www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové našli dosud nejstarší černou díru ve vesmíru

Astronomové našli dosud nejstarší černou díru ve vesmíru
, , aktualita
Astronomové už identifikovali na tři čtvrtě milionů kvasarů, čili aktivních jader galaxií, kde sídlí supermasivní černé díry, respektive by tomu tak mělo být. A jeden z nich s označením J0313-1806 je starý, velice starý. 
K oblíbeným
reklama
Kvasary by tak dle teorie měly být aktivní jádra starých (a tedy vzdálených) galaxií, v nichž se nachází supermasivní černé díry s akrečním diskem materiálu, díky němuž jsou dobře vidět i na miliardy světelných let. Některé ale vykazují až příliš rychle probíhající změny ve svém zářivém výkonu, které probíhají v řádu let, což narušuje naše představy o jejich mechanismech. 
 
supermasivní černá díra v galaxii M87
 
Kvasary mohou být také světelně velice výkonné, ostatně právě J0313-1806 je celkově 1000x jasnější než naše celá galaxie a úžasné je na tom právě to, že jde o objekt vzdálený 13,03 miliard světelných let. My jej tak vidíme ve stavu, v jakém byl jen 670 milionů let po velkém třesku. 
 
Astronomové odhadují, že J0313-1806 má sám o sobě celkovou hmotnost asi 1,6 miliard Sluncí, což není vůbec mimo proporce jiných podobných objektů. Ostatně v srdci galaxie M87 sídlí supermasivní černá díra, jejíž odhadovaná hmotnost teprve začíná na 3,5 miliardách Sluncí. Jenomže my vidíme M87 jako galaxii vzdálenou pouze 53 milionů světelných let, takže v podstatě jako věkovou vrstevnici naší vlastní Galaxie, zatímco černá díra ve středu J0313-1806 měla jen málo času dospět do stavu, v jakém ji můžeme pozorovat. 
 
J0313-1806 byla pozorována v minulém roce pomocí Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) a Mauna Kea Observatories (MKO) a sesadila z pomyslného trůnu dosud nejstarší známý kvasar J1342+0928 s rozdílem cca 20 milionů let. A pokud budeme uvažovat o tom, že J0313-1806 vznikl z černé díry vytvořené kolabující hvězdou, pak ta dle počítačových modelů musela mít počáteční hmotnost alespoň 10.000 Sluncí, aby mohl výsledný kvasar narůst tak rychle do hmotnosti 1,6 miliard Sluncí. 
 
Právě proto se tu nabízí alternativní hypotéza o "přímém kolapsu", která říká, že zárodek kvasaru nemusel vzniknout z obrovské hvězdy. Toto stádium je v této teorii vynecháno, neboť může jít o vznik mnohem větší černé díry, než jakou dokáže vytvořit jakákoliv hvězda, a to přímo z obrovského studeného mračna vodíku. Právě tato hypotéza by vysvětlila, proč v mladém vesmíru vidíme tolik velkých černých děr, jež musí mít za sebou opravdu velice rychlý růst vzhledem k tomu, v jak mladém vesmíru existují. Anebo to je všechno úplně jinak. 
 
A ani v tomto případě nepřijdeme o dovětek o tom, že pro bližší seznámení s takovým objektem by byl velice nápomocný Vesmírný teleskop Jamese Webba. Ten se ale zatím teprve chystá na cestu do vesmíru a existuje už velice dlouhý seznam objektů, jež bude mít za úkol sledovat. 
 
Zdroj: CNet


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem
Extrémně levné klíče k Windows sice mohou (nějaký čas) fungovat, ale jejich majitele riskují problémy se zákonem. Německé orgány předvolávají některé jejich uživatele a hovoří se dokonce o domovních prohlídkách.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik14 komentářů
Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku
Přistání Perseverance na Marsu v druhé polovině února bylo velkou událostí. Jak si ale vede americký rover nyní? NASA oznámila, že před pár dny úspěšně absolvoval test, při kterém vozítko popojelo a udělalo otočku.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
6.3.2021, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů