www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zen 4 Raphael jsou prý chystány na 4. kvartál 2022 a co Warhol?

AMD Zen 4 Raphael jsou prý chystány na 4. kvartál 2022 a co Warhol?
, , aktualita
Leaker @sepeuwmjh nám už dříve přinesl část roadmapy firmy AMD a nyní hlásí, že procesory Zen 4 Raphael dorazí až spíše ke konci roku 2022, což jsou zřejmě čerstvé informace. Co ale údajně zrušené Zen 3+ Warhol?
K oblíbeným
reklama
Nedávno jsme se dozvěděli, že AMD mělo zrušit připravované procesory Zen 3+ generace Warhol, a to údajně kvůli tomu, že tyto procesory oproti dnešním Zen 3 Vermeer nemají představovat tak velký skok, aby se vyplatilo jejich uvedení na trh. Jedná se prý i o to, že AMD nedokázalo na trh vyslat dostatečné počty procesorů Zen 3, takže by letos na podzim vysílalo na trh nové procesory namísto generace, o kterou mají zákazníci ještě velký zájem, neboť té byl v průběhu uplynulého roku nedostatek. 
 
 
Svůj smysl by takové jednání mělo, zvláště pokud by AMD současně s tím uspíšilo přípravy na nové Zen 4 zvané Raphael. Ovšem dle @sepeuwmjh by ty měly být představeny v příštím roce v září až říjnu a vypuštěny na trh v říjnu až listopadu, čili prostě dva roky po Vermeer.
 
Právě tato informace vrhá stín na údajné zrušení, notabene odložení procesorů Warhol, neboť Vermeer dle ní přijdou právě ještě včas, čili stihnou rok 2022. Navíc se nám zpráva o zásadních změnách týkajících se chystaných Warhol dosud nepotvrdila z jiného zdroje.
 
Je ale třeba mít na paměti, že AMD je v tomto ohledu už velice skoupé na slovo a samo o žádných Zen3+ či Warhol dosud nemluvilo (stejně tak o Raphael) a dle jeho starší roadmap bychom mohli 5nm procesory Zen 4 očekávat snad i letos a zcela jistě v ní není žádný Zen 3+. Existence Warhol i Raphael ale už byla potvrzena z více zdrojů, což samozřejmě neznamená, že to opravdu dotáhnou až na trh.
 
 
Budeme ale stále spíše předpokládat to, že AMD připraví letos svou odpověď na Alder Lake od Intelu. Ostatně i Zen 3+ mají nabídnout až 10% zvýšení výkonu na takt a menší zvýšení taktů samotných, takže by neměly být k zahození. Intel se sice bude moci pochlubit podporou pamětí DDR5, ovšem Alder Lake budou pracovat i s aktuálními DDR4, takže přechod to nebude úplný. V případě platformy AMD by se tím i prodloužila životnost patice AM4, než by přišlo v další generaci kombo Zen 4, 5nm procesu, DDR5, snad i PCIe 5.0 a dokonce integrované grafiky Navi 2. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SteelSeries Rival 5: univerzální herní myš se spoustou tlačítek SteelSeries Rival 5: univerzální herní myš se spoustou tlačítek
Značka SteelSeries oznámila novou herní myš, která se chce zalíbit nejrůznějším typům hráčů. Přesností a rychlostí potěší milovníky FPS, velká nabídka tlačítek se zase hodí pro RPG. K dispozici jsou také voděodolné spínače.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30 Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30
Další novinkou společnosti Lenovo je rychlý herní monitor Legion Y25g-30. Ten se může pochlubit opravdu velmi vysokou obnovovací frekvencí 360 Hz. Nebude mu chybět ani podpora technologie Nvidia G-Sync.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti
Nvidia dnes uvedla nové grafické čipy GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti. V tomto případě šlo o mobilní nasazení, takže můžeme očekávat TGP v rozmezí 35 W až 80 W. V případě modelu Ti se můžeme těšit na 2560 CUDA jader.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H
Intel už dříve slíbil brzký nástup nových procesorů Tiger Lake-H s až osmi jádry, což dnes plní a oficiálně je uvádí na trh. Jde tak o první mobilní 10nm procesory s tolika fyzickými jádry a ty se uplatní v řadě nových PC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake
Pokud jde o herní konzole využívající hardware x86, pak máme obvykle na mysli spíše něco od AMD. Nová One Xplayer je však založena na běžných mobilních procesorech Intel Tiger Lake s grafikou generace Xe. 
Včera, aktualita, Jan Vítek