www.svethardware.cz
>
>
>
>

Apple se prý odřízne nejen od Intelu, ale i od GPU AMD a NVIDIA

Apple se prý odřízne nejen od Intelu, ale i od GPU AMD a NVIDIA
, , aktualita
Společnost Apple nedávno potvrdila svůj záměr oprostit se od architektury x86 a konkrétně od procesorů Intel, který jí po celou řadu let dodával své procesory. To ale automaticky neznamenalo, že se to bude týkat i GPU firem AMD a NVIDIA. 
K oblíbeným
reklama
Apple tak chce do dvou let kompletně přejít na vlastní procesory založené na architektuře ARM, které založí na mobilních verzích vyvíjených pro zařízení iPhone a iPad. To ale neznamená, že první produkty přijdou až za dva roky, dočkat bychom se měli dříve. Ve vzduchu přitom visela otázka, jak to bude s GPU a zda se i v tomto ohledu chce Apple osamostatnit. 
 
 
Nově zveřejněné, ale zatím nepotvrzené informace z Apple WWDC ukazují na to, že možnost udat v počítačích Mac svůj hardware ztratí vedle Intelu i AMD a NVIDIA a že Apple se bude spoléhat právě na vlastní GPU, ať už budou integrovaná, nebo samostatná. A to je vcelku zajímavá a překvapivá zpráva, když si máme uvědomit, že by do toho měly spadat i výkonné počítače Mac Pro, jež ve verzi z minulého roku nesou i karty Radeon Pro Vega II či Radeon Pro Vega II Duo s paměťmi HBM2.
 
Jejich třídu těžko nahradí nějaké integrované GPU v SoC s jádry ARM, takže se můžeme ptát, zda se snad Apple chystá stát se vedle Intelu, AMD a NVIDIE čtvrtým výrobcem výkonných GPU, anebo snad výše řečené nebude platit pro pracovní stanice a obecně pro Macy, které jsou schopny využít přídavné PC karty?
 
 
Vypadá to, že výjimky tu nebudou, neboť MacOS pro Arm64 má "odstranit i podporu GPU firmy AMD", čili pod novými operačními systémy firmy Apple budou fungovat pouze její GPU. Znamená to přechod z Immediate Mode Rendering pipelina na starých Mac na novou architekturu s Tile Based Deferred Rendering (TBDR), i když se dozvídáme, že GPU od AMD, NVIDIA, Intel, ale i Qualcomm či IMG by TBDR zvládaly také, čili v tom zakopaný pes nebude.
 
 
Apple prostě dle této prezentace chce tvořit vedle vlastních CPU i vlastní efektivní GPU, která ponesou prostý název Metal dle stejnojmenného API. Z posledního obrázku to vypadá zatím právě na integrovaná GPU, a tak si počkejme ještě na další informace a upřesnění toho, jak to Apple zamýšlí s výkonnými GPU. 
 

My se zatím podíváme ještě na jeden obrázek, který vypovídá o tom, že Apple si nejspíše osvojí architekturu big.LITTLE, čili využití slabších a úspornějších jader pro méně náročné procesy a silnějších jader pro náročné procesy. Tu už dávno nabízí ARM a svou verzi letos v podobě čipů Lakefield přichystal také Intel. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Máte zájem o novou výkonnou grafiku? Smůla, na trhu je vakuum Máte zájem o novou výkonnou grafiku? Smůla, na trhu je vakuum
Na začátku letošního školního roku byly představeny nové GeForce, které obrátily trh s herními grafikami naruby. Kdo si myslel, že si hned bude moci koupit zbrusu nový model, a proto se ihned zbavil toho starého, udělal nejlépe, když si to zatím rozmyslel.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
MSI uvádí herní monitor Optix MAG274QRF-QD s technologií Quantum Dot MSI uvádí herní monitor Optix MAG274QRF-QD s technologií Quantum Dot
MSI přidalo do nabídky další herní monitor z řady Optix, který se příští měsíc dostane i na česý trh. Monitor nabídne rozlišení WQHD na úhlopříčce 27 palců a využívá technologii Quantum Dot, kterou můžeme znát z televizorů. 
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik10 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala