www.svethardware.cz
>
>
>

Čínské vozítko Yutu-2 stále žije, našlo v kráteru Měsíce prastaré horniny

Čínské vozítko Yutu-2 stále žije, našlo v kráteru Měsíce prastaré horniny
, , aktualita
Čína už od letošního ledna zkoumá v rámci mise Chang’e-4 odvrácenou stranu Měsíce. Využívá k tomu sondu na orbitě i základnu na Měsíci s roverem Yutu-2, který už překročil svou plánovanou životnost. Co našel v největším kráteru Měsíce?
K oblíbeným
reklama
Impaktní kráter South Pole–Aitken zabírá podstatnou část Měsíce, a to asi čtvrtinu na jeho odvrácené straně a zároveň jde o nejhlubší a nejstarší kráter, jaký na Měsíci najdeme. Vědci tak už dlouho předpokládají, že právě tam bychom mohli najít informace o tom, jaká je minulost našeho souputníka. Pochopitelně půjde o důkazy v podobě velice starých hornin. 
 
 
Yutu-2 tak měl za úkol ověřit i to, zda na takový materiál je možné na daném místě narazit a nyní objevil místo, kde je tento materiál pocházející z pláště Měsíce odhalen díky impaktům meteorů. S jistotou to ovšem zatím říci nejde, nicméně jde o materiál, který se od okolního všudypřítomného prachu jasně liší. 
 
Převažující teorie říká, že Měsíc byl vytvořen srážkou Země s menší planetou zvanou Theia a stejně jako Země byl zpočátku celý pokrytý oceánem z rozžhaveného magmatu. Než tento materiál zchladl, těžší prvky se ponořily hlouběji a na povrchu zůstaly lehčí. Uprostřed pak zůstaly horniny tvořící dnešní plášť Měsíce, který celý postupně vychladl na rozdíl od Země, jejíž roztavený vnitřek stále pohání geologické procesy, které postupně přetváří zemskou kůru a vynáší těžší prvky nahoru. V případě Měsíce tak můžeme najít materiál z pláště leda díky tomu, že ten byl vyvržen díky dopadu cizího tělesa, které dokázalo prorazit vrchní vrstvy. To se ale mohlo těžko stát nedávno, ale spíše před miliardami let, kdy byl Měsíc na povrchu už tuhý, ale plášť měl stále ještě roztavený. 
 
South Pole–Aitken - modrá barva ukazuje hloubku oproti okolnímu povrchu
 
Kráter South Pole–Aitken je už dle tohoto obrázku bezpečně tím nejníže položeným místem v širokém okolí. Ostatně sahá až do hloubky 8 km pod základní stanovenou hladinu, přičemž naopak nad ni vystupují červeně až bíle značená místa do výšky až 6,5 km nad danou hladinu. Ta jsou přitom nedaleko samotného kráteru, z čehož je vidět, že Měsíc má na řadě míst slušná převýšení. Ale to by Země měla také, kdybychom ji viděli bez vody v oceánech. 
 
Ve velkém kráteru můžeme najít také mnohé menší a právě v jednom z nich se díky spektroskopickému průzkumu našla dle očekávání zvýšená koncentrace olivínů a pyroxenů, zatímco mimo takové krátery je koncentrace výrazně nižší. To podporuje výše uvedenou teorii o vzniku Měsíce po srážce Země s jiným tělesem. Nicméně vědci si nyní budou muset ještě potvrdit, že daný materiál skutečně pochází z hlubin Měsíce a nebyl na něj dopraven později a odjinud. K tomu už ale bude nutné mít v ruce vzorky, které bude nutné teprve přivézt. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek