Cena DDR4 dle DRAMeXchange poroste o 12,5 %

Cena DDR4 dle DRAMeXchange poroste o 12,5 %
, , aktualita
DRAMeXchange, divize TrendForce, přišla s vyjádřením, že ceny pamětí DDR4 porostou více, než se předpokládalo. V aktuálním kvartálu se má cena 4GB modulů zvýšit z 24 na 27 dolarů, což je zvýšení přesně o 12,5 %.
K oblíbeným
reklama
Pokračující růst cen pamětí DDR4 DRAM není velké překvapení, i když tak intenzivní přeci jen nebyl očekáván. Nanya na začátku roku očekávala, že ke stabilizaci dojde až někdy v polovině tohoto roku, což ještě nakonec může nastat, ale nejnovější události nám tento zvrat přece jen trošku vzdalují. DRAMeXchange předpokládá, že průměrná smluvní cena za 4GB modul DDR4 vzroste o 12,5 % oproti prvnímu letošnímu kvartálu, takže na 27 dolarů. Proč to?

OEM výrobci patřící mezi zákazníky společností vyrábějících paměti původně předpokládali, že v druhém kvartálu nabídka pamětí DDR4 vzroste, a ceny už tak moc stoupat nebudou. Očekávalo se totiž, že Samsung s Micronem už budou mít řádně rozjety 18nm a 17nm procesy pro výrobu pamětí, ovšem to se nestalo. Tyto firmy se potýkají s problémy spojenými s kompatibilitou a výtěžností, což pochopitelně způsobuje, že nabídka nedosáhla takové úrovně, jaká byla očekávána.

Samsung začal ve velkém měřítku s výrobou 18nm pamětí DRAM někdy v letošním únoru a právě v jeho případě jde o problém kompatibility i výtěžnosti. Zjistilo se totiž, že nové paměti si moc nerozumí s jistými notebookovými platformami a navíc se k tomu přidalo vysoké procento defektních pamětí. Nezbývá než počkat na to, až tyto problémy Samsung vyřeší a začne dodávat na trh očekávané množství pamětí.

Co se týče Micronu, ten začal v prvním kvartálu zasílat svým zákazníkům vzorky 17nm pamětí a očekávalo se, že zanedlouho také začne s masovou výrobou. Jenomže tento proces spojený s testováním nových pamětí zákazníky trvá mnohem déle, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že výroba 17nm pamětí ve velkém v Micronu začne až někdy v druhé polovině roku.

Mezi velkou trojkou vyrábějící paměti DRAM tak zůstává pouze SK Hynix, který se aktuálně nenachází v procesu přechodu na nový proces, a tak může využívat svou plnou kapacitu továren, ale to nestačí. Dle DRAMeXchange můžeme v tomto kvartálu očekávat růst cen modulů RAM v obchodech o 10 až 15 procent oproti prvnímu kvartálu. Samotní výrobci DRAM z toho ale rozhodně nebudou škodní, neboť jejich tržby rostou, a to naposledy mezikvartálně o 18 procent.

Zdroj: techPowerUp
reklama
Nejnovější články
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet
Povědomí o tom, že v blízkém vesmíru je přítomnost planet ve hvězdných systémech zcela běžný jev, nám přinesl především vesmírný teleskop Kepler americké NASA. V mnoha ohledech se ale musíme spoléhat na odhady.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia
Společnost Google zrovna nenadchla veřejnost úvodní nabídkou 12 her pro streamovací službu Stadia. Většinou to byly málo známé tituly a také se neobjevila vůbec žádná opravdová hlavní novinka, snad až na RDR2. Google ale na kritiku zareagoval. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář