www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD si patentuje CPU s integrovanými FPGA prvky

AMD si patentuje CPU s integrovanými FPGA prvky
, , aktualita
Tato zpráva má bezpochyby souvislost s akvizicí firmy Xilinx, která byla ohlášena na konci října. Týká se totiž patentu nového procesorového designu, který počítá s integrováním jistých FPGA prvků přímo do jader. 
K oblíbeným
reklama
AMD ohlásilo akvizici firmy Xilinx loni na konci října, takže jsme mohli počítat s tím, že se dočkáme nějakých novinek spojených s čipy FPGA nebo Adaptive SoC, což jsou domény právě firmy Xilinx. Nyní tu máme nový patent, který se týká využití FPGA elementů v jádrech CPU, který je nazván "Method and Apparatus for Efficient Programmable Instructions in Computer Systems". 
 
 
Jak připomíná server techPowerUp, konkurenční Intel už nabízí spojení CPU a FPGA třeba v případě procesoru Xeon 6138P, který obsahuje také FPGA Arria 10 GX 1150. Ovšem zde jde jen o dva čipy (CPU a FPGA) vedle sebe na stejné procesorové destičce, zatímco AMD chce FPGA prvky implementovat do stejného kusu křemíku s klasickým CPU.
 
Možné výhody jsou nasnadě, a tkví vedle možností vyplývajících z integrace také v rychlé komunikaci, která nebude omezena rozhraním mezi dvěma samostatnými čipy, které už ze své podstaty nemůže být tak rychlé a pohotové, tedy pokud se nevyužije nějaký pokročilý způsob pouzdření s využitím interposeru nebo v případě Intelu spíše EMIB. 
 
V patentu firmy AMD je uvedeno, že výsledný procesor bude obsahovat jednu či více přeprogramovatelných jednotek (Programmable Execution Unit - PEU), které mohou být naprogramovány pro vykonávání určitých instrukcí. Pokud na takovém procesoru spustíme podporovanou aplikaci, rovnou se do FPGA část naprogramuje pro vykonávání jistých instrukcí, které bude dekódovat a odesílat samotné CPU.
 
 
PEU budou sdílet registry s jednotkami pro výpočet v plovoucí i pevné řádové čárce (FP a INT), jimž budou schopny v případě potřeby pomoci. PEU budou také využitelné ve virtualizaci s využitím obvyklých bezpečnostních funkcí a také je bude možné programovat nezávisle na dalších případných PEU v systému. 
 
Dále se dozvídáme, že PEU budou moci pracovat s různými neobvyklými formáty jako Bfloat16, FP16 či Sparse FP16, čili AMD zde konkrétně myslí i na akceleraci umělé inteligence a především budou moci v závislosti na konkrétní zátěži velice zvýšit IPC, čili výkon procesoru na takt. 
 
Celkově to vypadá na novou snahu firmy AMD přinést revoluci mezi procesory x86, podobně jako tomu bylo v případě prvních APU. Ta měla v rámci GPGPU přinést prudký výkonnostní nárůst pomocí výkonných integrovaných GPU, což se ale v podstatě nikdy nestalo, respektive APU neměla velký vliv na rozvoj GPGPU. To byla ale doba bulldozerová, kdy AMD celkově chřadlo, zatímco dnes je ve zcela jiné pozici a navíc je tu velký rozdíl mezi úzce zaměřenými GPU a univerzálními FPGA. Ostatně jak se píše výše, pokud FPGA nebudou mít na práci nic lepšího, mohou alespoň pomoci celočíselné nebo matematické jednotce.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem
Extrémně levné klíče k Windows sice mohou (nějaký čas) fungovat, ale jejich majitele riskují problémy se zákonem. Německé orgány předvolávají některé jejich uživatele a hovoří se dokonce o domovních prohlídkách.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik10 komentářů
Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku
Přistání Perseverance na Marsu v druhé polovině února bylo velkou událostí. Jak si ale vede americký rover nyní? NASA oznámila, že před pár dny úspěšně absolvoval test, při kterém vozítko popojelo a udělalo otočku.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
6.3.2021, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů