reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Apple představuje 10jádrový procesor M4 s Neural Engine o výkonu 38 TOPS

7.5.2024, Milan Šurkala, aktualita
Apple představuje 10jádrový procesor M4 s Neural Engine o výkonu 38 TOPS
Společnost Apple dnes představila novou generaci procesorů M4, a to jen půl roku poté, co uvedla modely M3. Novinka přináší 10 jader CPU a výkonnější Neural Engine. Akcelerátory AI jsou ale i v samotné CPU části.
Dnešním světem hýbe umělá inteligence a společnost Apple chce co nejvíce AI algoritmů přesunout z cloudu do koncových zařízení. Proto také vybavuje své procesory výkonnými akcelerátory pro inferenci těchto algoritmů. I to může stát za tím, že v loňském říjnu představené procesory Apple M3 mají po půl roce už své nástupce. Apple totiž dnes představil nové procesory Apple M4, které zapracovaly v různých oblastech, mimo jiných i právě na akceleraci zpracování algoritmů umělé inteligence.
 
Pokud si neumíte představit, k čemu by taková AI mohla být na koncovém zařízení (což je pro mnoho lidí dle diskuzí problém), tak tyto algoritmy se dají použít na iPadech (ale nejen na nich) např. k automatickému vytváření titulků audia a videa (a rozpoznávání hlasu obecně), identifikaci objektů ve fotografiích (usnadnění vyhledávání popsaných objektů), rychlém výběru objektů v aplikacích pro editaci fotografií a videa, vytváření notového zápisu z hrané hudby a mnoho dalšího.
 
Apple M4 architektura
 
Apple M4 je nově 10jádrovým procesorem se 4 výkonnými a 6 úspornými jádry (M3 je 8jádro v konfiguraci 4P+4E), zlepšila se predikce větvení, byly provedeny změny na architektuře dekódovacích a výpočetních jednotek (širší u P-Core, hlubší u E-Core) a i CPU část má své vlastní akcelerátory algoritmů strojového učení (ML akcelerátory). Ty jsou zde v nové generaci a přinášejí vyšší výkon. M4 má proti M2 o 50 % vyšší výkon. Apple zde srovnává novinku proti M2 a nikoli M3 nikoli kvůli tomu, aby mu vyšla marketingově vyšší čísla (i když mu to jistě nevadí), ale také kvůli tomu, že M4 byl představen zatím jen pro iPad Pro, a ten měl v poslední generaci M2 a nikoli M3. Jsou to tak především srovnání výkonů pro tablet iPad Pro. Pokud jde o propustnost unifikované paměti, ta je 120 GB/s. První benchmarky ukazují max. frekvenci výkonných jader okolo 3,9-3,95 GHz.
 
Dále zde máme 10jádrové GPU, které přebírá spoustu novinek uvedených v M3. Má tedy Dynamic Caching, podporuje ray-tracing, mesh-shading, zlepšuje využití GPU. Je také efektivnější, takže výsledkem je, že M4 dokáže podat stejný výkon jako M2 při poloviční spotřebě. Máme tu i Media Engine, který vedle H.264, HEVC H.265 a ProRes zvládá i hardwarovou akceleraci AV1.
 
Zpracovalo se ale také na 16jádrovém Neural Engine (NPU). Ten má vysoký výkon 38 TOPS, což je zhruba na úrovni celých procesorů, když se započítá vedle jejich NPU také GPU i CPU (Ryzen 8040 má v nejlepší verzi kombinovaných 39 TOPS). Oproti prvnímu Neural Engine v A11 Bionic je jeho výkon 60krát vyšší.
 
Zdroj: apple.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama