www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Analýza neúspěšného letu lodi Starliner je ukončena, odhalila řadu problémů

Analýza neúspěšného letu lodi Starliner je ukončena, odhalila řadu problémů
, , aktualita
Společnost Boeing má být jednou z firem, které pomůžou NASA v budoucnu vynášet astronauty do vesmíru na palubu Mezinárodní vesmírné stanice z území USA. Ukončená analýza neúspěšného letu lodi Starliner ale odhalila řadu problémů.
K oblíbeným
reklama
Nezávislý tým vyšetřující příčiny selhání letu kosmické lodi Starliner společnosti Boeing k Mezinárodní vesmírné stanici ukončil své vyšetřování. Kosmická loď Starliner se měla na konci minulého roku připojit k ISS při svém testovacím letu bez lidské posádky, to se ale bohužel nepodařilo.

Kosmickou loď se totiž nepovedlo navést na potřebnou oběžnou dráhu a Starliner se vrátil zpět bez dosažení svého cíle. Před letem s lidskými astronauty tak bude kosmickou loď od Boeingu čekat ještě jeden pokus, kdy by prázdná loď měla Mezinárodní kosmické stanice dosáhnout.
To ale pro Boeing možná nebude příliš snadné. Seznam změn, které musí být provedeny než bude Starliner létat s astronauty do vesmíru, je totiž poměrně dlouhý. Vyšetřování bylo ukončeno s přibližně 80 doporučeními pro NASA a firmu Boeing - například před letem provádět komplexní testování. 
 
 
Jedním z hlavních důvodů, proč se let lodi Starliner k ISS nepovedl podle představ, bylo rozdělení testů na jednotlivé menší části namísto simulace celého procesu od startu rakety po dokování k ISS. V důsledku tohoto způsobu testování tak společnosti Boeing například uniklo, že palubní počítač Starlineru si myslel, že je o 11 hodin méně. Časová chyba pak způsobila zážehy motorů ve špatnou chvíli. Společnost Boeing také k testování softwaru Starlineru použila špatný emulátor, což vedlo k neodhalení kritických softwarových chyb. 
 
NASA také neposkytla společnosti Boeing dostatečný dohled. V důsledku toho zůstaly některé zejména softwarové problémy skryté a projevily se až při reálném testovacím letu k Mezinárodní vesmírné stanici. Další z doporučení jsou kromě identifikace a odstranění mezer v testech a simulacích například aktualizace programového kódu, vyšší zapojení odborníků v kritických oblastech bezpečnostních systémů a organizační změny struktury hlášení chyb. 
 
Kosmická agentura NASA a společnost Boeing doufají, že druhý pokus o nepilotovaný testovací let k ISS by mohl proběhnout koncem tohoto roku, protože Boeing má po boku společnosti SpaceX zajišťovat dopravu amerických astronautů na palubu Mezinárodní vesmírné stanice z území USA. A zatímco firma SpaceX už nedávno oslavila úspěšný transport dvou kosmonautů na ISS, Boeing ještě "vyhráno" nemá. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu
Společnost Toshiba se úplně zbavuje divize počítačů Dynabook. Výrazně většinový podíl tu už nějakou dobu měl Sharp a nyní mu prodala i zbývající pětinu. Toshiba tak končí s produkty, které ji pomohly proslavit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
7.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře