stejná jako u Kaveri, čili tu máme 4 CPU jednotky a 8 GPU jednotek, přičemž předpokládáme každá část GPU bude stejně jako dnes složena ze 64 GCN shaderů (proč by jich ale nakonec nemohlo být víc?). Očekávat ale můžeme také vylepšenou architekturu, takže v případě procesorů už nepůjde o Steamroller, ale o Excavator, po němž už AMD plánuje generaci Zen.

V případě GPU části můžeme očekávat architekturu GCN 1.2, čili stejnou, jakou nabízí dnešní čipy Tonga (Radeon R9 285) a vedle toho zde má AMD vůbec poprvé využít paměti DDR4, které by s vylepšenou architekturou a vyššími takty přinést tolik kýžený grafický výkon. Jenomže Bristol Ridge budou stále vyráběny 28nm procesem, což je jasný handicap a jejich maximální TDP zůstane stejně jako u Kaveri na 95 W. Od procesoru můžeme očekávat vyšší výkon, ale jen cca o desetinu, zatímco grafické jádro může být rychlejší až o třetinu.

AMD Bristol Ridge je tedy plánováno na třetí kvartál příštího roku, ovšem v tu dobu se mají objevit i první procesory 14nm generace Zen. Snad tedy AMD brzy přijde s novou roadmap, která vše ujasní.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů
I když streamovací služba Amazon Music není tak známá jako např. Spotify nebo Apple Music, je docela dobře možné, že se v tomto roce stane dvojkou a předběhne službu od Applu. Dosáhla už totiž na 55 milionů platících předplatitelů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50 ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50
Zaměstnanci nizozemské společnosti ASML se nemusí obávat, že by v nejbližších letech neměli co na práci. O EUV skenery je zájem a ten se bude jen zvyšovat, jak se rozroste i výroba pomocí EUV litografie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon
Společnost AMD vypustila do světa ovladače Radeon Adrenalin 20.1.1, které opravují čtyři závažné bezpečnostní chyby, ale o tom se v changelogu nedozvíme. Jedná se však o chyby v knihovně samotných ovladačů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma
Vývojáři VR titulu Half-Life: Alyx se rozhodli, že se nechají zpovídat na Redditu v rámci AMA (Ask Me Anything), takže můžeme očekávat, že se z odpovědí dozvíme řadu novinek. A vedle toho si můžeme předchozí díly zahrát zdarma. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
EVGA RTX 2060 KO přichází i s GPU TU104 a ne s TU106, má to vliv na výkon? EVGA RTX 2060 KO přichází i s GPU TU104 a ne s TU106, má to vliv na výkon?
Velice zajímavé věci se dějí nejen mezi novými Radeony RX 5600 XT, ale také mezi kartami NVIDIA GeForce RTX 2060. Některé EVGA GeForce RTX 2060 KO totiž jsou vybaveny čipy, které by jim vůbec neměly příslušet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář