reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů

, , aktualita
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Procesory Loongson jsme zmínili už v roce 2008 a ani tehdy už nešlo o žádnou novinku. Nejde přitom o procesory x86 a ani o ARM, ale o architekturu LoongArch, která byla vyvinuta právě i kvůli tomu, aby nemusely být využity žádné cizí ISA. V případě chystaných Loongson 3A5000 je použita konkrétně 64bitová mikroarchitektura GS464V se dvěma kanály pro DDR4-3200, celkově se čtyřmi procesorovými jádry, dvěma 256bitovými vektorovými jednotkami na jádro a čtyřmi aritmetickými (ALU). 
 
 
Loongson 3A5000 si také bere něco ze serverových procesorů, a sice konkrétně sběrnici HyperTransport 3.0. Pomocí čtyř SMP kontrolerů tak může v jednom systému pracovat "několik" procesorů a výrobce k tomu uvádí, že tyto procesory vyvíjí jak pro notebooky, tak i pro průmyslové nasazení a do jisté míry i serverové využití. 
 
Architektura LoongArch byla také vyvinuta s ohledem na možnost provozu aplikací napsaných původně pro x86 či ARM, k čemuž je vybavena vlastní hardwarovou podporou a instrukcemi. Je rovněž kompatibilní s MIPS64, čili může spustit aplikace napsané pro starší procesory Loongson založené ještě na MIPS64. 
 
 
Právě díky LoongArch mají být nové procesory poměrně výkonné. Oproti 3A4000 budou 3A5000 asi o polovinu rychlejší při spotřebě nižší o 30 procent. Srovnání výkonu s x86 procesory je ale obtížné, ale nápomocný zde může být benchmark SPEC CPU2006, který má nové 3A5000 řadit zhruba po bok procesorů Intel Skylake či AMD Ryzen první generace. Nedozvídáme se ale, jak je to s výkonem více jader, ostatně má jít jen o čtyřjádrové modely, ale ještě před koncem tohoto roku má přijít i 16jádrová verze.
 
Zdroj: TechSpot


reklama
reklama
reklama