www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD prý snižuje cenu Ryzenu 9 3900X v reakci na Core i9-10900K

AMD prý snižuje cenu Ryzenu 9 3900X v reakci na Core i9-10900K
, , aktualita
Společnost AMD je aktuálně ve vcelku pohodlné pozici, z níž se může dívat na Intel, kterak se snaží mačkat poslední šťávu ze svého 14nm procesu. Nedá se přitom říci, že by Ryzen 9 3900X na nový Core i9-10900K nestačil, ale přesto jej AMD zlevňuje. 
K oblíbeným
reklama
Včera se objevily testy prvních Comet Lake-S a mezi nimi především procesoru Core i9-10900K, který nabízí 10 fyzických jader na taktu až 5,3 GHz. Z hlediska ceny je přitom jeho přímou konkurencí procesor AMD Ryzen 9 3900X s 12 jádry na taktu až 4,6 GHz, který nabízí vyšší hrubý výkon právě díky vyššímu počtu jader a také výrazně nižší spotřebu či celkovou potřebu chlazení. 
 
Core i9-10900K umí být na druhou stranu díky celkově vyšším taktům rychlejší v úlohách, které nedokáží využít všechna dostupná jádra, což platí právě i pro hry. Jeho další výhodou je pak to, že jde o monolit s L3 cache, ke které mají rovný přístup opravdu všechna jádra, zatímco Ryzen 9 3900X využívá dva čiplety komunikující přes I/O čip a sběrnici Infinity Fabric a dokonce ani v rámci jednoho čipletu nemá opravdu jednotnou L3 cache, takže to může snadno způsobit zpoždění, které se projeví na výkonu. Do velké míry by tento problém měly odstranit právě procesory Vermeer (Ryzen 4000), od nichž tak očekáváme zásadně přepracovaný paměťový systém a v důsledku i výrazné zvýšení výkonu na takt. 
 
 
 
 
Celkově se tak nedá říci, že by Ryzen 9 3900X se stávající cenou představoval nevýhodnou koupi, zvláště pak když je i přes víceméně stejnou cenovku reálně prodáván výrazně levněji, než kolik zaplatíme za čerstvé Core i9-10900K. To se totiž v USA běžně prodává za více než 550 dolarů a i u nás je jeho běžná cena v předprodeji 16.300 Kč, kdežto konkurenční Ryzen pohodlně seženeme za méně než 13 tisíc.
 
Dle VideoCardz ale bude brzy platit nová oficiální cena pro Ryzen 9 3900X, a to 410 dolarů (původně 499 dolarů), čili s ní se tento procesor přesune do hladiny mezi novými 8jádrovými a 10jádrovými Comet Lake-S, ale opravdu přímého cenového soupeře mít už nebude. Nová Core i9 s 10 jádry totiž začínají na 439 USD a osmijádrová Core i7 končí na 374 USD. 
 
Uvidíme, kdy a zda se zlevnění procesoru Ryzen 9 3900X projeví na našem trhu. Pokud si přitom vezmeme jeho běžnou aktuální cenu 13.000 Kč s daní, ta by měla posléze klesnout přibližně na 10.700 Kč.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Legendární hra Solitaire oslavila 30 let od svého vzniku Legendární hra Solitaire oslavila 30 let od svého vzniku
Operační systém Microsoft Windows 3.0 přišel s hrou Windows Solitaire v roce 1990, tedy už před 30 lety. Před pár dny tak oslavila kulaté 30leté výročí a stále ji hrají desítky milionů lidí každým dnem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dostupný robot Pumpkii se postará o mazlíčky, když nejste doma Dostupný robot Pumpkii se postará o mazlíčky, když nejste doma
Modulární robot Pumpkii odmění vašeho mazlíčka pamlskem, vyčistí kočičí toaletu nebo umožňuje oboustrannou komunikaci na dálku. Projekt se brzy objeví na Indiegogo a pro nejrychlejší zájemce bude dostupný za pouhých 99 dolarů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Levná napodobenina Nintendo Switch umí spustit klasické hry Levná napodobenina Nintendo Switch umí spustit klasické hry
V čínských e-shopech se objevil handheld, který připomíná Nintendo Switch. Tím však podobnost téměř končí, neboť tato konzole má výrazně horší parametry a nezvládne spustit hry pro Switch. Přesto se najde pár pozitiv.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Formát HEIC může být problémem, studenti kvůli němu propadli u zkoušky Formát HEIC může být problémem, studenti kvůli němu propadli u zkoušky
Jeden z nástupců JPEG, formát HEIC, který se používá např. v iPhonech, se stal nemalým problémem při studentských zkouškách. Jak se ukázalo, problémy s kompatibilitou dokáží překvapit kdekoli.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
GeForce Now se rozrůstá o 17 her, čtyři z nich jsou novinky na Steamu GeForce Now se rozrůstá o 17 her, čtyři z nich jsou novinky na Steamu
Nvidia přidává další tituly do své služby GeForce Now. Tentokrát se jedná o 17 her, přičemž několik z nich vyšlo hned po vydání na Steamu. Patří mezi ně sci-fi Observation nebo Hunting Simulator 2, ve kterém se hráč může vydat na virtuální lov.
23.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik