www.svethardware.cz
>
>
>

Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů

Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
, , aktualita
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
K oblíbeným
reklama
Procesory Loongson jsme zmínili už v roce 2008 a ani tehdy už nešlo o žádnou novinku. Nejde přitom o procesory x86 a ani o ARM, ale o architekturu LoongArch, která byla vyvinuta právě i kvůli tomu, aby nemusely být využity žádné cizí ISA. V případě chystaných Loongson 3A5000 je použita konkrétně 64bitová mikroarchitektura GS464V se dvěma kanály pro DDR4-3200, celkově se čtyřmi procesorovými jádry, dvěma 256bitovými vektorovými jednotkami na jádro a čtyřmi aritmetickými (ALU). 
 
 
Loongson 3A5000 si také bere něco ze serverových procesorů, a sice konkrétně sběrnici HyperTransport 3.0. Pomocí čtyř SMP kontrolerů tak může v jednom systému pracovat "několik" procesorů a výrobce k tomu uvádí, že tyto procesory vyvíjí jak pro notebooky, tak i pro průmyslové nasazení a do jisté míry i serverové využití. 
 
Architektura LoongArch byla také vyvinuta s ohledem na možnost provozu aplikací napsaných původně pro x86 či ARM, k čemuž je vybavena vlastní hardwarovou podporou a instrukcemi. Je rovněž kompatibilní s MIPS64, čili může spustit aplikace napsané pro starší procesory Loongson založené ještě na MIPS64. 
 
 
Právě díky LoongArch mají být nové procesory poměrně výkonné. Oproti 3A4000 budou 3A5000 asi o polovinu rychlejší při spotřebě nižší o 30 procent. Srovnání výkonu s x86 procesory je ale obtížné, ale nápomocný zde může být benchmark SPEC CPU2006, který má nové 3A5000 řadit zhruba po bok procesorů Intel Skylake či AMD Ryzen první generace. Nedozvídáme se ale, jak je to s výkonem více jader, ostatně má jít jen o čtyřjádrové modely, ale ještě před koncem tohoto roku má přijít i 16jádrová verze.
 
Zdroj: TechSpot


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
MSI prozradilo datum vypuštění procesorů Alder Lake-S na trh MSI prozradilo datum vypuštění procesorů Alder Lake-S na trh
Společnost MSI pochopitelně nevyzvonila datum s informací, že v daný den máme očekávat vypuštění procesorů Alder Lake-S na trh. Informovala o tom, kdy bude k dispozici sada pro instalaci chladičů Coreliquid na LGA 1700. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ford svolá Mustangy Mach-E, může jim upadnout čelní sklo nebo střecha Ford svolá Mustangy Mach-E, může jim upadnout čelní sklo nebo střecha
Chyby při konstrukci nebo výrobě aut nejsou ničím neobvyklým. Svolávacích akcí jsou tisíce a další kuriózní postihla automobilku Ford, jejíž Mustang Mach-E může mít problém s připevněním čelního skla i střechy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Lockdown v Malajsii narušil produkci japonských výrobců kondenzátorů Lockdown v Malajsii narušil produkci japonských výrobců kondenzátorů
Japonské firmy jako Chemi-con, Nichicon nebo Rubycon patří mezi světově nejvýznamnější výrobce kondenzátorů. Ti přitom mají své důležité provozy také v Malajsii, kde ovšem výrobu značně narušily lockdowny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek