www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD zřejmě nezrušilo Project Quantum, dočká se trhu?

AMD zřejmě nezrušilo Project Quantum, dočká se trhu?
, , aktualita
Už před pěti lety jsme mohli zapomenout na Project Quantum, který si chystala společnost AMD. Ve výsledku mělo jít o malá, ale velice výkonná stolní PC, čili jakési NUC na steroidech s výkonnou grafikou i pro virtuální realitu. 
K oblíbeným
reklama
Společnost AMD prezentovala Project Quantum na E3 v roce 2015 a ještě ten samý rok v srpnu se objevila zpráva, že tento projekt zřejmě nevyústí v nic konkrétního, co by se dostalo na trh. A byla to pravda, neboť od AMD jsme už poté o tomto projektu nic dalšího neslyšeli, a mohli jsme tak na něj zapomenout, a to až do dnešního dne. 
 
 
Project Quantum se objevil v době, kdy si AMD ještě teprve chystalo procesory s architekturou Zen, čili do daných počítačů by mohlo montovat leda Bulldozery nebo slabá APU. Není tak divu, že se raději rozhodlo pro konkurenční Core, a to konkrétně pro Core i7-4790K 'Devil's Canyon' na desce formátu Mini-ITX s čipsetem Z97. GPU už by ale bylo pochopitelně jeho vlastní, a to Radeon R8 'Fiji'. 
 
Tento projekt zřejmě vznikl z nadšení, které přineslo první nasazení pamětí HBM na grafických kartách, což umožnilo je výrazně zmenšit a výsledný počítač měl původně nést rovnou dva čipy Fiji v CrossFire s celkově 8 GB HBM první generace. Těžko by se tak asi našel zákazník, který by si takový počítač mohl dovolit a měl o něj navíc zájem. Není tak divu, že Richard Huddy z AMD později označil Project Quantum jen za koncept, ze kterého se ani neměl vyvinout finální komerční produkt, pro nějž AMD nemělo jednak vlastní procesory a pak daná karta Radeon Duo Pro se dvěma Fiji byla nabízena jako profesionální a ne herní produkt. 
 
Dnes je ale AMD někde zcela jinde. Vypadá to, že na paměti typu HBM v herních grafikách můžeme tentokrát zapomenout, ovšem od RDNA 2 se i tak očekává velice slušný výkon. AMD už navíc nejen že nemusí využívat procesory Intelu proto, že nemá vlastní srovnatelné čipy. Nyní je na tom v tomto ohledu už dokonce lépe, takže by mohlo svá malá a výkonná PC celá založit na vlastním hardwaru. 
 
 
Na Twitteru (_rogame) se ale objevily informace o čerstvých patentech firmy AMD (PDF) z 15. září, které zcela jasně ukazují na oprášeny Project Quantum. 
 
 
Vypadá to tak, že AMD na svém projektu stále pracuje, i když dané patenty se samy o sobě točí jen kolem samotné skříně a celkového provedení počítače a ne kolem toho, co můžeme najít uvnitř. To je ostatně v případě projektu Quantum až podružné, prostě lze počítat s vhodným hardwarem, který bude možné zkrotit pomocí vodního chladiče umístěného ve vrchní části.
 
Nezbývá než čekat na případný výsledek, který by AMD mohlo představit třeba brzy v příštím roce na digitálním CES.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely
Dnes vstoupí do prodeje grafická karta GeForce RTX 3070, což bude možná trošku zastíněno dozvuky včerejší prezentace nových Radeonů, ale to plným právem. Gigabyte již své modely představil, ovšem jak jsou na tom zásoby v obchodech? 
Včera, aktualita, Jan Vítek