www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD R-Series: nové výkonné Embedded APU a CPU

AMD R-Series: nové výkonné Embedded APU a CPU
, , aktualita
Společnost AMD představila druhou generaci Embedded R-Series, čili nových procesorů a APU, které jsme předtím mohli znát pod označením Bald Eagle. Ve své třídě jde o nové výkonnostní krále.
K oblíbeným
reklama
Již na podzim loňského roku se AMD pochlubilo svou roadmap, kde figurovaly také Bald Eagle, čili chystané 28nm procesory a APU pro tzv. embedded systémy. Jedná se konkrétně o herní systémy, počítače pro zdravotnictví, průmysl, sítě a komunikace. Zkrátka jde o již hotové systémy, kde jsou příslušná CPU a APU jejich nedílnou součástí, což má obvykle výhodu v malých rozměrech.

Nové procesory Embedded R-Series přinesou především architekturu HSA, grafická jádra GCN a také moderní funce pro řízení spotřeby. Dočkáme se také podpory Linuxu, Windows a systémů RTOS (Real-Time Operating System).

Konkrétně bylo představeno pět procesorů, jejichž TDP je buď 17 nebo 35 W, čemuž odpovídá i výkon nebo počet jader. Máme tu tedy dvě nebo čtyři procesorová jádra architektury Steamroller a dále až osm GPU CU. Jde o Compute Unit v grafickém jádru a ty se v případě AMD skládají ze 64 Stream procesorů. Nejlepší model by tak měl nabídnout 512 Stream procesorů pracujících na frekvenci až 686 MHz, což je tedy na TDP 35 W velmi slušné, zvláště když se do této spotřeby má schovat ještě čtyřjádrový procesor na frekvenci až 3,6 GHz.

Možná je to až podezřele dobré. Tyto specifikace můžeme srovnat s moderním APU A10-7850K, který nabízí stejný počet CPU i GPU jader (alespoň dle počtu CU), přičemž procesor Steamroller pracuje maximálně na 4 GHz a grafické jádro architektury GCN na 720 MHz. Takty procesoru i GPU jsou tedy o něco vyšší, ale maximální spotřeba A10 je 95 W, což je v porovnání se 35 W velký rozdíl.

Dva nové čipy z R-Series nejsou vybaveny žádným integrovaným jádrem a je zajímavé, že takový RX-427NB má stejné TDP a stejné CPU jako RX-427BB a přitom postrádá oněch 8 CU v grafickém jádru. Má tedy odlehčeno o 512 Shaderů, všechny ostatní specifikace jsou stejné a přitom je stejná i udávaná spotřeba. Rozdíly se mohou pak projevit v tom, na jaké frekvenci budou jeho procesorová jádra v zátěži pracovat, ale i tak je to podivné. Však nové R-Series mají dle všeho velmi blízko k APU Kaveri, kde dle AMD tvoří GPU téměř polovinu celého čipu.

Zdroj: TZ AMD
reklama
Nejnovější články
YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně
Reklamy jsou jedním ze způsobů, jak se financuje chod platformy YouTube a jak vydělávají youtubeři. Pokud ale uživatelé nechtějí sledovat reklamní spoty, mají nově možnost levnějšího předplatného Premium Lite.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX
Společnost Minisforum zařazuje do své nabídky čím dál zajímavější modely minipočítačů ve stylu NUC. Nyní tu máme model založený na mobilním APU AMD Ryzen 9 5900HX, čili téměř nejvýkonnějším čipu svého typu
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři
V poslední době bylo vedení společnosti Activision Blizzard kritizováno za to, jak přehlíží a někdy dokonce aktivně kryje či podporuje případy sexuálního obtěžování na pracovišti. Firmu začali už i opouštět sponzoři.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mindfactory: prodeje CPU na volném trhu šly dolů, stále bezpečně vede AMD Mindfactory: prodeje CPU na volném trhu šly dolů, stále bezpečně vede AMD
Po delší době se podíváme na vývoj prodejů velkého německého obchodu Mindfactory, který tvoří podrobné statistiky. Ukazuje se tu pár zajímavých údajů o tom, jak se změnil DIY trh během prvního pololetí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Dokument Countdown od Netflixu bude sledovat cestu 4 lidí na orbitu se SpaceX Dokument Countdown od Netflixu bude sledovat cestu 4 lidí na orbitu se SpaceX
Nejen Blue Origin a Virgin Galactic poletí s civilisty do Vesmíru. Podobný projekt chystá i SpaceX, jeho cílem je ale kroužení na orbitě po několik dní. Výsledkem však bude 5dílný dokument Countdown: Inspiration4 Mission To Space.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala