www.svethardware.cz
>
>
>
>

Chystá si AMD refresh procesorů Ryzen 3000 "Matisse"?

Chystá si AMD refresh procesorů Ryzen 3000 "Matisse"?
, , aktualita
Dnes se objevila nečekaná informace o údajných nových procesorech generace Matisse, které by si firma AMD mohla chystat jako oživení nabízené do té doby, než nastoupí příští generace Vermeer. O čem konkrétním se mluví? 
K oblíbeným
reklama
Konkrétně se přitom mluví o dvou procesorech Ryzen 7 3850X a 3750X, které by tak měly představovat osmijádrové verze se Zen 2, jejichž kódové označení zní Matisse Refresh. Nelze přitom očekávat nějaké zásadní změny nebo novinky, jako spíše vylepšené verze stávajících modelů Ryzen 7 3800X a 3700X s mírně vyššími takty. A je také možné, že AMD to pojme jako příležitost tyto původní procesory zlevnit a na jejich cenové pozice dostat právě Ryzen 7 3850X a 3750X. Právě včera jsme totiž mluvili i o snížení ceny procesoru Ryzen 9 3900X.
 
 
Zatím se pohybujeme spíše jen na úrovni fám založených na prezentaci firmy Gigabyte, ovšem nemusíme nijak složitě hledat případnou motivaci firmy AMD, která nyní dostala novou konkurenci v podobě procesorů Comet Lake-S. Ty asi mnohé moc nenadchly, ale pravda je, že Intel v jejich rámci nabízí výrazný výkonnostní nárůst z hlediska multithreadingu. Jednak tu máme dvě fyzická jádra navíc v případě Core i9, zatímco ostatní řady dostaly "alespoň" Hyper-threading, ovšem právě díky němu jde i o desítky procent výkonu navíc.  
 
Nelze také dávat rovnítko mezi případný refresh procesorů Matisse a refresh generace Coffee Lake. Ten znamenal v podstatě celou novou generaci, zatímco od AMD můžeme očekávat spíše jen doplnění stávající nabídky pomocí alespoň dvou nových modelů s tím, že nástupu příští generace Vermeer by to nemělo nijak ovlinit. 
 
Kdy bychom se asi tak mohli dočkat procesorů Ryzen 7 3850X a 3750X? Dle dostupných informací by měly být představeny na začátku června a zhruba o měsíc později se mohou dostat na trh. 
 
Nakonec si můžeme trošku zaspekulovat o tom, co by tyto procesory asi tak mohly nabídnout. I vzhledem k jejich označení připadá v úvahu nejspíše jen zvýšení taktů s tím, že AMD už jistě mělo dost času na to, aby si pro takovéto modely dalo stranou ty povedenější 7nm čiplety. Možnost vyhnat pracovní takt ještě výš tu jistě je, ostatně Ryzen 7 3800X končí na 4,5 GHz, zatímco Ryzen 9 3950X dosahuje až 4,7 GHz. Právě na toto turbo by se případný Ryzen 7 3850X mohl dotáhnout a vedle toho by mohl zvládnout i vyšší základní takt (4 GHz?). Uvidíme. 
 
Zdroj: Videocardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek15 komentářů