www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové mají snímek prstence chladného plynu kolem supermasivní černé díry

Astronomové mají snímek prstence chladného plynu kolem supermasivní černé díry
, , aktualita
Nedávno jsme se těšili na to, že se podíváme na první snímek naší supermasivní černé díry, ale namísto toho jsme se dočkali obrázku daleko masivnější černé díry galaxie Messier 87. Nyní tu ale máme útěchu, takže co se nachází u Sagittaria A*?
K oblíbeným
reklama
Před lety se mluvilo o tom, že v rámci projektu Event Horizon Telescope bude pořízen snímek supermasivní černé díry naší galaxie, jíž je dobře známý Sagittarius A* (SgrA*). Nakonec došlo na galaxii Messier 87, která je mnohem mohutnější než ta naše a tomu odpovídá i velikost její černé díry. Na druhou stranu je také oproti SgrA* mnohem dále, ale i tak se očekávala očekávaná "americká kobliha". 
 
supermasivní černá díra v M87 
 
Samotnou černou díru pochopitelně pozorovat nelze, ale můžeme ji identifikovat dle toho, jak působí na své prostředí a porovnat to se simulacemi a obecným očekáváním založeným na znalostech fyziky. Dřívější pozorování už odhalila kouli superhorkého plynu a nyní tu máme nový snímek ukazující prstenec mnohem chladnějšího plynu kolem SgrA*. Ty pak dohromady tvoří akreční disk materiálu požíraného černou dírou:
 
 
SgrA* leží asi 26 tisíc světelných let daleko, ovšem je velice těžké ji pozorovat kvůli tomu, že jsme součástí stejné galaxie, takže mezi námi a ní jsou hvězdy, plyn i prach a čím blíže středu galaxie, tím houšť. Jiné galaxie jsou mnohem vzdálenější, ale zase na ně můžeme mít nerušený výhled. 
 
Nicméně je to možné a nyní se můžeme podívat na snímek pořízený zařízením ALMA, čili v rádiovém spektru. Ukazuje se nám akreční disk, jehož poloměr by od horizontu událostí černé díry měl sahat do vzdálenosti několika desetin světelného roku. Takový disk pak pochopitelně rotuje, což bylo ověřeno sledováním Dopplerova posuvu ve spektru a je to znázorněno i na snímku. 
 
Dříve přitom ALMA zvládlo sledovat pouze superhorký plyn a astronomové o tom chladnějším jen mluvili. Nyní se na něj mohou i podívat. Jde ovšem z hlediska teploty o relativní pojmy, neboť i chladnější vodíkový plyn má teplotu kolem 10 tisíc K, kvůli čemuž je vidět v rádiovém spektru mnohem slaběji. Superhorký plyn má ale teplotu kolem 10 milionů K, což už je téměř srovnatelné se slunečním jádrem a především pak takový plyn září i v rentgenovém spektru. 
 
A co na zveřejněném snímků vůbec vidíme? Nejde o složený obrázek superhorkého a chladného plynu, jak by se mohlo zdát, ale jak už bylo naznačeno, jde o znázornění toho, kam se plyn pohybuje. Červeně je vidět ta část, která se nám vzdaluje a modře pak přibližující se plyn. Astronomové si díky tomu mohou vytvořit představu o tom, jakým způsobem taková supermasivní černá díra požírá své okolí. 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware
Úřady v Texasu se staly terči koordinovaného útoku vyděračským softwarem, tzv. ransomware. Od pátku jim začaly kolabovat počítače a vyděrači se začali dožadovat výkupného za odemčení zašifrovaných souborů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2 AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2
Gamescom je ideální místo pro představení herních monitorů, a tak firma AOC přijela v plné síle a zařadila do nabídky také tři novinky patřící do řady G2. Jde o rychlé panely pro FreeSync ve dvou velikostech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX
NVIDIA využila startující Gamescom k prezentaci další vlny AAA her, které budou podporovat její technologie RTX. Můžeme se tak podívat i na videa ukazující, to co ray tracing přinese a zde je o co stát. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu
NVIDIA navázala spolupráci s Microsoftem ve snaze vylepšit jednoduchou grafiku Minecraftu pomocí technologií RTX. Sám Microsoft přitom nedávno zrušil přípravy nového grafického vylepšení této hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží
Ceny pamětí DRAM jsou dlouhodobě na sestupu a vypadá to, že můžeme ještě počítat s jejich zlevňováním. Dolů by šla i cena NAND Flash, pokud by se Toshibě nestala nepříjemnost s výpadkem proudu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře