reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CATL uvedl Li-Ion LFP baterii Shenxing Plus s hustotou 205 Wh/kg a 1000km dojezdem

26.4.2024, Milan Šurkala, aktualita
CATL uvedl Li-Ion LFP baterii Shenxing Plus s hustotou 205 Wh/kg a 1000km dojezdem
Necelý rok po představení baterie CATL Shanxing se představuje její druhá generace. Nabízí ještě vyšší množství uchovatelné energie pro až 1000km dojezdy, současně také umožňuje rychlejší nabíjení.
Společnost CATL loni v srpnu představila Li-Ion LFP akumulátor Shenxing, který je zajímavý zejména svým velmi rychlým nabíjením 4C (plné nabití za 1/4 hodiny, pokud by se udržela konstantní rychlost). Navíc nejde o nějaké laboratorní cvičení, vozy s těmito akumulátory se totiž v těchto měsících už začaly dodávat na čínský trh. Pouhých 8 měsíců poté se představuje nová generace Shenxing Plus. I ta podporuje velmi rychlé nabíjení 4C, nicméně to je nyní novým BMS lépe řízeno, takže se udrží po delší dobu. Výsledkem je, že zatímco první generace zvládla za 10 minut nabít 400 km [čínského papírového] dojezdu, nová generace už zvládá za stejnou dobu 600 km. To ale zdaleka není jediná novinka.
 
CATL Shenxing Plus
 
CATL dále optimalizoval objemovou bezmodulovou strukturu akumulátorů CFP 3.0, což navýšilo využití objemu o 7 %. Současně se také zapracovalo na samotné technologii LFP článků. Anody dostaly speciální 3D šestiúhelníkovou strukturu, která umožňuje lépe ovládat míru zvětšování a smršťování této elektrody během nabíjecích cyklů. Zlepšily se i technologie katody a samotného uspořádání článků, které mají obal z jednoho kusu. Toto vše stojí za tím, že se firmě povedlo dosáhnout nečekaně vysoké hustoty 205 Wh/kg na úrovni celého akumulátoru. Toto číslo by bylo výborné i pro samotné LFP články (ty mají zpravidla do cca 170 Wh/kg), natož pro celý akumulátor, tedy včetně obalu, BMS a takových článků. To je tak dobré číslo, kterému se až nechce věřit.
 
Výsledkem je, že je nyní podstatně jednodušší vyrobit elektromobil, který bude mít čínský papírový dojezd okolo 1000 km i s LFP články (které se vyznačují velmi vysokou životností) a ne jen energeticky obvykle mnohem hustšími NMC. Zde připomeňme, že Čína už vyrábí několik elektromobilů, které mají papírové dojezdy přesahující tuto magickou hranici a za některých podmínek jsou i schopné je v praxi dosáhnout. Čínská norma je ale obecně velmi optimistická, takže u stejných vozů v Evropě se dá očekávat papírových cca 850 km a skutečných zhruba 750 km na jedno nabití. 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama