www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD si patentuje CPU s integrovanými FPGA prvky

AMD si patentuje CPU s integrovanými FPGA prvky
, , aktualita
Tato zpráva má bezpochyby souvislost s akvizicí firmy Xilinx, která byla ohlášena na konci října. Týká se totiž patentu nového procesorového designu, který počítá s integrováním jistých FPGA prvků přímo do jader. 
K oblíbeným
reklama
AMD ohlásilo akvizici firmy Xilinx loni na konci října, takže jsme mohli počítat s tím, že se dočkáme nějakých novinek spojených s čipy FPGA nebo Adaptive SoC, což jsou domény právě firmy Xilinx. Nyní tu máme nový patent, který se týká využití FPGA elementů v jádrech CPU, který je nazván "Method and Apparatus for Efficient Programmable Instructions in Computer Systems". 
 
 
Jak připomíná server techPowerUp, konkurenční Intel už nabízí spojení CPU a FPGA třeba v případě procesoru Xeon 6138P, který obsahuje také FPGA Arria 10 GX 1150. Ovšem zde jde jen o dva čipy (CPU a FPGA) vedle sebe na stejné procesorové destičce, zatímco AMD chce FPGA prvky implementovat do stejného kusu křemíku s klasickým CPU.
 
Možné výhody jsou nasnadě, a tkví vedle možností vyplývajících z integrace také v rychlé komunikaci, která nebude omezena rozhraním mezi dvěma samostatnými čipy, které už ze své podstaty nemůže být tak rychlé a pohotové, tedy pokud se nevyužije nějaký pokročilý způsob pouzdření s využitím interposeru nebo v případě Intelu spíše EMIB. 
 
V patentu firmy AMD je uvedeno, že výsledný procesor bude obsahovat jednu či více přeprogramovatelných jednotek (Programmable Execution Unit - PEU), které mohou být naprogramovány pro vykonávání určitých instrukcí. Pokud na takovém procesoru spustíme podporovanou aplikaci, rovnou se do FPGA část naprogramuje pro vykonávání jistých instrukcí, které bude dekódovat a odesílat samotné CPU.
 
 
PEU budou sdílet registry s jednotkami pro výpočet v plovoucí i pevné řádové čárce (FP a INT), jimž budou schopny v případě potřeby pomoci. PEU budou také využitelné ve virtualizaci s využitím obvyklých bezpečnostních funkcí a také je bude možné programovat nezávisle na dalších případných PEU v systému. 
 
Dále se dozvídáme, že PEU budou moci pracovat s různými neobvyklými formáty jako Bfloat16, FP16 či Sparse FP16, čili AMD zde konkrétně myslí i na akceleraci umělé inteligence a především budou moci v závislosti na konkrétní zátěži velice zvýšit IPC, čili výkon procesoru na takt. 
 
Celkově to vypadá na novou snahu firmy AMD přinést revoluci mezi procesory x86, podobně jako tomu bylo v případě prvních APU. Ta měla v rámci GPGPU přinést prudký výkonnostní nárůst pomocí výkonných integrovaných GPU, což se ale v podstatě nikdy nestalo, respektive APU neměla velký vliv na rozvoj GPGPU. To byla ale doba bulldozerová, kdy AMD celkově chřadlo, zatímco dnes je ve zcela jiné pozici a navíc je tu velký rozdíl mezi úzce zaměřenými GPU a univerzálními FPGA. Ostatně jak se píše výše, pokud FPGA nebudou mít na práci nic lepšího, mohou alespoň pomoci celočíselné nebo matematické jednotce.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Osmijádrové Tiger Lake-H můžeme očekávat zřejmě v červnu Osmijádrové Tiger Lake-H můžeme očekávat zřejmě v červnu
Dle informací od výrobce notebooků XMG bude mít AMD řadu měsíců výhodu v tom, že Intel nebude mít na trhu konkurenci pro procesory Ryzen 5000 generace Cezanne. Osmijádrové Tiger Lake-H totiž mají nastoupit až na konci prvního pololetí.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel nalákal dalšího veterána, ze SiFive se vrací Sunil Shenoy Intel nalákal dalšího veterána, ze SiFive se vrací Sunil Shenoy
Osoba Patricka Gelsingera, který se už do tří týdnů stane novým šéfem Intelu, zřejmě přitahuje pozornost lidí, kteří by už jinak byli raději v důchodu nebo pracovali jinde. Nyní je to Sunil Shenoy, který povede svůj inženýrský tým. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Aktualizováno: Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s CPU AMD. Proč? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos
Tzv. rumors se umí občas pěkně rozcházet a velmi dobře to jde vidět na procesoru Samsung Exynos 9925. Ten by měl přinést do mobilních procesorů Samsung výkonnou grafiku od AMD. Už poněkolikáté se mění předpokládané datum uvedení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala