www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Vega prý přijde už v říjnu jako konkurence GTX 1080

AMD Vega prý přijde už v říjnu jako konkurence GTX 1080
, , aktualita
Dle informací německého serveru 3DCenter.org se AMD rozhodlo uspíšit nástup karet s grafickými čipy Vega již na letošní říjen. Předtím přitom bylo v plánu tyto karty představit až na začátku příštího roku. O čem se tedy mluví?
K oblíbeným
reklama
Zatím jde pouze o šuškandu, která má zdroj především v různých fórech a je otázka, co za ní stojí. Může jít o toužebné přání některých fanoušků AMD, ale i o reakci této firmy na představení nových grafických karet NVIDIA GeForce GTX 1080 a GTX 1070. Je totiž možné, že grafický čip AMD Polaris 10 (natož pak Polaris 11) s nimi nebude moci ohledně výkonu držet krok, a tak se AMD rozhodlo uspíšit nástup GPU Vega s paměťmi HBM2.





Představení karet AMD s čipy Polaris se očekává ještě v tomto měsíci před začátkem Computexu a dle všeho půjde o generaci Radeon R9 400. AMD nezakrývá, že s nimi míří do mainstreamu a chce nabídnout především výhodný poměr výkonu a ceny. To ovšem automaticky neznamená, že Polaris 10 budou horší než GP104, neboť GeForce GTX 1080 a 1070 také nemůžeme cenově zařadit do nejvyšší třídy, kde dnes figuruje GTX 980 Ti, TITAN X nebo Fury X. Dosud jsme si mohli přečíst o tom, že lze očekávat výkon srovnatelný právě s GTX 980 Ti, ale novější fámy udávají spíše to, že lze očekávat výkon na úrovni Radeonu R9 390 či 390X za cenu pod 300 dolarů.

Pokud se AMD skutečně rozhodlo nástup Vegy uspíšit, pak bychom si tipli, že Polaris 10 skutečně neohrozí výkon nových GeForce a půjde o karty s výkonem pro rozlišení 1440p než pro hraní v Ultra HD. Právě ve střední tříde se točí nejvíce peněz, ale jde také o prestiž, kterou by v takovém případě získala NVIDIA. Od GPU Vega také očekáváme, že půjde o již pátou generaci architektury GCN a pochopitelně také o 14nm výrobní proces. O vysokém výkonu nás mohou přesvědčit zbrusu nové paměti HBM2 se 4096bitovým rozhraním a také 4096 Stream procesorů, od nichž lze očekávat vyšší efektivitu. To mluvíme o Vega 10, přičemž vedle toho má být připravována také silnější verze se 6144 Stream procesory, která ale už každopádně přijde v příštím roce. Někde ji označují jako Vega 11, ale to moc nesedí s označením Polarisů, kde 11 je slabší než 10.





3DCenter.org také dali dohromady tabulku s přehledem navzájem si konkurujících GPU od AMD a NVIDIE, kde je stále až příliš poznámek mglw. (možná).

Zdroj: 3DCenter.org
reklama
Nejnovější články
U další tragické nehody Tesly Model 3 byl aktivní autopilot U další tragické nehody Tesly Model 3 byl aktivní autopilot
Počátkem března se na Floridě stala tragická nehoda, při níž vůz Tesla Model 3 vjel do nákladního auta a řidič na místě zemřel. Vyšetřování NTSB potvrdilo, že při jízdě byla aktivní funkce autopilota.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD
Server Phoronix se zaměřil na to, jak s výkonem procesorů Intel a AMD zamávaly veškeré záplaty proti chybám od té doby, co se objevil Spectre a Meltdown. Ukázalo se, že řeči o dopadu především na výkon CPU Intel nejsou přehnané. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram
Už se můžeme spolehnout na to, že zbrusu nová čipová sada AMD X570 bude potřebovat výkonnější chlazení, než na jaké jsme si za poslední roky zvykli. Čím se nám ale za to odmění, to ukáže diagram od ChipHell. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500 AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500
AMD v roce 2015 vypadlo z žebříčku Fortune 500, který čítá pět set nejlepších společností z USA s ohledem na jejich tržby. Jde tak o přesně danou posloupnost firem a není divu, že AMD v ní před čtyřmi lety výrazně kleslo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000 Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000
Kingston si připravil svou novou vlajkovou řadu SSD pro rozhraní M.2, a sice KC2000. Založena je na nových 96vrstvých pamětech s buňkami TLC a slibuje maximální datovou propustnost 3200 MB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek