www.svethardware.cz
>
>
>
>

Apple MacBook od příštího roku využije 12jádrové 5nm CPU s architekturou ARM

Apple MacBook od příštího roku využije 12jádrové 5nm CPU s architekturou ARM
, , aktualita
Už dlouho kolují světem zprávy, že Apple u svých počítačů Mac a notebooků MacBook přejde z procesorů Intel na své vlastní čipy založené na architektuře ARM. Mělo by jít o 5mm procesory s až 12 jádry.
K oblíbeným
reklama
O přechodu Applu z procesorů Intel na vlastní čipy založené na architektuře ARM pro počítače Mac a MacBook se hovoří už dlouho. Nyní se objevují další detaily. Jde o projekt Kalamata a počítače Applu by tak od příštího roku měly začít využívat procesorů, které vzejdou z čipů Apple A14 a které se mají objevit i v telefonech iPhone 12. To dává tušit, že budou mít velmi nízkou spotřebu. Vyrábět je má TSMC pomocí 5nm procesu, což je další indicie k předpokladu vysoké efektivity. Celkem zde má být 12 jader, přičemž tu bude 8 výkonných jader Firestorm a 4 úsporná jádra Icestorm. Výroba nových CPU by měla začít už koncem letošního roku.
 
Apple MacBook Pro
 
Apple si od nových procesorů slibuje zejména to, že nebude závislý na Intelu a jeho (ne)schopnosti uvést potřebné procesory na trh. Apple si pak také bude moci lépe řídit výkony svých procesorů, dosahovat nižší spotřeby i vyšší výdrže a další výhodou má být o 40 až 60 % nižší cena. To by mohlo umožnit jít s cenou výsledných produktů o něco níže při zachování vysokých marží a uvrtání mnohem většího počtu zákazníků do ekosystému Apple.
 
Především by šlo ale o to, že by se značně zvýšil počet lidí, kteří by měli snazší přístup k novým službám společnosti Apple, což je v dlouhodobém horizontu pro Apple mnohem lukrativnější oblast než prodej hardwaru. Hovoří se o tom, že by díky nižším cenám mohly prodeje MacBooků vzrůst o 50 %. Ostatně se předpokládá, že se čipy na bázi ARM objeví nejprve v low-endovém modelu, který by měl nahradit již nevyráběný 12" MacBook. Nyní je nejdůležitější otázkou to, jak si s novou architekturou CPU poradí software. Fakt, že ARM verze mnoha programů existují pro iOS a iPadOS, by nicméně mohl pomoci.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář