www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen Embedded V3000: 6nm Zen 3, RDNA 2 a DDR5?

AMD Ryzen Embedded V3000: 6nm Zen 3, RDNA 2 a DDR5?
, , aktualita
Dle Patricka Schura by AMD mělo chystat vskutku zajímavou generaci APU Ryzen Embedded V3000, která přinese pokrok na všech frontách. Měla by dostat lepší procesorová jádra, grafickoui architekturu i podporu pamětí. 
K oblíbeným
reklama
AMD Ryzen Embedded jsou aktuálně trošku pozadu, pokud jde o procesorovou mikroarchitekturu. V rámci generace V2000 využívají 7nm jádra Zen 2 a vedle toho samozřejmě stále GPU generace Vega a podporují paměti DDR4. To vše se má ale v rámci generace V3000 změnit a pokud je pravda to, co uvádí známý leaker Patrick Schur, půjde o velice slušný pokrok. 
 
 
Na ten se ovšem nemusí těšit ani tak běžní uživatelé PC, jako spíše výrobci různých specializovaných počítačů pro průmyslové nasazení, apod. O tom ostatně vypovídá nabídka produktů využívajících APU Ryzen Embedded. Pro běžná PC tu jsou dobře známé řady desktopových a mobilních APU Ryzen G, která jsou aktuálně k dispozici v generaci Cezanne se Zen 3, Vegou a DDR4. Ovšem i tato APU se samozřejmě později dočkají lepší grafiky a podpory nových pamětí. 
 
O generaci V3000 APU Ryzen Embedded se dozvídáme především to, že již má jít o 6nm čipy, přičemž z roadmap firmy TSMC dobře víme, že tento proces (N6) je skutečně na cestě. Zásadní zlepšení by ale oproti N7 nabídnout neměl, i když lze počítat i s o trošku vyšší tranzistorovou hustotou. Zajímavé je, že i přes využití 6nm technologie se tu mluví stále o Zen 3 a ne o Zen 3+, což by napovídalo, že Zen 3+ skutečně může znamenat nasazení V-Cache, která se uplatní spíše u výkonnějších a žravějších čipů. Právě s V-Cache mají v dohledné době nastoupit nové desktopové procesory. 
 
Ryzen Embedded V3000 mají nastoupit přinejmenším ve třech exemplářích s 6C/12T a 8C/16T, což bude víceméně stejné jako v aktuální generaci V2000. Ovšem namísto 8 CU (512 Stream procesorů) generace Vega (GCN5) už tu bude moderní RDNA 2, a to na 12 CU (768 Stream procesorů) a také podpora sběrnice PCIe 4.0 na 20 linkách oproti PCIe 3.0 v generaci V2000. Grafický výkon pak bude podpořen právě i tím, že se už dle Schura počítá s podporou pamětí DDR5-4800. 
 
Dále tu máme ve výčtu také dvě rozhraní USB4, dokonce i dvě 10 Gb/s ethernetová rozhraní a co se týče TDP, mluví se o rozsahu 15 až 30 a také 35 až 54 W. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku
Ačkoliv nám firma AMD dříve slibovala, že zvláště dodávky grafických karet se v druhé polovině roku zvýší, bylo zřejmé, že poptávka s celým jejím dluhem bude těžko uspokojena. A to Lisa Su také potvrdila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX
Společnost Sapphire známe spíše jako dlouhodobého AIB partnera firmy AMD, který vyráběl grafické karty ještě v době, kdy byla ATi samostatnou firmou. Nyní tu ale máme novinku v podobě počítačové skříně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další výkonná x86 konzole: GDP WIN Max 2021 Další výkonná x86 konzole: GDP WIN Max 2021
V poslední době se roztrhl, či možná zatím jen značně natrhl pytel s herními počítači či konzolemi, které jsou založeny na x86 hardwaru a využívají moderní mobilní platformy firem Intel a AMD. Co nabídne GPD WIN Max 2021?
Dnes, aktualita, Jan Vítek