www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD reaguje na klamavé funkce napájení základních desek s AM4

AMD reaguje na klamavé funkce napájení základních desek s AM4
, , aktualita
Aplikace HWInfo nedávno dostala novou funkci označenou za Power Reporting Deviation, která sleduje, zda základní deska náhodou nedodává do procesoru více energie, než kolik mu současně sděluje. Jaká je reakce firmy AMD?
K oblíbeným
reklama
Nová funkce HWInfo Power Reporting Deviation tak vyvolala velký ohlas, neboť odhaluje praktiky výrobců desek, které mohou mít za následek výrazné zvyšování spotřeby i teplot procesorů Ryzen, v krajním případě prý i zkracování jejich životnosti (nebylo potvrzeno), a to při honbě za zvyšováním výkonu. Samotné AMD pak pochopitelně nemusí být z takových klamavých funkcí desek pro AM4 zrovna nadšeno, neboť případné výčitky a stížnosti zákazníků se budou pochopitelně snášet i na jeho hlavu. 
 
 
Ve zkratce pak jde o to, že základní desky procesorům Ryzen dodávají jistý (zvýšený) objem energie a současně pomocí sběrnice SVI2 udávají falešnou hodnotu, a to třeba jen poloviční. Procesor se ale na tyto údaje spoléhá (naštěstí jen částečně), takže si dopřává více wattů, než by ve skutečnosti dle svých nastavených profilů měl.
 
Právě to mu na jednu stranu umožní udržovat ve vysoké zátěži vyšší takty, ovšem s vidinou citelně vyšších teplot i spotřeby a také s tím, že nemusí jít vůbec o efektivní způsob, se kterým navíc uživatel není seznámen a nežádá si jej. 
 
Reakce firmy AMD zaslaná serveru Tom's Hardware říká, že firma si je tohoto problému vědoma a aktuálně se její pracovníci zkoušejí dopídit, co na tom všem je. Podotýká ale, že její procesory AMD Ryzen obsahují celou řadu pojistek, které pracují nezávisle na externích zdrojích dat a zajišťují bezpečný a spolehlivý provoz. Dle prvního zběžného posouzení situace si tak firma nemyslí, že by tyto "změny externí telemetrie" měly mít skutečný dopad na životnost procesoru nebo bezpečnost při jeho provozování. 
 
Z toho vyplývá jednak ten fakt, že AMD o těchto praktikách výrobců desek nevědělo, nebo se alespoň nyní tak tváří a pak se potvrzuje i to, co vyplynulo z testů autorů softwaru HWInfo. Ty totiž neukázaly žádný zásadní rozdíl mezi nastavením hodnoty Power Reporting Deviation na 75 a 50 procent, což ukazovalo na to, že od jistého momentu už si procesor stejně nebude brát více energie, ať mu deska umožní cokoliv. Právě to je v souladu s vyjádřením firmy AMD o pojistkách, které pracují nezávisle na externí telemetrii. 
 
Nicméně AMD by snad mělo učinit ještě nějaké závěry, ostatně jde stále o funkce (nebo by se dalo říci i "účelně opominutou nepřesnost"), které by desky měly nabízet jako možnost, a to ne automaticky a měly by mít celkově vyladěnou telemetrii, pokud jde o udávání správných hodnot napájení. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon
Zástupce NASA Glenn Research Center popsal cestu k tomu, jak využít solární/jaderný elektrický pohon vesmírných plavidel pro cesty k Marsu. K takovému zařízení ještě leccos chybí, ale vývoj je už nalinkovaný. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů