www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD u Kaveri obětovalo výkon CPU ve prospěch celku

AMD u Kaveri obětovalo výkon CPU ve prospěch celku
, , aktualita
Již příští úterý by i v našich obchodech měly být dostupná nová APU Kaveri, která přinesou nejen jádra Steamroller a architekturu GCN, ale také zcela novou strategii firmy AMD. Čipy APU už získaly nejvyšší prioritu, takže se podívejme na to, co to znamená.
K oblíbeným
reklama
Společnost AMD dle posledních zpráv v podstatě rezignovala na snahu dohonit Intel v oblasti výkonných procesorů. V dohledné době nechystá nástupce procesorů FX, což znamená, že procesory AMD FX vedené modelem FX-8350 (respektive FX-9590 pro opravdové nadšence), tu s námi zůstanou přinejmenším po celý tento rok. Intel se tedy zdánlivě může se svými desktopovými procesory být v klidu, ovšem AMD se nerozhodlo složit zbraně, pouze je trošku obměnit.

Dosavadní generace APU Llano, Trinity a Richland byly vyráběny 32nm procesem SoI (Silicon on Insulator), který si firma vyvinula ještě sama, když vlastnila továrny a nyní je vyrábí GlobalFoundries. Tento proces se zvláště hodí pro výrobu vysoko taktovaných CPU, ovšem nově použitý proces 28SHP (28 nm Super High Performance) byl navržen tak, aby pokryl výrobu různých typů počítačových čipů, čili jde o takový univerzál. Už to pak ukazuje na fakt, že procesorová jádra u čipů AMD ustupují do pozadí a naopak GPU je stále důležitější. To je ostatně logické, protože jeho potenciál je daleko vyšší.

Nové Kaveri tak obsahují až 2,41 miliardy tranzistorů na ploše 245 mm2, což je o 85 % více v porovnání s Trinity či Richland, jež mají na stejné ploše 1,303 miliardy tranzistorů. Nevýhodou je, že proces 28SHP neumožní vytvořit procesorová jádra, která pracují na vysokých frekvencích, takže kdo bude porovnávat takt procesorů Richland a Kaveri, bude zklamán, protože jsme se nedočkali jeho navýšení, ale naopak poklesu. Nicméně architektura Steamroller s výkonem IPC (Instruction Per Clock) vyšším o 20% má zajistit, že výkon samotných CPU jader nebude u nových Kaveri nižší.

AMD u Kaveri už hovoří o celkovém výkonu až 856 GFLOPS, který zajistí celé APU a také můžeme vidět novou marketingovou strategii udávající 12 výpočetních jader. Kde se vzala? Pro začátek tu máme dva dvoujádrové moduly Steamroller, čili čtyři CPU jádra a pak mají nejlepší Kaveri celkem 512 Stream procesorů architektury GCN, které tvoří 8 GPU výpočetních jednotek. Celkem jich je tedy 12. Výkonnostní potenciál tu tedy zcela jistě je, ovšem pak už záleží na tom, zda používáme aplikace, které jej dokáží zapřáhnout, a to je ten největší problém.

Nicméně AMD už vsadila na APU, na která bychom dle jeho představ už neměli nahlížet jako na procesory se silným grafickým jádrem, ale na čipy skládající se ze 12 jader pod taktovou architektury HSA. Kaveri se také objeví v celé řadě verzí řady A se spotřebou od 95 W po 15 W a zaměří se na desktopové počítače, mobilní počítače i servery. My ostatně již brzy uvidíme, v jakém světle se Kaveri ukáží.

Zdroj: X-bit labs
reklama
Nejnovější články
Kryptoměna IOTA opět hacknuta, systém transakcí byl zastaven Kryptoměna IOTA opět hacknuta, systém transakcí byl zastaven
Kryptoměny jsou zde pořád s námi a s tím i hackerské útoky. Další z nich dopadl na kryptoměnu IOTA, jejíž systémy byly hacknuty už podruhé a nyní to vedlo k zastavení systému. IOTA tak teď nefunguje a nelze potvrzovat transakce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA připravila zvláštní edici karet pro Cyberpunk 2077 NVIDIA připravila zvláštní edici karet pro Cyberpunk 2077
Aktualizováno: Během víkendu proběhla zajímavá výměna Tweetů mezi oficiálním účtem hry Cyberpunk 2077 a NVIDIA GeForce. Můžeme z toho vyčíst, že se snad chystá speciální verze herních karet právě pro tuto hru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.) Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.)
Chcete získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková je naše Týdenní šance, tentokrát se společností QNAP. Odpovězte do 23.2. na soutěžní otázky a zařaďte se do slosování o mobilní NAS QNAP QGenie QG-103N.
Včera, soutěž, Karel Polívka
Tesla pozastavila výstavbu neměcké Gigafactory kvůli ekoaktivistům Tesla pozastavila výstavbu neměcké Gigafactory kvůli ekoaktivistům
Ekologičtí aktivisté jakoby se nemohli shodnout na tom, co je vlastně ekologické. Na jednu stranu by moc chtěli elektrická auta, ale nechtějí, aby se pro ně stavěly továrny. Tesla tak musí pozastavit výrobu německé Gigafactory.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Mobilní GeForce MX330 a MX350 přichází s více CUDA jádry Mobilní GeForce MX330 a MX350 přichází s více CUDA jádry
Jak se šuškalo, tak se i stalo a společnost Nvidia skutečně přišla s novými mobilními čipy GeForce MX330 a MX350. Ty jsou postaveny na architektuře Pascal a znatelně zvyšují počty svých CUDA jader.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář