www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

ASRock nabízel BIOSy pro Ryzen 5000 a staré desky, AMD to zarazilo

ASRock nabízel BIOSy pro Ryzen 5000 a staré desky, AMD to zarazilo
, , aktualita
AMD sice vytvořilo na patici AM4 platformu, která by mohla sloužit všem čtyřem řadám procesorů Ryzen, ale vcelku pochopitelně o to nemá velký zájem. Společnost ASRock tak byla upozorněna, že její praktiky jsou až příliš vstřícné k zákazníkům.
K oblíbeným
reklama
Není v podstatě žádný důvod, proč bychom nemohli provozovat moderní procesory Ryzen 5000 "Vermeer" na starých deskách s AMD X370, B350 či A320, pokud tak činíme na vlastní zodpovědnost a akceptujeme to, že můžeme přijít o některé funkce. Společnost AMD má ale jasné stanovisko, že Vermeer a 300 Series nejde dohromady a výrobci základních desek by se jej měli držet. Ovšem ne tak ASRock, který nabízel podpultové betaverze BIOSů právě pro staré desky s podporou procesorů Vermeer. 
 

 
Dle e-mailu z fór HardwareLuxx.de se ovšem AMD o tom dozvědělo a poslalo firmě ASRock varování, aby přestala nabízet BIOSy zajišťující neoficiální podporu hardwaru. Ve zprávě se píše, že někdo evidentně tuto skutečnost vyzradil, a tak se v ASRock rozhodli, že už takové BIOSy nabízet nebudou. Pikantní na tom je, že nakonec na veřejnost unikl i obsah onoho e-mailu, což jen dokazuje, že zainteresovaní lidé opravdu nedokáží mlčet a firma ASRock si tak může být jistá, že kdyby nereagovala na varování od AMD, rychle by se to provalilo. Šlo tu konkrétně o následující modely:
  • X370 Taichi
  • X370 Professional Gaming
  • X370 Gaming K4
  • X370 Gaming X
  • X370 Killer SLI
  • X370 Killer SLI/ac
Firma AMD byla serverem PCWorld požádána o komentář a v odpovědi napsala, že procesory Ryzen 5000 na čipových sadách 300 Series podporovány nejsou a nebudou. Zákazníkům je tak doporučeno upgradovat na novější desku s kompatibilním BIOSem. 
 
Stejná slova AMD použilo i v odpovědi na dotaz serveru Tom's Hardware, když se na konci předchozího roku objevila jistá alfaverze BIOSů pro desky ASRock X370 Taichi a Professional. Tehdy se ještě ani nevědělo, zda jde vůbec o BIOSy od firmy ASRock. 
 
Podpora procesorů Ryzen 5000 na deskách s 300 Series je tak možná a uskutečnitelná, ovšem AMD dle výrobců desek tuto kombinaci zakázalo. Ostatně firma původně plánovala, že nebudou podporovány ani desky se 400 Series, ale později ustoupila. V případě ještě starších čipsetů už je ale neoblomná s tím, že desky s čipsety série 400 mají už klíčová vylepšení či změny týkající se konfigurace VRM, paměťového systému i vrstev PCB. Ať už jde o opravdu pádné důvody pro rozhodnutí nepodporovat nové procesory, nebo ne, musíme akceptovat rozhodnutí firmy AMD nepodporovat desky, které přišly s první generací Ryzenů a skutečně už nejsou nejlepší volbou pro moderní generaci 5000.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SteelSeries Rival 5: univerzální herní myš se spoustou tlačítek SteelSeries Rival 5: univerzální herní myš se spoustou tlačítek
Značka SteelSeries oznámila novou herní myš, která se chce zalíbit nejrůznějším typům hráčů. Přesností a rychlostí potěší milovníky FPS, velká nabídka tlačítek se zase hodí pro RPG. K dispozici jsou také voděodolné spínače.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30 Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30
Další novinkou společnosti Lenovo je rychlý herní monitor Legion Y25g-30. Ten se může pochlubit opravdu velmi vysokou obnovovací frekvencí 360 Hz. Nebude mu chybět ani podpora technologie Nvidia G-Sync.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti
Nvidia dnes uvedla nové grafické čipy GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti. V tomto případě šlo o mobilní nasazení, takže můžeme očekávat TGP v rozmezí 35 W až 80 W. V případě modelu Ti se můžeme těšit na 2560 CUDA jader.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H
Intel už dříve slíbil brzký nástup nových procesorů Tiger Lake-H s až osmi jádry, což dnes plní a oficiálně je uvádí na trh. Jde tak o první mobilní 10nm procesory s tolika fyzickými jádry a ty se uplatní v řadě nových PC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake
Pokud jde o herní konzole využívající hardware x86, pak máme obvykle na mysli spíše něco od AMD. Nová One Xplayer je však založena na běžných mobilních procesorech Intel Tiger Lake s grafikou generace Xe. 
Včera, aktualita, Jan Vítek