www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Mantle je tu a nabízí vyšší výkon GPU i APU

AMD Mantle je tu a nabízí vyšší výkon GPU i APU
, , aktualita
AMD dnes oficiálně vypustilo do světa vlastní API Mantle, které má na systémech Windows konkurovat standardnímu DirectX. Slíben je nám především vyšší výkon u her s podporou Mantle, jichž tedy zatím není moc k dispozici, ovšem to se snad časem zlepší.
K oblíbeným
reklama
Společnost AMD ohlásila své API Mantle již při prvním oficiálním představení grafické karty Radeon R9 290X. A v dalších týdnech jsme se o Mantle postupně dozvídali podrobnější informace. Nyní již víme, že jde o konkurenční API pro DirectX, které má dle AMD lépe využívat dostupných zdrojů grafických čipů.
THIEF


Abyste mohli využít nový Mantle, musíte mít k dispozici příslušný hardware (grafiku architektury GCN) a ovladače AMD Catalyst 14.1 beta (či novější), které budou na uvedeném odkazu dostupné pro širokou veřejnost ještě během dnešního dne. AMD své API vyvíjelo po dobu dvou let ve spolupráci s herními vývojáři, jako je například Johan Andersson a jeho tým DICE, Dan Baker a Tim Kipp z Oxide Games a také celý tým ze Square-Enix vyvíjející nového THIEF.

Mantle si budete moci ihned vyzkoušet na hrách Battlefield 4 či StarSwarm. Pro Battlefield 4 budete potřebovat patch a demo hry StarSwarm s podporou Mantle má být na Steamu k dispozici dnes v 9 hodin večer. A co můžeme očekávat?

Dle AMD má být nárůst v počtu snímků za sekudu ve hře Battlefield 4 v průměru 13,3 % v rozlišení 1080p a 11,4 % v 1600p, což bylo testováno na grafických kartách Radeon R9 290X a 260X. Ve hře StarSwarm to má být dokonce 115,7% nárůst v 1080p a 75,2% v rozlišení 1600p na stejném hardwaru. Catalyst 14.1 jsou také dle AMD první ovladače s podporou architektury HSA, kterou využívají nová APU Kaveri (test). To se má odrazit v ještě větším výkonu při využití CPU a GPU, a to třeba v Libre Office nebo Corel AfterShot Pro,

Dále si pro nás AMD připravilo i seznam známých zádrhelů a potíží. Především jde o to, že Mantle prozatím nebude na kartách Radeon HD 7000 a 8000, stejně jako na nových R9 280X a R9 270X dosahovat optimálního výkonu. Na to se má firma zaměřit u příštích verzích ovladačů Catalyst. StarSwarm také zatím nepodporuje CrossFire ani Eyefinity a na Battlefield 4 se můžete na systémech s více GPU setkat se sekáním nebo problémy se stabilitou. Mantle také zatím nepodporuje notebooky s technologiemi AMD Enduro nebo PowerXpress.

A nakonec se podíváme na testy provedené přímo týmem DICE, čili výrobcem hry Battlefield 4. Ta ukázala vždy dva screenshoty pohromadě, na nichž se v horním rohu ukazuje aktuální framerate - nahoře na DirectX a dole na Mantle.

DICE provedli celkem tři testy, a to s nízko, středně a vysoce výkonným hardwarem. Šlo o APU AMD A10-7850K s integrovanou grafikou (1280 x 720), kdy měl Mantle poskytnout asi o 14 % vyšší výkon. Mainstream představoval AMD FX-8350 s grafikou Radeon HD 7970 (1920 x 1080, 1x MSAA a nastavení Ultra) a v něm byl Mantle lepší o 26 procent. Nakonec tu byl systém s Core i7-3960X a dva Radeony R9 290X v CrossFire (1920 x 1080, 4x MSAA, Ultra) a zde Mantle vykázal velmi slušných 58 % výkonu navíc.

Zdroj: TZ AMD
reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář