Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ARM spouští platformu mbed pro akceleraci Internetu věcí

2.10.2014, Jan Vítek, aktualita
ARM spouští platformu mbed pro akceleraci Internetu věcí
Společnost ARM, která nedávno představila nové procesory Cortex M7, se nyní rozmluvila o celé příslušné platformě, kterou pojmenovala prostě jako mbed. To pochopitelně vychází ze slova embed, které částečně popisuje výsledná zařízení.
ARM Cortex M7 byly představeny jako speciální procesory vyvinuté přímo na míru zařízením, jež mají tvořit celý Internet of Things, čili Internet věcí. Neurčité slovo "věc" je přitom na místě, protože sem může patřit v podstatě cokoliv, a to očividná spotřební elektronika, oblečení, žárovky nebo také lampy pouličního osvětlení, takže Internet věcí se nebude omezovat jen na koncové zákazníky v podobě běžných uživatelů.


Nyní si ARM připravil celou novou platformu, kterou nazval slovem mbed. Skládat se bude především z mbed OS, čili operačního systému pro samotná zařízení a mbed Device Server, jenž umožní vytvářet aplikace pro tato zařízení, aby se mohla zapojit do sítě. Operační systém mbed OS přitom není myšlen jako konkurence třeba pro Android Wear. ARM sice zmiňuje, že bude určen i pro nositelné zařízení, čili tzv. wearables, ale pod tím myslí spíše oblečení nebo módní doplňky, ne chytré hodinky. Při použití s procesorty ARM pak bude mbed OS k dispozici zdarma.

Nicméně mbed OS bude s mobilními zařízeními, jak je známe dnes, i tak spolupracovat, protože mu poslouží jako brána do světa Internetu. Případně tedy budeme moci pochopitelně využít i jiné přístupové body, třeba náš router pro zařízení v domácnosti. Tím by se mělo alespoň částečně vyřešit zabezpečení, neboť se předpokládá, že k tomu přispěje samotný telefon nebo router. O zabezpečení se v souvislosti s Internet of Things (IoT) přitom mluví velmi často, protože lze předpokládat, že většina produktů pro IoT po prodeji nebude aktualizována, čili případné chyby v zabezpečení zůstanou neřešeny. Pak už si můžeme jen domyslet, co může někdo páchat s naší ledničkou či pouličními lampami.

ARM tedy nechce brát zabezpečení na lehkou váhu a slibuje několik úrovní, mezi něž bude patřit také inovativní Thread Networking Protocol pracující s IPv6, na němž spolupracoval také Google. Tento protokol vytváří vlastní síť mezi zařízeními IoT, kterou budou výhradně používat a pro připojení k Internetu bude zapotřebí, aby je inicializoval sám uživatel, a to třeba prostřednictvím svého telefonu jako brány.

Co se týče rozhraní, platforma mbed bude podporovat Zigbee, Wi-Fi i Bluetooth, a to v závislosti na daném zařízení a jeho potřebách. Firmě ARM se už povedlo do své platformy pro IoT zapojit na 20 partnerů, mezi nimiž jsou firmy jako IBM, Oracle, Freescale, AT&T nebo Vodafone. Vývojáři pak mohou na serveru mbed.org získat potřebné informace a dokumentaci k tomu, aby již mohli začít pracovat na vlastních prototypech.

Zdroj: Tom's Hardware