www.svethardware.cz
>
>
>

ARM spouští platformu mbed pro akceleraci Internetu věcí

ARM spouští platformu mbed pro akceleraci Internetu věcí
, , aktualita
Společnost ARM, která nedávno představila nové procesory Cortex M7, se nyní rozmluvila o celé příslušné platformě, kterou pojmenovala prostě jako mbed. To pochopitelně vychází ze slova embed, které částečně popisuje výsledná zařízení.
K oblíbeným
reklama
ARM Cortex M7 byly představeny jako speciální procesory vyvinuté přímo na míru zařízením, jež mají tvořit celý Internet of Things, čili Internet věcí. Neurčité slovo "věc" je přitom na místě, protože sem může patřit v podstatě cokoliv, a to očividná spotřební elektronika, oblečení, žárovky nebo také lampy pouličního osvětlení, takže Internet věcí se nebude omezovat jen na koncové zákazníky v podobě běžných uživatelů.


Nyní si ARM připravil celou novou platformu, kterou nazval slovem mbed. Skládat se bude především z mbed OS, čili operačního systému pro samotná zařízení a mbed Device Server, jenž umožní vytvářet aplikace pro tato zařízení, aby se mohla zapojit do sítě. Operační systém mbed OS přitom není myšlen jako konkurence třeba pro Android Wear. ARM sice zmiňuje, že bude určen i pro nositelné zařízení, čili tzv. wearables, ale pod tím myslí spíše oblečení nebo módní doplňky, ne chytré hodinky. Při použití s procesorty ARM pak bude mbed OS k dispozici zdarma.

Nicméně mbed OS bude s mobilními zařízeními, jak je známe dnes, i tak spolupracovat, protože mu poslouží jako brána do světa Internetu. Případně tedy budeme moci pochopitelně využít i jiné přístupové body, třeba náš router pro zařízení v domácnosti. Tím by se mělo alespoň částečně vyřešit zabezpečení, neboť se předpokládá, že k tomu přispěje samotný telefon nebo router. O zabezpečení se v souvislosti s Internet of Things (IoT) přitom mluví velmi často, protože lze předpokládat, že většina produktů pro IoT po prodeji nebude aktualizována, čili případné chyby v zabezpečení zůstanou neřešeny. Pak už si můžeme jen domyslet, co může někdo páchat s naší ledničkou či pouličními lampami.

ARM tedy nechce brát zabezpečení na lehkou váhu a slibuje několik úrovní, mezi něž bude patřit také inovativní Thread Networking Protocol pracující s IPv6, na němž spolupracoval také Google. Tento protokol vytváří vlastní síť mezi zařízeními IoT, kterou budou výhradně používat a pro připojení k Internetu bude zapotřebí, aby je inicializoval sám uživatel, a to třeba prostřednictvím svého telefonu jako brány.

Co se týče rozhraní, platforma mbed bude podporovat Zigbee, Wi-Fi i Bluetooth, a to v závislosti na daném zařízení a jeho potřebách. Firmě ARM se už povedlo do své platformy pro IoT zapojit na 20 partnerů, mezi nimiž jsou firmy jako IBM, Oracle, Freescale, AT&T nebo Vodafone. Vývojáři pak mohou na serveru mbed.org získat potřebné informace a dokumentaci k tomu, aby již mohli začít pracovat na vlastních prototypech.

Zdroj: Tom's Hardware
reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: září 2020 Doporučené PC sestavy: září 2020
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek34 komentářů
Děravá herní myš Glorious Model O přichází v bezdrátové verzi Děravá herní myš Glorious Model O přichází v bezdrátové verzi
Ultralehká herní myš Glorious Model O, která si své zákazníky získala i na českém trhu, byla oznámena v nové verzi. Vzhledem k nízké hmotnosti jen 69 g nemohl výrobce použít příliš velkou baterii, přesto se výdrž podařilo dostat na 71 hodin.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Pevné disky WD Red Pro nově ve 16TB a 18TB variantách Pevné disky WD Red Pro nově ve 16TB a 18TB variantách
Společnost WD rozšiřuje nabídku pevných disků pro NASy řady Red Pro o další dva modely. Doposud bylo maximem 14 TB, nově však bude možné koupit i varianty s vyššími kapacitami 16 TB a 18 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
26.9.2020, aktualita, Kateřina Hoferková
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
26.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik