www.svethardware.cz
>
>

Aquantia představuje karty pro PC s až 10Gb/s Ethernetem

Aquantia představuje karty pro PC s až 10Gb/s Ethernetem
, , aktualita
Aquantia chce pohnout s rychlostí ethernetu na PC, která je už dlouhou dobu zamrzlá na 1 Gb/s. Na trh tak vypouští nové karty AQN107 a AQN108, které nabízí podporu ethernetu s propustností až 10 Gb/s. To má ale několik háčků.reklama
Nové karty Aquantia AQtion AQN107 a AQN108 jsou založeny na již známých kontrolerech AQC107 a AQC108, z nichž ten slabší se už rozhodla na své desky dostat společnost ASRock. Aquantia však nechce spoléhat jen na ochotu výrobců základních desek, a tak vypouští rovnou vlastní karty pro PCIe založené na obou čipech. Hlavní rozdíl mezi nimi je ten, že AQN107 podporuje až 10GBASE-T Ethernet a AQN108 má "pouze" 5GBASE-T.

Aquantia AQtion AQN107 je tak z nové dvojice lepší a s vyšší propustností, a tak nabídne i rychlejší rozhraní PCI Express 3.0 se čtyřmi linkami, zatímco druhá karta si vystačí s jednou linkou. Obě podporují připojení do ethernetové sítě s propustností od 100 Mb/s. Pro plné využití 10Gb Ethernetu budeme ale potřebovat připojení kabelem CAT6a a pro 5Gb/s Ethernet to bude chtít alespoň CAT5e. Jenomže tím to samozřejmě nekončí.

Do počítače si klidně můžeme nainstalovat tyto karty v ceně 100 a 130 dolarů, ale ty nám nijak nepomůžou, pokud zbytek sítě nebude schopen s nimi srovnat krok. Bude tak zapotřebí mít v síti i jiné prvky, které zvládnou 5Gb/s či 10 Gb/s Ethernet, ovšem ty zpravidla nejsou pro domácnosti určeny, když dosud téměř nikdo neměl zájem dostat do nich produkty, které by se posunuly za 1 Gb/s.

Přepínač pro 100Mb/s Ethernet lze dnes sehnat doslova za pár stovek a pokud utratíme čtyři sta, můžeme si pořídit i jednogigabitový switch. Pokud ale chceme 10Gb/s switch, připravit si musíme už mnohem více, a to klidně i statisíce, a to především proto, že jde vesměs o profesionální řešení pro firmy a ne domácnosti. Než bude tedy Aquantia schopna prosadit rychlejší Ethernet v domácnostech, musí se na trhu rozšířit i další produkty, které budou určeny pro běžné spotřebitele.

Další otázka je, zda o rychlejší domácí Ethernet mají uživatelé vůbec zájem a dá se říci, že to je podobný problém jako v případě klesajících prodejů nových PC. Pramení z toho, že mnoha lidem jejich současné řešení prostě stačí a nemají potřebu chtít něco nového a lepšího třeba jen proto, aby si zkopírovali film z jednoho počítače na druhý o pár sekund rychleji. Pokud ale někdo skutečně chce změnit domácí sítě, musí s tím někde začít.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Teleskop Jamese Webba úspěšně prošel mrazivým testem Teleskop Jamese Webba úspěšně prošel mrazivým testem
Nadějný teleskop Jamese Webba (JWST) už je dávno postaven a nyní už má také za sebou úspěšnou zkoušku v komoře, kde byly provedeny testy v prostředí o teplotě blízké absolutní nule. Nyní se chystá do Kalifornie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft má oživit Fable jako příběhové RPG Microsoft má oživit Fable jako příběhové RPG
Už před dvěma lety Microsoft zavřel Lionhead Studios, tvůrce populární série Fable. Nyní se mluví o tom, že by ji měl oživit, a to stále jako RPG orientované na příběh, z čehož kouká singleplayer - v dnešní době už téměř ohrožený styl hraní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čtyři rozšíření prohlížeče Chrome nakazily půl milionu počítačů malwarem Čtyři rozšíření prohlížeče Chrome nakazily půl milionu počítačů malwarem
Google již stačil stáhnout z nabídky čtyři rozšíření pro prohlížeč Chrome, která byla ve skutečnosti malware navržený tak, aby postižené počítače generovaly útočníkům zisk. To zasáhlo přes půl milionů počítačů a jejich uživatelů.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Vega 64 jako investiční karta: majitel ji prodal a koupil sběratelský TITAN Xp Vega 64 jako investiční karta: majitel ji prodal a koupil sběratelský TITAN Xp
Absurdní zvyšování cen karet především v západních obchodech přináší také absurdní situace. Jeden z majitelů karty AMD Radeon RX Vega 64 totiž svou kartu prodal, koupil TITAN Xp ze sběratelské edice a ještě ušetřil. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Objevují se falešné záplaty pro Spectre a Meltdown, ve skutečnosti malware Objevují se falešné záplaty pro Spectre a Meltdown, ve skutečnosti malware
Stalo se v podstatě to, co jsme mohli očekávat. Objevují se falešné softwarové záplaty, které využívají všeobecného zmatení, nejistoty a především neinformovanosti běžných uživatelů ohledně exploitů Meltdown a Spectre. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek