www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD představuje nové FX "Vishera" a zlevňuje hi-end

AMD představuje nové FX "Vishera" a zlevňuje hi-end
, , aktualita
Přesně dle očekávání si AMD na letošní den připravilo představení nových procesorů Vishera, mezi něž patří i dva úsporné modely. Vedle toho se očekávalo i snížení cen dvou nejvýkonnějších modelů, ale pak tu je i jedno překvapení.
K oblíbeným
reklama
Málokdo by asi předpokládal, že se AMD ještě rozhodne oživit starou řadu procesorů FX "Vishera", které jsou na trhu již dlouho a také ještě dlouho zůstanou. AMD totiž pro ně nemá a ani nechystá nástupce a nyní pouze uvádí na trh tři nové modely, jež bez problémů zapadnou přímo do řady již existujících procesorů. Konkrétně se jedná o novou trojku na žebříčku výkonu, model FX-8370 a pak tu jsou úsporné procesory FX-8370E a FX-8320E. Ty jsou první a taky jediné Vishery, které označení E nesou.

Kdysi byl nejlepším procesorem AMD Vishera model FX-8350, který pak zastínily novější FX-9590 a FX-9370, ovšem za cenu velmi vysoké spotřeby a TDP 220 W. Dnes byl FX-8350 překonán novějším FX-8370, jehož jedinou předností ale je, že má o 100 MHz vyšší turbo frekvenci a z toho si asi nikdo úžasem nesedne.

Zajímavějšími kousky jsou dva osmijádrové modely FX-8370E a FX-8320E, které mají maximální frekvence poměrně vysoké, ale sníženou základní frekvenci, takže se budou spoléhat především právě na turbo. Oba pak mají TDP 95 W, takže zajímavějším modelem je ten výkonnější, a sice FX-8370 s taktem 3,3 až 4,3 GHz.

Společně s představením nových modelů se AMD rozhodlo snížit ceny procesorů FX-9590 a FX-9370. První z nich nově stojí 230 USD, přičemž dosavadní cena byla 300 USD a druhý klesl na 211 USD z předchozích 220 USD. Za pozornost tak stojí především nová cena procesoru FX-9590, přičemž dle předchozích zpráv o nových AMD FX měla cena nových procesorů klesnout ještě níže. Jak je ale vidět ze zveřejněné tabulky, není ani kam klesat, aniž by se snížily i ceny ostatních modelů.

Dočkali jsme se tedy hned třech nových CPU Vishera, poklesu cen hi-endu, ale zatím se nepotvrdila zpráva o snížení cen APU. Ale to ještě může nastat. A jaké je to překvapení? Tím je snížení ceny grafické karty AMD Radeon R9 295X2, která byla uvedena na trh na jaře s cenou 1499 USD. AMD tímto možná reaguje na 37% snížení ceny rovněž dvoučipové karty NVIDIA GeForce GTX TITAN Z, což ale platí pouze pro OEM zákazníky. Snížená cena Radeonu oproti tomu platí pro každého.

Cena karty se snížila o plnou třetinu, tedy na 999 USD, takže odpovídá ceně nejvýkonnější jednočipové GeForce. Lákadlem je také stávající program Radeon Rewards, v jehož rámci dostaneme zdarma více jak tucet PC her, a to dle vlastního výběru. Ty pak budeme moci provozovat na celkem 5760 stream procesorech ve dvou GPU, která mají k dispozici celkem 8 GB paměti GDDR5.

Zdroj: TZ AMD
reklama
Nejnovější články
AMD chce brzy získat 10 % serverového trhu a dále růst mezi desktopy AMD chce brzy získat 10 % serverového trhu a dále růst mezi desktopy
AMD má nyní velice dobrou výchozí pozici zvláště pro růst na serverovém trhu, kde hrubý výkon jejích CPU EPYC druhé generace nemá konkurenci. Firma tak cílí na brzké dosažení 10% podílu. A co desktopy?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i9-10900K a Z490 nastoupí prý v dubnu Core i9-10900K a Z490 nastoupí prý v dubnu
Tak trochu jsme je sice očekávali na začátku příštího roku, nicméně nové procesory Comet Lake-S od Intelu pod vedením Core i9-10900K s deseti jádry mají nastoupit na trh během druhého kvartálu a nejspíše v dubnu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
2K Games vytvořili nové studio pro oživení série Bioshock 2K Games vytvořili nové studio pro oživení série Bioshock
Společnost 2K Games se rozhodla znovu oživit sérii Bioshock, a to pochopitelně pomocí zbrusu nového titulu, který ovšem nebude vyvíjet žádné z existujících studií. Vytvořeno bylo pro tento účel zcela nové. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA si zaregistrovala značku Hopper, bude to další generace? NVIDIA si zaregistrovala značku Hopper, bude to další generace?
Opět se objevilo příjmení Hopper, které patřilo Grace Hopper, americké průkopnici počítačových věd. Je tak velice pravděpodobné, že takto se bude označovat příští generace NVIDIE po Ampere. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026 Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026
Společnost Sony naznačila, že nastoupí i konzole PlayStation 5 Pro, která bude pro pátou generaci znamenat nejspíše to, co PlayStation 4 Pro ve čtvrté generaci. Vedle toho už se také mluví o PS6. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře