www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?

AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
, , aktualita
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
K oblíbeným
reklama
Na 3DCenter se tak objevila kompilace nezaručených informací, které se týkají příští generace čipů Navi, o nichž již samotná společnost AMD musí mít velice dobrou představu a ve skutečnosti již spíše pomalu dokončuje jejich design. V důsledku jde o informace známých leakerů, jako je Kopite7kimi či Yuko Yoshida, od nichž se dozvídáme, že tu má být celkem až 60 RDNA WorkGroup Processor. 
 
 
RDNA WorkGroup Processor (WGP) je nová jednotka představená společně s generací RDNA 2, kde ji tvoří vždy dvě CU(Compute Unit), jež se dnes skládají ze 64 Stream procesorů. V příší generaci by už však nemusela obsahovat klasické CU. Někdo tu přitom mluví o 30 WGP a jiný o 60 WGP, což ale může jednoduše pramenit z toho, že Navi 31 má být dvoučipové GPU, takže se dané informace nevylučují. 
 
Dozvídáme se také o celkovém počtu až 15360 jader (rovný trojnásobek oproti Navi 21), což by tedy znamenalo, že jeden WGP by byl tvořen 256 Stream procesory/jádry/shadery, jakkoliv to nazveme, čili dvojnásobkem jader, které dnes tvoří jeden WGP v čipech RDNA 2. 
 
Čili grafické čipy RDNA 3 by už byly rozděleny pouze na WGP a už ne dále na CU, ale je otázka, zda jde o designovou změnu, která může mít vliv na výkon a celkovou architekturu, anebo je to jen kosmetická záležitost. 
 
Dále se diskutuje o paměťovém subsystému čipu Navi 31, který by prý mohl být stále jen 256bitový, ale to bude pravděpodobně platit pro jeden čip se 30 WGP a také lze počítat s tím, že se využijí rychlejší paměti s vyšší propustností na pin (GDDR6X?) a dále se mluví o vyšší kapacitě Infinity Cache, která by se měla alespoň zdvojnásobit na 256 MB a někdo mluví i o 512 MB. I to ale může být pochopitelně spojeno s tématem jednoho a dvou čipů v GPU.
 
Aktuálně počítáme s tím, že AMD vrhne své Navi 3 na trh nejdříve za rok a spíše ke konci příštího roku, takže zhruba v době, kdy očekáváme i NVIDIA Lovelace.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kioxia si chystá SSD pro PCIe 5.0 se 14 GB/s Kioxia si chystá SSD pro PCIe 5.0 se 14 GB/s
Společnost Kioxia, která vznikla relativně nedálo z bývalé Toshiba Memory, si připravila SSD, jež již budou určena pro rozhraní PCIe 5.0, a nabídnout tak vysoké přenosové rychlosti končící až na 14 GB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Doporučené PC sestavy: září 2021 Doporučené PC sestavy: září 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek22 komentářů
NIO uvádí na trh hybridní akumulátory s NMC i LFP NIO uvádí na trh hybridní akumulátory s NMC i LFP
Nevýhody lithiových akumulátorů se dají řešit různě. Automobilka NIO to nyní řeší "novým" typem akumulátorů, který využívá hybridní konstrukce. Kombinuje články NMC a LFP, které mají různé vlastnosti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP Envy 34: AiO PC dostane až GeForce RTX 3080 HP Envy 34: AiO PC dostane až GeForce RTX 3080
HP představilo nové All-in-One PC Envy 34. To má ultra širokoúhlý 34" displej IPS, výkonný procesor Intel Core i9 a grafickou kartu až GeForce RTX 3080. Nabídne 16MPx webkameru i porty Thunderbolt 4.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ryzen 5 3600 mizí z trhu a zbývají jen staré, nebo drahé modely Ryzen 5 3600 mizí z trhu a zbývají jen staré, nebo drahé modely
Od společnosti AMD jsme se už nejednou dozvěděli o tom, že kvůli omezeným výrobním kapacitám se snaží preferovat výrobu spíše dražších produktů. Nyní se to zřejmě ukazuje na dalším příkladu a sice na Ryzenu 5 3600. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů