www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Vega prý přijde už v říjnu jako konkurence GTX 1080

AMD Vega prý přijde už v říjnu jako konkurence GTX 1080
, , aktualita
Dle informací německého serveru 3DCenter.org se AMD rozhodlo uspíšit nástup karet s grafickými čipy Vega již na letošní říjen. Předtím přitom bylo v plánu tyto karty představit až na začátku příštího roku. O čem se tedy mluví?
K oblíbeným
reklama
Zatím jde pouze o šuškandu, která má zdroj především v různých fórech a je otázka, co za ní stojí. Může jít o toužebné přání některých fanoušků AMD, ale i o reakci této firmy na představení nových grafických karet NVIDIA GeForce GTX 1080 a GTX 1070. Je totiž možné, že grafický čip AMD Polaris 10 (natož pak Polaris 11) s nimi nebude moci ohledně výkonu držet krok, a tak se AMD rozhodlo uspíšit nástup GPU Vega s paměťmi HBM2.

Představení karet AMD s čipy Polaris se očekává ještě v tomto měsíci před začátkem Computexu a dle všeho půjde o generaci Radeon R9 400. AMD nezakrývá, že s nimi míří do mainstreamu a chce nabídnout především výhodný poměr výkonu a ceny. To ovšem automaticky neznamená, že Polaris 10 budou horší než GP104, neboť GeForce GTX 1080 a 1070 také nemůžeme cenově zařadit do nejvyšší třídy, kde dnes figuruje GTX 980 Ti, TITAN X nebo Fury X. Dosud jsme si mohli přečíst o tom, že lze očekávat výkon srovnatelný právě s GTX 980 Ti, ale novější fámy udávají spíše to, že lze očekávat výkon na úrovni Radeonu R9 390 či 390X za cenu pod 300 dolarů.

Pokud se AMD skutečně rozhodlo nástup Vegy uspíšit, pak bychom si tipli, že Polaris 10 skutečně neohrozí výkon nových GeForce a půjde o karty s výkonem pro rozlišení 1440p než pro hraní v Ultra HD. Právě ve střední tříde se točí nejvíce peněz, ale jde také o prestiž, kterou by v takovém případě získala NVIDIA. Od GPU Vega také očekáváme, že půjde o již pátou generaci architektury GCN a pochopitelně také o 14nm výrobní proces. O vysokém výkonu nás mohou přesvědčit zbrusu nové paměti HBM2 se 4096bitovým rozhraním a také 4096 Stream procesorů, od nichž lze očekávat vyšší efektivitu. To mluvíme o Vega 10, přičemž vedle toho má být připravována také silnější verze se 6144 Stream procesory, která ale už každopádně přijde v příštím roce. Někde ji označují jako Vega 11, ale to moc nesedí s označením Polarisů, kde 11 je slabší než 10.

3DCenter.org také dali dohromady tabulku s přehledem navzájem si konkurujících GPU od AMD a NVIDIE, kde je stále až příliš poznámek mglw. (možná).

Zdroj: 3DCenter.org
reklama
Nejnovější články
Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu? Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu?
O terraformaci Marsu, čili jeho přeměnu v prostředí vhodné pro život toho bylo řečeno už dost a je zřejmé, že toto je skutečné sci-fi. Ovšem co kdyby nešlo o celý Mars, ale jen o jeho části oddělené od okolí? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek
Společnost Neuralink, ve které figuruje i Elon Musk, měla před pár hodinami prezentaci, kde hovořila o svých průlomech ve výzkumu ovládání elektroniky pomocí myšlenek. Vyvinula totiž rozhraní pro komunikaci s mozkem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo
Společnost In Win si pro hračičky připravila zajímavou počítačovou skříň, jejíž celé čelo může posloužit jako jeden velký displej. Nesmíme si ale představovat možnosti, která nám dávají LCD panely, jde o trošku něco jiného. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou
Někdo v Cooler Masteru se asi zamyslel a přemítal o tom, co si asi nejčastěji potřebujeme vedle desktopu odložit. Přišel na telefon a sluchátka, přičemž aby to mělo celé smysl, bude to vhodné spojit i s funkcemi navíc. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny NAND Flash a DRAM by se prý brzy mohly začít zvyšovat Ceny NAND Flash a DRAM by se prý brzy mohly začít zvyšovat
V posledních měsících jsme si zvykli na to, že ceny pamětí NAND Flash a DRAM, respektive výsledných produktů na nich založených, postupně vytrvale klesají. Nyní se už ale objevil hlas, který varuje před jejich opětovným růstem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek