www.svethardware.cz
>
>
>

ARM spouští platformu mbed pro akceleraci Internetu věcí

ARM spouští platformu mbed pro akceleraci Internetu věcí
, , aktualita
Společnost ARM, která nedávno představila nové procesory Cortex M7, se nyní rozmluvila o celé příslušné platformě, kterou pojmenovala prostě jako mbed. To pochopitelně vychází ze slova embed, které částečně popisuje výsledná zařízení.
K oblíbeným
reklama
ARM Cortex M7 byly představeny jako speciální procesory vyvinuté přímo na míru zařízením, jež mají tvořit celý Internet of Things, čili Internet věcí. Neurčité slovo "věc" je přitom na místě, protože sem může patřit v podstatě cokoliv, a to očividná spotřební elektronika, oblečení, žárovky nebo také lampy pouličního osvětlení, takže Internet věcí se nebude omezovat jen na koncové zákazníky v podobě běžných uživatelů.


Nyní si ARM připravil celou novou platformu, kterou nazval slovem mbed. Skládat se bude především z mbed OS, čili operačního systému pro samotná zařízení a mbed Device Server, jenž umožní vytvářet aplikace pro tato zařízení, aby se mohla zapojit do sítě. Operační systém mbed OS přitom není myšlen jako konkurence třeba pro Android Wear. ARM sice zmiňuje, že bude určen i pro nositelné zařízení, čili tzv. wearables, ale pod tím myslí spíše oblečení nebo módní doplňky, ne chytré hodinky. Při použití s procesorty ARM pak bude mbed OS k dispozici zdarma.

Nicméně mbed OS bude s mobilními zařízeními, jak je známe dnes, i tak spolupracovat, protože mu poslouží jako brána do světa Internetu. Případně tedy budeme moci pochopitelně využít i jiné přístupové body, třeba náš router pro zařízení v domácnosti. Tím by se mělo alespoň částečně vyřešit zabezpečení, neboť se předpokládá, že k tomu přispěje samotný telefon nebo router. O zabezpečení se v souvislosti s Internet of Things (IoT) přitom mluví velmi často, protože lze předpokládat, že většina produktů pro IoT po prodeji nebude aktualizována, čili případné chyby v zabezpečení zůstanou neřešeny. Pak už si můžeme jen domyslet, co může někdo páchat s naší ledničkou či pouličními lampami.

ARM tedy nechce brát zabezpečení na lehkou váhu a slibuje několik úrovní, mezi něž bude patřit také inovativní Thread Networking Protocol pracující s IPv6, na němž spolupracoval také Google. Tento protokol vytváří vlastní síť mezi zařízeními IoT, kterou budou výhradně používat a pro připojení k Internetu bude zapotřebí, aby je inicializoval sám uživatel, a to třeba prostřednictvím svého telefonu jako brány.

Co se týče rozhraní, platforma mbed bude podporovat Zigbee, Wi-Fi i Bluetooth, a to v závislosti na daném zařízení a jeho potřebách. Firmě ARM se už povedlo do své platformy pro IoT zapojit na 20 partnerů, mezi nimiž jsou firmy jako IBM, Oracle, Freescale, AT&T nebo Vodafone. Vývojáři pak mohou na serveru mbed.org získat potřebné informace a dokumentaci k tomu, aby již mohli začít pracovat na vlastních prototypech.

Zdroj: Tom's Hardware
reklama
Nejnovější články
Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane
Soudní proces mezi Elonem Muskem a záchranářem Vernem Unsworthem skončil. Tweet s nařčením z pedofilie soud neshledal takovým, aby Unsworth vyhrál a s tím i získal až 190 mil. USD, které žádal jako odškodnění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Včera, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře