www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové konečně objevili pravidelně se opakující rychlé rádiové záblesky

Astronomové konečně objevili pravidelně se opakující rychlé rádiové záblesky
, , aktualita
Fast Radio Burst (FRB), čili rychlé rádiové záblesky, jsou jedním z prchavých jevů okolního vesmíru. Astronomové dokázali zachytit už řadu z nich, ovšem dosud se jim nepovedlo najít zdroj, který by vysílal takové záblesky pravidelně.
K oblíbeným
reklama
Záblesky FRB obvykle rozdělujeme na ojedinělé a opakované, přičemž je důležité dodat, že toto rozdělení je na základě pozorování astronomů a ne toho, jak se věci skutečně mají či mohou mít. Naposledy jsme se podívali na osm nových opakujících se rychlých rádiových záblesků, které zachytilo zařízení CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment) a dnes jde opět o CHIME, jež už konečně objevilo zdroj FRB, který vysílá záblesky opakovaně a navíc v pravidelných intervalech. 
 
CHIME 
 
Díky tomu už nebude třeba spoléhat na náhodu a hledat, kde a kdy se objeví další rádiový záblesk či jejich série. Zdroj označený FRB 180916.J0158+65 je vysílá pravidelně, takže o to lépe mohou vědci tento jev sledovat, aby nakonec přišli s podloženým vysvětlením, co tyto záblesky tvoří. Dle dosavadních předpokladů by to mohly být magnetary, anebo zvláště velké supernovy, ostatně záblesky k nám putují i několik miliard světelných let, a je tak zřejmé, že musí jít o energeticky velice silné zdroje. Na průměrný záblesk by totiž naše Slunce sbíralo energii cca 80 let, kdyby ji pak mělo celou vydat v rámci milisekund. 
 
Dříve tak mohli astronomové doufat jen v to, že se jim tu a tam podaří zachytit FRB, respektive o něm najít důkaz v datech. Během předchozích dvou let se ale začaly objevovat opakující se FRB a začalo se spekulovat, že ve skutečnosti se všechny opakují a my jen nevíme, s jakými intervaly, které navíc měly být nepravidelné, alespoň z našeho pohledu. 
 
 
FRB 180916.J0158+65 sledovaný od září 2018 do října 2019 se tak už ukázal jako víceméně spolehlivý zdroj FRB. Víceméně proto, že zpravidla produkuje FRB během čtyřdenního okénka, po němž následuje 12 dní klidu a pak zase čtyři dny, během nichž přichází záblesky, které však mohou a nemusí nakonec dorazit. Zatím ale vždy platilo, že i když FRB 180916.J0158+65 někdy "vynechal", další záblesky od něj dorazily až zase po uplynutí 12denního klidu, takže se dají přesto označit za pravidelné s periodou 16 dní. 
 
Tento zdroj FRB je navíc i relativně blízký, což znamená konkrétněji cca půl miliardy světelných let. Jeho původ je na okraji galaxie SDSS J015800.28+654253.0, takže se jedná o dosud nejbližší zdroj opakovaných FRB (i těch nepravidelných a znovu nezachycených), jaký je znám. Astronomové tak nyní mají možnost lépe zkoumat tento jev a my se možná brzy dozvíme, co by jej s největší pravděpodobností mohlo tvořit.  
 
Zdroj: Vice


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek15 komentářů