www.svethardware.cz
>
>
>
>

Atmosféra Marsu je plná kovů, jejichž rozprostření odporuje modelům

Atmosféra Marsu je plná kovů, jejichž rozprostření odporuje modelům
, , aktualita
NASA dokázala vůbec poprvé detekovat stálou přítomnost kovových iontů v atmosféře jiné planety než Země. Touto jinou planetou je Mars a objev učinila známá sonda MAVEN, která měla nedávno sama dost svých starostí kvůli možné srážce s Phobosem.
K oblíbeným
reklama
Srážka s Phobosem sondy MAVEN byla úspěšně zažehnána, a tak se nyní můžeme věnovat jejímu novému objevu kovových iontů stále přítomných v atmosféře Marsu. O jaké kovy jde? Detekováno bylo železo, hořčík a sodík a očemž se teoretizovalu už dříve na základě modelů o rozprostření meteorických iontů, které byly zase založeny na tom, jak věci fungují na Zemi. Skutečnost ale dosavadní teorie smetla ze stolu.

Objev ohlásil Joseph Grebowsky z Goddardova vesmírného centra NASA, který k tomu poznamenal, že díky rozprostření kovových iontů bylo odhaleno, že se pomocí větrů a elektrických polí přesouvají ionosférou Marsu, která je tak očividně dynamická. Zdrojem těchto iontů je neustálý déšt vesmírného materiálu, který se částečně či úplně vypařuje v atmosféře. Už v ionosféře dochází k odštěpení elektronů od kovových atomů, čímž vzniknou nabité ionty. V ionosféře Země jsou pak ovlivňovány jejím magnetickým polem, takže se uspořádávají dle jeho siločár.

Mars však postrádá své globální magnetické pole, takže v jeho ionosféře by se ionty neměly uspořádat do pásů. Na Marsu existují pouze slabá lokální magnetická pole jako pozůstatek toho celoplanetárního, ale ta se v žádném případě nemohou srovnat s tím, co máme na Zemi.
- lokální magnetická pole na Marsu -


Vědci tak dle svých počítačových modelů očekávali, že naleznou železné ionty níže v atmosféře Marsu a hořčíkové zase výše. Namísto toho jsou velice dobře promíchány. Stějně tak tu existují lokální pásy iontů v místech, kde je zůstatkové magnetické pole planety nejsilnější, s čímž se také nepočítalo.

Vypadá to tak, že atmosféra plná iontů bude ve Sluneční soustavě běžná u těles, které vůbec nějakou atmosféru mají, neboť meteorické roje jsou běžný jev. Nicméně distribuce iontů a jejich následný "život" na planetách a měsících je něco, čemu evidentně stále plně nerozumíme.

Zdroj: NASA
reklama
Nejnovější články
Epson EcoTank L6190: kancelářský šetřílek Epson EcoTank L6190: kancelářský šetřílek
Dnes se budeme v recenzi věnovat multifunkční tiskárně Epson L6190. Ta míří do domácích kanceláří a menších podniků. Nabídne totiž nízké tiskové náklady, podavač ADF a nechybí dokonce ani faxové připojení.
Dnes, recenze, Milan Šurkala
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek