www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD představuje nové FX "Vishera" a zlevňuje hi-end

AMD představuje nové FX "Vishera" a zlevňuje hi-end
, , aktualita
Přesně dle očekávání si AMD na letošní den připravilo představení nových procesorů Vishera, mezi něž patří i dva úsporné modely. Vedle toho se očekávalo i snížení cen dvou nejvýkonnějších modelů, ale pak tu je i jedno překvapení.
K oblíbeným
reklama
Málokdo by asi předpokládal, že se AMD ještě rozhodne oživit starou řadu procesorů FX "Vishera", které jsou na trhu již dlouho a také ještě dlouho zůstanou. AMD totiž pro ně nemá a ani nechystá nástupce a nyní pouze uvádí na trh tři nové modely, jež bez problémů zapadnou přímo do řady již existujících procesorů. Konkrétně se jedná o novou trojku na žebříčku výkonu, model FX-8370 a pak tu jsou úsporné procesory FX-8370E a FX-8320E. Ty jsou první a taky jediné Vishery, které označení E nesou.

Kdysi byl nejlepším procesorem AMD Vishera model FX-8350, který pak zastínily novější FX-9590 a FX-9370, ovšem za cenu velmi vysoké spotřeby a TDP 220 W. Dnes byl FX-8350 překonán novějším FX-8370, jehož jedinou předností ale je, že má o 100 MHz vyšší turbo frekvenci a z toho si asi nikdo úžasem nesedne.

Zajímavějšími kousky jsou dva osmijádrové modely FX-8370E a FX-8320E, které mají maximální frekvence poměrně vysoké, ale sníženou základní frekvenci, takže se budou spoléhat především právě na turbo. Oba pak mají TDP 95 W, takže zajímavějším modelem je ten výkonnější, a sice FX-8370 s taktem 3,3 až 4,3 GHz.

Společně s představením nových modelů se AMD rozhodlo snížit ceny procesorů FX-9590 a FX-9370. První z nich nově stojí 230 USD, přičemž dosavadní cena byla 300 USD a druhý klesl na 211 USD z předchozích 220 USD. Za pozornost tak stojí především nová cena procesoru FX-9590, přičemž dle předchozích zpráv o nových AMD FX měla cena nových procesorů klesnout ještě níže. Jak je ale vidět ze zveřejněné tabulky, není ani kam klesat, aniž by se snížily i ceny ostatních modelů.

Dočkali jsme se tedy hned třech nových CPU Vishera, poklesu cen hi-endu, ale zatím se nepotvrdila zpráva o snížení cen APU. Ale to ještě může nastat. A jaké je to překvapení? Tím je snížení ceny grafické karty AMD Radeon R9 295X2, která byla uvedena na trh na jaře s cenou 1499 USD. AMD tímto možná reaguje na 37% snížení ceny rovněž dvoučipové karty NVIDIA GeForce GTX TITAN Z, což ale platí pouze pro OEM zákazníky. Snížená cena Radeonu oproti tomu platí pro každého.

Cena karty se snížila o plnou třetinu, tedy na 999 USD, takže odpovídá ceně nejvýkonnější jednočipové GeForce. Lákadlem je také stávající program Radeon Rewards, v jehož rámci dostaneme zdarma více jak tucet PC her, a to dle vlastního výběru. Ty pak budeme moci provozovat na celkem 5760 stream procesorech ve dvou GPU, která mají k dispozici celkem 8 GB paměti GDDR5.

Zdroj: TZ AMD
reklama
Nejnovější články
AOC uvádí velká LCD série E2 s FreeSync AOC uvádí velká LCD série E2 s FreeSync
Společnost AOC si připravila trojici nových monitorů série E2, které sice vyloženě nepatří mezi herní modely, ale i tak všechny podporují Adaptive-Sync, čili primárně FreeSync. Jde o 31,5" a 34" panely. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Folding@Home dostal podporu CUDA s nárůstem výkonu až o 30 % Folding@Home dostal podporu CUDA s nárůstem výkonu až o 30 %
Z nové tiskové zprávy se dozvídáme, že Folding@home získává přímou podporu technologie NVIDIA CUDA, z čehož si můžeme slibovat výkonnostní bonus mezi 15 a 30 procenty. Vyšší výkon tak bude k dispozici i pro hledání léku na Covid-19. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte reaguje na otázku kondenzátorů na kartách RTX 3000 Gigabyte reaguje na otázku kondenzátorů na kartách RTX 3000
Dosud jsme se věnovali mnohým z výrobců grafických karet, kteří mohou mít problémy s napájením a stabilitou RTX 3080 i RTX 3090. Mluví se ale především o RTX 3080 a nyní tu máme reakci dosud opomíjeného Gigabytu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Test Digital Foundry: hry pro Xbox One X na nových Series X fungují skvěle Test Digital Foundry: hry pro Xbox One X na nových Series X fungují skvěle
Server Digital Foundry se už mohl zaměřit na testy konzole Xbox Series X, která začala být rozesílána recenzentům. Ti tak budou mít před listopadovým vypuštěním na trh opravdu dost času na to, aby se s ní seznámili. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další kryptoměnový hack: z burzy KuCoin zmizely prostředky za 150 mil. USD Další kryptoměnový hack: z burzy KuCoin zmizely prostředky za 150 mil. USD
Zabezpečení většiny kryptoměnových burz je značně nedokonalé. Hacky se stávají téměř pravidelně a máme zde další oběť. Tou je kryptoměnová burza KuCoin, které hackeři úplně vyluxovali všechny "hot wallets".
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář