www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD připravuje odpověď na Core i7-10710U

AMD připravuje odpověď na Core i7-10710U
, , aktualita
Na desktopová APU generace Renoir se můžeme zatím jen těšit a vedle toho sledovat souboj AMD a Intelu na mobilním poli. Na to nově dorazil i procesor Core i9-10710U, na nějž se má zaměřit jistý nový Renoir. 
K oblíbeným
reklama
Čipy AMD Renoir se na trhu s mobilními počítači postavily proti novým Core 10. generace, čili Comet Lake. V březnu byl přitom model AMD Ryzen 9 4900H ještě nejvýkonnější na trhu, ale poté přišel Core i9-10980HK, zatímco ve slabší váhové (resp. TDP) kategorii tu máme Ryzen 7 4800U, jenž musí odolávat dvěma řadám, a to Comet Lake-U a Ice Lake-U. 
 
Je ale třeba dodat, že srovnání mobilních procesorů není vůbec jednoduché a jednoznačné. Jde jednak o to, že samotné procesory mají konfigurovatelné TDP, které v důsledku značně ovlivňuje výkon a v případě Intelu jde také o značné využití turba, kdy už můžeme na oficiální hodnotu TDP rovnou zapomenout. Celé to pak ještě pohřbívá fakt, že stejný procesor může mít v různých počítačích různý výkon, což právě závisí na jeho nastavení i kvalitě chlazení. Nelze tak říci, že papírově výkonnější CPU bude vždy v praxi lepší než procesor se slabšími specifikacemi. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Nicméně AMD se dle informací z User Benchmark, které nám předkládá TUM APISAK, bude snažit zaútočit na procesor Core i9-10710U, který patří právě mezi modely s mírnější spotřebou a má TDP jen 15 W. To ovšem platí jen pro jeho 6 jader na 1,1 GHz, zatímco turbo má konfiguraci 28 až 36, takže lze očekávat výsledné frekvence 3,9 až 4,7 GHz a pro ty TDP 15 W samozřejmě už neplatí. Ovšem na vyšší spotřebu si jistě v turbu může sáhnout i Ryzen a zvláště to pak může platit pro jistý Ryzen 9 4900U, který si AMD má připravovat jako nový vrchol řady s TDP 10 až 25 W. 
 
 
Ryzen 9 4900U tak zaútočí na procesory Core i7-10710U a Core i7-1065G7, přičemž Lenovo už tento procesor vyzradilo na svých stránkách i s takty 1,8 až 4,3 GHz. To by mohlo být velice zavádějící, neboť oproti modelu 4800U jde jen o zvýšení turba o 100 MHz. Dle provedených testů to ovšem vypadá na velice podstatný až neuvěřitelný nárůst výkonu, a to zvláště v zátěži více jader. Jenomže ultraúsporné Ryzeny s konfigurovatelným TDP takto skutečně mohou dopadnout, pokud jeden má nastaveno 25 W a druhý třeba jen 15 W. 
 
Co se týče iGPU, pak Ryzen 9 4900U by měl mít stále stejnou Vegu s 8 CU na taktu až 1750 MHz, což se ovšem dalo očekávat, protože ani modely s vyšším TDP nic lepšího nenabízejí. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chrome se zbaví nepříjemné drobnosti. Díky vývojáři z Microsoftu Chrome se zbaví nepříjemné drobnosti. Díky vývojáři z Microsoftu
Chromě změní způsob, jak otevírá přetažené soubory. Díky tomu by už nemělo nemělo hrozit, že uživatel přijde o aktuální stránku. Novinka se objeví také v prohlížeči Edge, který je rovněž založen jádru Chromium. Se změnou přišel vývojář z Microsoftu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
MSI Cubi ve dvou nových verzích: mini PC s Comet Lake či Gemini Lake MSI Cubi ve dvou nových verzích: mini PC s Comet Lake či Gemini Lake
MSI oznámilo dvojici desktopů Cubi 5 10M a Cubi N, které se vyznačují velmi malými rozměry. První z nich nabídne procesor Comet Lake, zatímco druhý pouze Gemini Lake, ale v kombinaci s pasivním chlazením.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Objevila se nikdy nevydaná hra SimRefinery od Maxisu Objevila se nikdy nevydaná hra SimRefinery od Maxisu
Maxis má na svědomí známé herní pecky jako např. SimCity. V 90. letech byla ve vývoji ale i další "hra" SimRefinery, která se teprve teď objevila volně na Internetu. Bezmála 30 let nedokončenou hru si nyní můžete zahrát i v prohlížeči.
5.6.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
EA přináší někdejší exkluzivity z Originu na Steam EA přináší někdejší exkluzivity z Originu na Steam
Společnost Electronic Arts se rozhodla ještě více prohloubit spolupráci s Valve a její platformou Steam. Už dříve se odhodlala na ní nabídnout svůj úspěšný titul Jedi: Fallen Order a nyní přišla řada i na starší exkluzivity platformy Origin. 
5.6.2020, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
ASRock si chystá celou řadu desek s AMD A520 ASRock si chystá celou řadu desek s AMD A520
Ukazuje se, že možná ještě do nástupu letošního podzimu se opravdu dočkáme od AMD dalšího nového čipsetu po desky s paticí AM4, a to A520. Ten se již několikrát objevil a nyní i v záznamech EEC. 
5.6.2020, aktualita, Jan Vítek