AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu

AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu
, , aktualita
Máme zde další projekt autonomních vozů, který se zbavil záložních řidičů. Jde o AutoX, které do čínského Šen-čenu vypustilo 25 robotických vozů taxi bez těchto řidičů. V jiných městech jsou ještě stále přítomni.
K oblíbeným
reklama
Poslední dobou se hodně mluví o autonomním řízení, a ačkoli máme na trhu zatím nanejvýše vozy s úrovní SAE Level 2, už brzy by se mohly objevit i vozy třetí úrovně. Takové slíbila např. Honda (naopak Audi od původně ohlášeného uvedení upustilo). I v takovém případě je potřeba stále záložní řidič, který musí dávat pozor na cestu. Přesto tu máme pár projektů, které už v některých oblastech dostaly povolení jezdit i bez řidiče. Jedním z nich je startup AutoX, který byl založen v roce 2016. V jeho čele stojí Dr. Jianxiong Xiao, známý také jako "Prof. X" z univerzit MIT a Princeton University. Od července mohou  jezdit jeho autonomní auta po kalifornských silnicích rychlostí nanejvýš 45 mph (72 km/h), podobně tak to byla flotila 100 vozů na čínských silnicích v Šanghaji, Šen-čenu a dalších městech. Dosud to ale bylo se záložními řidiči. To se nyní mění.
 
Flotila vozů AutoX
 
Po šesti měsících testů v Šen-čenu se záložními řidiči dostala společnost povolení jezdit i bez nich, a to i přesto, že je zdejší městský provoz náročnější než ten v Kalifornii, kde se také testuje. Půjde nejprve o flotilu 25 vozů systému RoboTaxi Pilot, které využijí 5. generaci autonomního systému na úrovni SAE Level 4. Ten se dokáže orientovat v náročném městském provozu, reagovat na chodce, cyklisty i jiné vozy. Vozy jsou vybaveny kamerami s vysokým rozlišením, dvěma senzory LiDAR a také 4D radarovými senzory.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Měsíc by chtěli využít i astronomové a osadit jej teleskopy Měsíc by chtěli využít i astronomové a osadit jej teleskopy
Návrat na Měsíc dává velkou naději také astronomům, kteří jej vidí jako vhodnou základnu pro budoucí teleskopy. Možná že tak budeme v budoucnu mluvit nejen o vesmírných, ale také o měsíčních teleskopech a podobných zařízeních.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA: raketa SLS je po testu v pořádku, proč ale skončil předčasně? NASA: raketa SLS je po testu v pořádku, proč ale skončil předčasně?
Závěrečný test hlavního stupně rakety SLS v rámci série zvané Green Run proběhl na konci minulého týdne a měla představovat ideálně osmiminutový zážeh čtyř motorů RS-25. Test byl ale brzy zastaven a my jsme byli zvědaví na příčinu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Overclocking: výrobci potichu vrací na trh karty RTX 2060, ale za vyšší ceny Overclocking: výrobci potichu vrací na trh karty RTX 2060, ale za vyšší ceny
Vítej zpět, Turingu, který jsi už z trhu téměř zmizel. Máme tu už zcela nepokrytě další krizi na trhu s grafickými kartami, která dle francouzské mutace serveru overclocking.com přinesla i návrat starých RTX 2060 (Super). A ceny nepotěší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chystá si MSI nové karty RTX 3060 Ti speciálně pro těžaře? Chystá si MSI nové karty RTX 3060 Ti speciálně pro těžaře?
Hodnota Etherea nám po nedávném zaváhání opět roste, NVIDIA uvažuje o vzkříšení řady grafických karet určených pro těžaře a nyní to samé ukazuje společnost MSI ve svém nové záznamu v databázi EEC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Alder Lake-S se objevil se 16 jádry a DDR5-4800 Alder Lake-S se objevil se 16 jádry a DDR5-4800
Intel se už pomalu chystá vypustit na trh desktopové procesory Rocket Lake-S, ovšem my bychom měli už hledět spíše ke generaci Alder Lake-S, která má šanci přinést do nabídky Intelu znatelný pokrok. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář