Asus popřel, že by neměl v záměru podporovat Ryzen 5000 na X470

Asus popřel, že by neměl v záměru podporovat Ryzen 5000 na X470
, , aktualita
Aktualizováno: Když AMD ohlásilo, že se nechystá podporovat nové procesory Ryzen 5000 na deskách s čipsety série 400, zvedla se vlna nevole. AMD nakonec ustoupilo, ovšem to vše nakonec stejně závisí na samotných výrobcích desek. 
K oblíbeným
reklama
Aktualizace: Dle německého zastoupení firmy Asus (via Planet 3DNow!), které se k věci vyjádřilo na Twitteru, šlo přece jen o nedorozumění. Asus se opravdu chystá podporovat Ryzen 5000 na deskách s X470 (a tedy nejspíše i s B450), jen tato podpora přijde až na začátku příštího roku, na což upozornilo i AMD. V každém případě by Asus měl zlepšit svou komunikaci se zákazníky.
 
Dále zpráva pokračuje v původním znění:
 
 
Podpora Ryzen 5000 na deskách s X570, B550 a A520 je zaručena, ostatně jde o jedinou řadu čipových sad, pro které to platí. AMD tak oficiálně samo zaručuje pouze kompatibilitu, jakou znázorňuje následující obrázek, kde ještě chybí nejnovější sada A520. 
 
 
Od výrobců desek se ale tak nějak automaticky očekávalo, že nové procesory Ryzen 5000 budou na deskách s X470 a B450 podporovat, ostatně i AMD ve své prezentaci o této podpoře mluvilo. Samotný Asus navíc nedávno ukázal nově chystané modely desek s B450, které budou určeny právě i pro Ryzen 5000. Nyní to ale dle tohoto vlákna na Redditu vypadá, že majitelé starších desek s X470 a B450 asi budou mít smůlu. Ale to se ještě uvidí, Asus se může chytnout za nos a rozhodnout se jinak. 
 
V daném případě jde o dotaz na Asus Product Support ohledně desky ROG Crosshair VII Hero X470, čili jde o jeden z nejlepších modelů s X470 tohoto výrobce. Dotaz se týkal právě nového BIOSu pro Ryzen 5000 a v odpovědi se píše, že na základě informací od inženýrů Asusu se podpora nových CPU na dané desce nechystá a zákazníkovi je doporučeno pořídit si novější model, Crosshair VIII Hero. 
 
 
A když to platí pro ROG Crosshair VII Hero X470, pak to s největší pravděpodobností bude platit i pro jiné modely se stejným čipsetem a nejspíše i s B450 krom výše uvedených zbrusu nových desek. Nutno poznamenat, že tazatel nejdříve kontaktoval obchodního zástupce a poté si vyžádal i potvrzení jím poskytnuté informace, čehož se dočkal.
 
Je otázka, proč se Asus takto rozhodl. Můžeme zatím jen hádat, že jde jako obvykle o kapacitu EEPROM pro BIOS, kam už se nemusí vejít potřebná data pro podporu všech generací Ryzenů. To ale může Asus vyřešit tak, že buď BIOS oseká o méně potřebné funkce či grafiku, anebo z něj vypustí podporu procesorů Ryzen 1. generace. 
 
Uvidíme, zda si firma bude stát za svým, protože pokud ano, asi tím naštve řadu svých zákazníků, i když ti ze strany Asusu neměli žádný příslib. Uvidíme také, jak na tom budou s podporou ostatní výrobci desek.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely
Dnes vstoupí do prodeje grafická karta GeForce RTX 3070, což bude možná trošku zastíněno dozvuky včerejší prezentace nových Radeonů, ale to plným právem. Gigabyte již své modely představil, ovšem jak jsou na tom zásoby v obchodech? 
Včera, aktualita, Jan Vítek