www.svethardware.cz
>
>
>

Chystá se Talos: ATX deska pro procesory IBM Power8

Chystá se Talos: ATX deska pro procesory IBM Power8
, , aktualita
Spuštěn byl nový zajímavý crowdfundingový projekt, který slibuje základní desku klasického PC formátu ATX, ovšem ta bude určena ne pro procesory x86, ale pro IBM Power8. Co nám takový produkt nabídne?reklama
Příznivci jiných architektur než x86 to mají dnes ve světě mobilních, desktopových, ale i serverových počítačů těžké, neboť ve všech těchto oblastech vládne právě tato architektura. Procesory od IBM a jiných firem byly odsunuty na okraj a pokud jsou k dispozici, pak v systémech, nad jejichž cenami se běžnému smrtelníkovi protočí panenky, ovšem to by nemuselo už trvat dlouho. Chystá se základní deska, kterou budeme moci využít v klasických ATX skříních, a ta bude přitom určena pro procesory IBM Power 8. Jde o hromadně financovaný projekt firmy Raptor Engineering, který je nyní znám pod označením Talos.

Raptor Engineering je člen nadace OpenPower a plánuje, že jeho hardware bude podporovat různé distribuce Linuxu včetně Red Hat Enterprise, SUSE Linux Enterprise Server, CentOS, Debian nebo Ubuntu. Dále bude k dispozici podpora pro Little Endian i Big Endian, ovšem to zatím platí pouze pro Fedoru 22.

Co nám tatodeska nabídne? Vedle socketu pro procesory Power8 to bude celkem osm slotů pro paměti DDR3 DIMM s ECC (až 256 GB), dále celkem šest slotů PCI Express a z toho dva x16 s podporou OpenCAPI. Pak tu máme Server Management Processor AST2400, rozhraní USB 3.0, osm SATA 6 Gbps, slot mPCIe, headery rozhraní GPIO a nezapomnělo se ani na starý slot PCI.

Můžeme se připravit na to, že procesory Power8 budou náročné na energii a chlazení. Už server Anandtech při srovnání s nejlepšími Intel Broadwell-E naměřil klidovou spotřebu systému s Power8 kolem 220 W, kdežto systém s Intelem měl 90 až 100 W. Výrobce plánované desky mluví o tom, že chladič by měl být běžně schopen odvádět 190 W tepla. Jeho cílem také je, aby systém podporoval běžná GPU od AMD a NVIDIA, ovšem bude také obsahovat 2D grafický čip pro ty, kteří nepotřebují 3D akceleraci.

Co se týče cen, pak systém s Talos by měl být dostupnější, ale stále nejde o žádnou láci. V rámci projektu si lze zamluvit svou desku, ale na to potřebujete přinejmenším 4100 dolarů, přičemž dle očekávání ji dostanete až v listopadu příštího roku. Jde tak o nabídku pro opravdové nadšence a profesionály, kteří dokáží výkonu procesorů Power8 využít.

Zdroj: Crowdsupply
reklama
Nejnovější články
Týdenní šance (19.6. - 25.6.) Týdenní šance (19.6. - 25.6.)
Získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková byla od 19.6. do 25.6. naše soutěž Týdenní šance, v které jste mohli vyhrát počítačovou skříň Fractal Design Define R4. Doplněno o vyhodnocení.
Dnes,  soutěž, Karel Polívka
Skylake a Kaby Lake s Hyper-threadingem mají chybu v mikrokódu Skylake a Kaby Lake s Hyper-threadingem mají chybu v mikrokódu
Henrique de Moraes Holschuh na lists.debian.org varuje před nově nalezenou chybou v mikrokódu procesorů Intel Skylake a Kaby Lake, která může "v jistých situacích způsobit nebezpečné chování při zapnutém hyper-threadingu".
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Recept CIA pro sledování odpojených počítačů odhalen Recept CIA pro sledování odpojených počítačů odhalen
Server Wikileaks zveřejnil metody, jimiž se CIA snažila získávat data z počítačů odpojených od jakýchkoliv sítí nebo jen internetu. Nejde o žádnou sofistikovanou technologii, ale o velice jednoduchý recept. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Další hlavní stupeň Falcon 9 se znovu podíval do vesmíru Další hlavní stupeň Falcon 9 se znovu podíval do vesmíru
Můžeme očekávat, že za pár měsíců už nás nic takového nebude vzrušovat, ale nyní jde ještě o známku obrovského pokroku při vynášení nákladu na oběžnou dráhu i dále. SpaceX totiž už podruhé znovu použila první stupeň rakety Falcon 9.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
MSI vyzradilo výkon 6jádrového Coffee Lake MSI vyzradilo výkon 6jádrového Coffee Lake
Díky MSI se můžeme podívat na první výsledky testů týkajících se připravovaných 6jádrových procesorů Intel Coffee Lake. Ty byly srovnány s rovněž šestijádrovým konkurentem z řad AMD, a to Ryzen 5 1600X. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek