www.svethardware.cz
>
>
>
>

Apple se prý odřízne nejen od Intelu, ale i od GPU AMD a NVIDIA

Apple se prý odřízne nejen od Intelu, ale i od GPU AMD a NVIDIA
, , aktualita
Společnost Apple nedávno potvrdila svůj záměr oprostit se od architektury x86 a konkrétně od procesorů Intel, který jí po celou řadu let dodával své procesory. To ale automaticky neznamenalo, že se to bude týkat i GPU firem AMD a NVIDIA. 
K oblíbeným
reklama
Apple tak chce do dvou let kompletně přejít na vlastní procesory založené na architektuře ARM, které založí na mobilních verzích vyvíjených pro zařízení iPhone a iPad. To ale neznamená, že první produkty přijdou až za dva roky, dočkat bychom se měli dříve. Ve vzduchu přitom visela otázka, jak to bude s GPU a zda se i v tomto ohledu chce Apple osamostatnit. 
 
 
Nově zveřejněné, ale zatím nepotvrzené informace z Apple WWDC ukazují na to, že možnost udat v počítačích Mac svůj hardware ztratí vedle Intelu i AMD a NVIDIA a že Apple se bude spoléhat právě na vlastní GPU, ať už budou integrovaná, nebo samostatná. A to je vcelku zajímavá a překvapivá zpráva, když si máme uvědomit, že by do toho měly spadat i výkonné počítače Mac Pro, jež ve verzi z minulého roku nesou i karty Radeon Pro Vega II či Radeon Pro Vega II Duo s paměťmi HBM2.
 
Jejich třídu těžko nahradí nějaké integrované GPU v SoC s jádry ARM, takže se můžeme ptát, zda se snad Apple chystá stát se vedle Intelu, AMD a NVIDIE čtvrtým výrobcem výkonných GPU, anebo snad výše řečené nebude platit pro pracovní stanice a obecně pro Macy, které jsou schopny využít přídavné PC karty?
 
 
Vypadá to, že výjimky tu nebudou, neboť MacOS pro Arm64 má "odstranit i podporu GPU firmy AMD", čili pod novými operačními systémy firmy Apple budou fungovat pouze její GPU. Znamená to přechod z Immediate Mode Rendering pipelina na starých Mac na novou architekturu s Tile Based Deferred Rendering (TBDR), i když se dozvídáme, že GPU od AMD, NVIDIA, Intel, ale i Qualcomm či IMG by TBDR zvládaly také, čili v tom zakopaný pes nebude.
 
 
Apple prostě dle této prezentace chce tvořit vedle vlastních CPU i vlastní efektivní GPU, která ponesou prostý název Metal dle stejnojmenného API. Z posledního obrázku to vypadá zatím právě na integrovaná GPU, a tak si počkejme ještě na další informace a upřesnění toho, jak to Apple zamýšlí s výkonnými GPU. 
 

My se zatím podíváme ještě na jeden obrázek, který vypovídá o tom, že Apple si nejspíše osvojí architekturu big.LITTLE, čili využití slabších a úspornějších jader pro méně náročné procesy a silnějších jader pro náročné procesy. Tu už dávno nabízí ARM a svou verzi letos v podobě čipů Lakefield přichystal také Intel. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev
Intel se včera pochlubil mnoha novinkami, mezi něž si dnes můžeme zařadit také nové paměti 3D XPoint a s nimi ještě dnes nekončíme, ale o tom až později. Architecture Day 2020 firmy Intel tak přinesl i nové Optane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou
Společnost Epic Games vytáhla do tuhého boje proti provizím na oficiálních obchodech Apple App Store a Google Play Store. Do své hry Fortnite zabudovala možnost přímého placení, což vyústilo ve stažení hry z obchodů a soudní pře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík
Perovskitové a organické solární panely mají mnoho slibných vlastností, ale i problémů. Nyní byly vyzkoušeny i ve Vesmíru a zde prokázaly velmi dobré výkony. Potěší i výroba elektřiny ve stínu z odraženého ambientního světla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření
Intel dnes prezentoval řadu novinek, z nichž některé jsme již nakousli ráno, ale nyní se už můžeme podívat na celou prezentaci. Půjde o novou výrobní technologii, procesory, grafické čipy, roadmap i pouzdření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Samsung, ARM a AMD patrně budou vyvíjet CPU pro Androidy Samsung, ARM a AMD patrně budou vyvíjet CPU pro Androidy
Opětovně se objevují informace, že by společnosti Samsung a AMD měly spolupracovat na vývoji mobilních procesorů. Zainteresována by měla být i samotná společnost ARM, na jejíž architektuře by byly takové procesory postaveny.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře