www.svethardware.cz
>
>
>
>

Bezpečnostní problém: spousta PC má výchozí známé heslo v Intel AMT

Bezpečnostní problém: spousta PC má výchozí známé heslo v Intel AMT
, , aktualita
Kolem společnosti Intel se točí několik bezpečnostních problémů. Po kauzách Meltdown a Spectre je tu sice pochopitelná, ale přesto nepříjemná vlastnost v Intel AMT, která dovoluje útočníkovi trvale převzít kontrolu nad postiženým počítačem.
reklama
Poslední dny plní stránky SHW informace o závažných chybách bezpečnosti v procesorech Intel (Meltdown), ale i jiných (Spectre nejen u Intelu, ale i u AMD nebo ARM). Opravy chyb mají bohužel významný dopad na výkon procesorů. To však bohužel zdaleka není všechno. U Intelu se totiž našel další závažný bezpečnostní problém (resp. praktika) v jeho technologii AMT (Active Management Technology). Nejhorší je, že na problém neplatí silná hesla a nemusí pomoct ani firewally ani jiná bezpečnostní opatření v počítači (Trusted Platform Module ani Bitlocker), tedy až na jednu výjimku, resp. jedno heslo.
 
Intel logo
 
Intel AMT dovoluje vzdálenou aktualizaci systémů, která administrátorům značně zjednodušuje práci. Není však zrovna ukázkou naprosto bezpečné technologie a nyní se ukázalo, že správci systémů mohou velmi snadno zapomenout na to, jak minimalizovat rizika při práci s ní. Je totiž náchylná na jeden velmi triviální typ útoku. Jediným menším štěstím je to, že vyžaduje fyzický přístup k počítači, nicméně samotné napadení je otázkou několika desítek sekund (stačí si např. jen odskočit na záchod ve vlaku nebo restauraci a nestřežit počítač). Útočníkovi stačí restartovat počítač, dostat se do bootovacího menu a ani nepotřebuje heslo do BIOSu, kterým konfigurace AMT není běžně chráněna. A to je právě ten hlavní problém, měla by být.
 
Stačí vyvolat Management Engine BIOS Extension (MEBx), do kterého většinou nikdo nezměnil heslo, a které je ve výchozím stavu "admin". Poté už útočníkovi jen stačí změnit heslo do AMT, povolit vzdálený přístup a pokud jsou počítače na stejné síti, snadno lze monitorovat napadený počítač. 
 
Změna hesla pro AMT je v podstatě jediný způsob, jak zabránit útoku (spolu s neustálou fyzickou kontrolou počítače nebo úplným vypnutím AMT). Nejde tedy o problém samotného Intelu, ale uživatelů a jejich nedostatečné bezpečnostní politiky spočívající v ponechání výchozího hesla podobně, jako kdyby někdo nechal výchozí heslo např. u routeru. Jenže, kdo si má pamatovat všechny technologie, které vlastně jsou v počítači a mohou být otevřené k takovému útoku pomocí výchozího hesla?
 
Intel v dokumentaci k technologii (která byla updatována v listopadu 2017) výrobcům počítačů doporučuje, aby zabezpečili AMT právě např. heslem z BIOSu a nebylo tak volně přístupné a náchylné pro tento primitivní typ útoků. Samotnou chybu objevili výzkumníci z F-Secure již v červenci 2017.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Město zakázalo nové minery bitcoinů, spotřebují více než 100% elektromobilita Město zakázalo nové minery bitcoinů, spotřebují více než 100% elektromobilita
Těžba kryptoměn je velkým problémem pro spotřebu elektrické energie a ve městě Plattsburgh v USA už toho mají dost. Zavedli 18měsíční ban na výstavbu nových center pro těžbu kryptoměn. Ta totiž spotřebují enormní množství elektřiny.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Ford Mustang dostane Shelby GT500 se 700 koňmi i hybridní verzi Ford Mustang dostane Shelby GT500 se 700 koňmi i hybridní verzi
Slavný Ford Mustang brzy dostane nejsilnější verzi Shelby GT500, která slibuje velmi vysoký výkon přes 700 koní. Poněvadž je elektrická a "ekologická" doba, nezapomene se dokonce ani na hybridní variantu.
16.3.2018, aktualita, Milan Šurkala
Astronomové: všechny diskové galaxie rotují jednou za miliardu let Astronomové: všechny diskové galaxie rotují jednou za miliardu let
Studie zveřejněná v The Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dne 9. března tvrdí, že veškeré diskové galaxie bez ohledu na velikost či celkovou masu rotují rychlostí jedné otáčky za zhruba miliardu let. 
16.3.2018, aktualita, Jan Vítek
Masarykova univerzita využije Kingdom Come k výuce Masarykova univerzita využije Kingdom Come k výuce
Daniel Vávra oznámil, že Masarykova univerzita se chystá využít hru Kingdom Come: Deliverance pro výuku. Vedle toho nám i přislíbil, že se do hry dostane i ženská postava, za niž si budeme moci zahrát. 
16.3.2018, aktualita, Jan Vítek
Smrtící kyberútok: když se hackeři zaměří na petrochemickou továrnu Smrtící kyberútok: když se hackeři zaměří na petrochemickou továrnu
Hackerské útoky obvykle neohrožují přímo lidské životy, i když už bychom mohli najít nějaké příklady. Asi nic z toho by ale nešlo postavit na úroveň podařeného útoku na petrochemické zařízení v Saúdské Arábii. Ten se ale naštěstí nevyvedl.
16.3.2018, aktualita, Jan Vítek2 komentáře