www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové konečně objevili pravidelně se opakující rychlé rádiové záblesky

Astronomové konečně objevili pravidelně se opakující rychlé rádiové záblesky
, , aktualita
Fast Radio Burst (FRB), čili rychlé rádiové záblesky, jsou jedním z prchavých jevů okolního vesmíru. Astronomové dokázali zachytit už řadu z nich, ovšem dosud se jim nepovedlo najít zdroj, který by vysílal takové záblesky pravidelně.
K oblíbeným
reklama
Záblesky FRB obvykle rozdělujeme na ojedinělé a opakované, přičemž je důležité dodat, že toto rozdělení je na základě pozorování astronomů a ne toho, jak se věci skutečně mají či mohou mít. Naposledy jsme se podívali na osm nových opakujících se rychlých rádiových záblesků, které zachytilo zařízení CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment) a dnes jde opět o CHIME, jež už konečně objevilo zdroj FRB, který vysílá záblesky opakovaně a navíc v pravidelných intervalech. 
 
CHIME 
 
Díky tomu už nebude třeba spoléhat na náhodu a hledat, kde a kdy se objeví další rádiový záblesk či jejich série. Zdroj označený FRB 180916.J0158+65 je vysílá pravidelně, takže o to lépe mohou vědci tento jev sledovat, aby nakonec přišli s podloženým vysvětlením, co tyto záblesky tvoří. Dle dosavadních předpokladů by to mohly být magnetary, anebo zvláště velké supernovy, ostatně záblesky k nám putují i několik miliard světelných let, a je tak zřejmé, že musí jít o energeticky velice silné zdroje. Na průměrný záblesk by totiž naše Slunce sbíralo energii cca 80 let, kdyby ji pak mělo celou vydat v rámci milisekund. 
 
Dříve tak mohli astronomové doufat jen v to, že se jim tu a tam podaří zachytit FRB, respektive o něm najít důkaz v datech. Během předchozích dvou let se ale začaly objevovat opakující se FRB a začalo se spekulovat, že ve skutečnosti se všechny opakují a my jen nevíme, s jakými intervaly, které navíc měly být nepravidelné, alespoň z našeho pohledu. 
 
 
FRB 180916.J0158+65 sledovaný od září 2018 do října 2019 se tak už ukázal jako víceméně spolehlivý zdroj FRB. Víceméně proto, že zpravidla produkuje FRB během čtyřdenního okénka, po němž následuje 12 dní klidu a pak zase čtyři dny, během nichž přichází záblesky, které však mohou a nemusí nakonec dorazit. Zatím ale vždy platilo, že i když FRB 180916.J0158+65 někdy "vynechal", další záblesky od něj dorazily až zase po uplynutí 12denního klidu, takže se dají přesto označit za pravidelné s periodou 16 dní. 
 
Tento zdroj FRB je navíc i relativně blízký, což znamená konkrétněji cca půl miliardy světelných let. Jeho původ je na okraji galaxie SDSS J015800.28+654253.0, takže se jedná o dosud nejbližší zdroj opakovaných FRB (i těch nepravidelných a znovu nezachycených), jaký je znám. Astronomové tak nyní mají možnost lépe zkoumat tento jev a my se možná brzy dozvíme, co by jej s největší pravděpodobností mohlo tvořit.  
 
Zdroj: Vice


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl
Od největšího německého prodejce elektroniky Mindfactory máme další čísla prodejů procesorů AMD a Intel. Zatímco díky serverům, sestavám a notebookům celosvětově Intel i nadále drtí AMD, v prodejích kusových procesorů je tomu naopak.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Igor's Lab: NVIDIA Ampere v březnu ještě nečekejme Igor's Lab: NVIDIA Ampere v březnu ještě nečekejme
Nové informace šířící se o generaci Ampere přinášejí očekávání toho, co NVIDIA chce za měsíc představit na své GDC 2020. Optimisté očekávají Ampere a ti největší optimisté dokonce herní Ampere. A jak to vidí v Igorově laboratoři?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost
Fámy kolují nejen o očekávaných čipech NVIDIA Ampere, ale také kolem "velkých Navi", jak se označuje hi-end, který si má AMD připravovat pro letošní rok. Nové informace mají mít původ ve firmě SK Hynix.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář