www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD reaguje na klamavé funkce napájení základních desek s AM4

AMD reaguje na klamavé funkce napájení základních desek s AM4
, , aktualita
Aplikace HWInfo nedávno dostala novou funkci označenou za Power Reporting Deviation, která sleduje, zda základní deska náhodou nedodává do procesoru více energie, než kolik mu současně sděluje. Jaká je reakce firmy AMD?
K oblíbeným
reklama
Nová funkce HWInfo Power Reporting Deviation tak vyvolala velký ohlas, neboť odhaluje praktiky výrobců desek, které mohou mít za následek výrazné zvyšování spotřeby i teplot procesorů Ryzen, v krajním případě prý i zkracování jejich životnosti (nebylo potvrzeno), a to při honbě za zvyšováním výkonu. Samotné AMD pak pochopitelně nemusí být z takových klamavých funkcí desek pro AM4 zrovna nadšeno, neboť případné výčitky a stížnosti zákazníků se budou pochopitelně snášet i na jeho hlavu. 
 
 
Ve zkratce pak jde o to, že základní desky procesorům Ryzen dodávají jistý (zvýšený) objem energie a současně pomocí sběrnice SVI2 udávají falešnou hodnotu, a to třeba jen poloviční. Procesor se ale na tyto údaje spoléhá (naštěstí jen částečně), takže si dopřává více wattů, než by ve skutečnosti dle svých nastavených profilů měl.
 
Právě to mu na jednu stranu umožní udržovat ve vysoké zátěži vyšší takty, ovšem s vidinou citelně vyšších teplot i spotřeby a také s tím, že nemusí jít vůbec o efektivní způsob, se kterým navíc uživatel není seznámen a nežádá si jej. 
 
Reakce firmy AMD zaslaná serveru Tom's Hardware říká, že firma si je tohoto problému vědoma a aktuálně se její pracovníci zkoušejí dopídit, co na tom všem je. Podotýká ale, že její procesory AMD Ryzen obsahují celou řadu pojistek, které pracují nezávisle na externích zdrojích dat a zajišťují bezpečný a spolehlivý provoz. Dle prvního zběžného posouzení situace si tak firma nemyslí, že by tyto "změny externí telemetrie" měly mít skutečný dopad na životnost procesoru nebo bezpečnost při jeho provozování. 
 
Z toho vyplývá jednak ten fakt, že AMD o těchto praktikách výrobců desek nevědělo, nebo se alespoň nyní tak tváří a pak se potvrzuje i to, co vyplynulo z testů autorů softwaru HWInfo. Ty totiž neukázaly žádný zásadní rozdíl mezi nastavením hodnoty Power Reporting Deviation na 75 a 50 procent, což ukazovalo na to, že od jistého momentu už si procesor stejně nebude brát více energie, ať mu deska umožní cokoliv. Právě to je v souladu s vyjádřením firmy AMD o pojistkách, které pracují nezávisle na externí telemetrii. 
 
Nicméně AMD by snad mělo učinit ještě nějaké závěry, ostatně jde stále o funkce (nebo by se dalo říci i "účelně opominutou nepřesnost"), které by desky měly nabízet jako možnost, a to ne automaticky a měly by mít celkově vyladěnou telemetrii, pokud jde o udávání správných hodnot napájení. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus RT-AX89X: herní router s osmi anténami a dvěma 10Gb/s porty Asus RT-AX89X: herní router s osmi anténami a dvěma 10Gb/s porty
Asus se svým nejnovějším Wi-Fi 6 routerem cílí na hráče, kteří neváhají pro vyšší výkon své domácí sítě utratit balík peněz. Model RT-AX89X AX6000 poznáte podle netradičního vzhledu s osmi anténami, ale zaujme i další výbavou.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Mozilla dočasně vypnula službu Firefox Send, útočníci přes ní šířili malware Mozilla dočasně vypnula službu Firefox Send, útočníci přes ní šířili malware
Firefox Send je užitečná služba, která umožňuje sdílení souborů mezi uživateli. V posledních měsících si ovšem funkci oblíbili hackeři, kteří jejím prostřednictvím šířili malware. Mozilla se proto rozhodla zasáhnout.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
100TB SSD Nimbus ExaDrive DC100 dostává cenovku: 40.000 USD 100TB SSD Nimbus ExaDrive DC100 dostává cenovku: 40.000 USD
Před dvěma lety oznámila společnost Nimbus svá nová SSD ExaDrive. Model DC100 sliboval nebývale vysokou kapacitu 100 TB. Nyní dostává i cenovku a stojí více než základní verze elektromobilu Tesla Model 3
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
TikTok může být zakázán i v USA: vláda ho podezřívá, že jde o spyware TikTok může být zakázán i v USA: vláda ho podezřívá, že jde o spyware
Sociální síť TikTok možná bude mít další problém. Poté, co byla zakázána v Indii kvůli obavám ze špehování uživatelů, hrozí totéž i v USA. I zdejší vláda se obává toho, že jde o spyware s vazbami na čínskou vládu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Sega Astro City Mini: osobní hrací automat v šestinové velikosti Sega Astro City Mini: osobní hrací automat v šestinové velikosti
Sega si připravila novou miniaturní herní konzoli, která je tentokráte kopií velkého automatu Astro City a ne domácí konzole. Podobné produkty už na trhu máme s cenou již od cca tisíce korun, ale nyní jde o samotnou Segu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek