www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Mantle je tu a nabízí vyšší výkon GPU i APU

AMD Mantle je tu a nabízí vyšší výkon GPU i APU
, , aktualita
AMD dnes oficiálně vypustilo do světa vlastní API Mantle, které má na systémech Windows konkurovat standardnímu DirectX. Slíben je nám především vyšší výkon u her s podporou Mantle, jichž tedy zatím není moc k dispozici, ovšem to se snad časem zlepší.
K oblíbeným
reklama
Společnost AMD ohlásila své API Mantle již při prvním oficiálním představení grafické karty Radeon R9 290X. A v dalších týdnech jsme se o Mantle postupně dozvídali podrobnější informace. Nyní již víme, že jde o konkurenční API pro DirectX, které má dle AMD lépe využívat dostupných zdrojů grafických čipů.




THIEF


Abyste mohli využít nový Mantle, musíte mít k dispozici příslušný hardware (grafiku architektury GCN) a ovladače AMD Catalyst 14.1 beta (či novější), které budou na uvedeném odkazu dostupné pro širokou veřejnost ještě během dnešního dne. AMD své API vyvíjelo po dobu dvou let ve spolupráci s herními vývojáři, jako je například Johan Andersson a jeho tým DICE, Dan Baker a Tim Kipp z Oxide Games a také celý tým ze Square-Enix vyvíjející nového THIEF.

Mantle si budete moci ihned vyzkoušet na hrách Battlefield 4 či StarSwarm. Pro Battlefield 4 budete potřebovat patch a demo hry StarSwarm s podporou Mantle má být na Steamu k dispozici dnes v 9 hodin večer. A co můžeme očekávat?

Dle AMD má být nárůst v počtu snímků za sekudu ve hře Battlefield 4 v průměru 13,3 % v rozlišení 1080p a 11,4 % v 1600p, což bylo testováno na grafických kartách Radeon R9 290X a 260X. Ve hře StarSwarm to má být dokonce 115,7% nárůst v 1080p a 75,2% v rozlišení 1600p na stejném hardwaru. Catalyst 14.1 jsou také dle AMD první ovladače s podporou architektury HSA, kterou využívají nová APU Kaveri (test). To se má odrazit v ještě větším výkonu při využití CPU a GPU, a to třeba v Libre Office nebo Corel AfterShot Pro,

Dále si pro nás AMD připravilo i seznam známých zádrhelů a potíží. Především jde o to, že Mantle prozatím nebude na kartách Radeon HD 7000 a 8000, stejně jako na nových R9 280X a R9 270X dosahovat optimálního výkonu. Na to se má firma zaměřit u příštích verzích ovladačů Catalyst. StarSwarm také zatím nepodporuje CrossFire ani Eyefinity a na Battlefield 4 se můžete na systémech s více GPU setkat se sekáním nebo problémy se stabilitou. Mantle také zatím nepodporuje notebooky s technologiemi AMD Enduro nebo PowerXpress.





A nakonec se podíváme na testy provedené přímo týmem DICE, čili výrobcem hry Battlefield 4. Ta ukázala vždy dva screenshoty pohromadě, na nichž se v horním rohu ukazuje aktuální framerate - nahoře na DirectX a dole na Mantle.





DICE provedli celkem tři testy, a to s nízko, středně a vysoce výkonným hardwarem. Šlo o APU AMD A10-7850K s integrovanou grafikou (1280 x 720), kdy měl Mantle poskytnout asi o 14 % vyšší výkon. Mainstream představoval AMD FX-8350 s grafikou Radeon HD 7970 (1920 x 1080, 1x MSAA a nastavení Ultra) a v něm byl Mantle lepší o 26 procent. Nakonec tu byl systém s Core i7-3960X a dva Radeony R9 290X v CrossFire (1920 x 1080, 4x MSAA, Ultra) a zde Mantle vykázal velmi slušných 58 % výkonu navíc.

Zdroj: TZ AMD
reklama
Nejnovější články
Zkušený startup Nuvia získal 240 milionů USD na vývoj konkurence pro x86 Zkušený startup Nuvia získal 240 milionů USD na vývoj konkurence pro x86
Společnost Nuvia je sice nová a nemá za sebou nic hmatatelného, čili se dá považovat za startup, ale tvoří ji jinak velice zkušení lidé, kteří dříve pracovali i ve firmách Apple či Google coby architekti SoC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Nová funkce Windows 10 nás upozorní na umírající SSD Nová funkce Windows 10 nás upozorní na umírající SSD
Téma reálné výdrže SSD je věčné a neustále probírané. Věnovat se mu bude také nová funkce pro Windows 10, která by nás měla upozornit na to, že našemu SSD zvoní hrana a opravdu bude vhodné si zajistit záchranu dat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SAE plánují v roce 2024 vyslat svůj lander na Měsíc SAE plánují v roce 2024 vyslat svůj lander na Měsíc
O zdolání Měsíce se už pokoušely sondy z různých zemí, nyní se zapojují Spojené arabské emiráty a plánují vyslat k přirozené družici Země svůj přistávací modul. Lander by se měl k Měsíci vypravit v roce 2024. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let
Poptávka po vysokokapacitních pevných discích je vysoká a jejich výrobci se dle toho budou snažit dostat na trh nové technologie co nejdříve, aby měli mít co nabídnout ve světě, v němž už na řadě trhu převzaly vládu elektronické paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Cooler Master MM720: pouze 49gramová odlehčená myš Cooler Master MM720: pouze 49gramová odlehčená myš
Letos se objevil u výrobců počítačových myší nový trend, který sice (zatím) nelze považovat za celoplošný, ale i tak je už dost rozšířený. Jde o odlehčování myší, a to především pomocí otvorů v jejich plášti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek