Co skrývá GPU GA102 "Ampere" pod kapotou?

Co skrývá GPU GA102 "Ampere" pod kapotou?
, , aktualita
Trvalo to trošku déle, než je obvyklé, ale nakonec došlo i na čip GA102 firmy NVIDIA, který byl pečlivě prozkoumán a zmapován. Můžeme se tak podívat na detailní snímky tohoto GPU, které jako obvykle přináší Fritzchens Fritz. 
K oblíbeným
reklama
Fritzchens Fritz využil rovnou grafickou kartu GeForce RTX 3090, jak je zřejmé z označení GA102-300-A1 i když by stačila také GeForce RTX 3080 vybavená stejným GPU GA102, ovšem ve verzi 200. 
 
 
GPU je pod chladičem zcela odhaleno, čili nemá na sobě žádný heatspreader, takže s tou pravou výbavou je možné ho vyfotit i s využitím nedestruktivních metod. Máme tu tak GA102 ve své nejlepší dostupné verzi, i když ta by byla jistě jinak nerozlišitelná od verze pro RTX 3080, která má některé části deaktivované, což by na fotografii nebylo vidět. 
 
GA102 je čip velký 628,4 mm2 a tvořený 28,3 miliardami tranzistorů, z nichž je seskládáno celkem 7 GPC (Graphics Processing Cluster), kde každý z nich má 12 jednotek SM a v nich pak celkově 10752 CUDA jader. Dále tu najdeme také 10 MB L1 cache, 6 MB L2 cache, jednotky ROP, TMU, RT a Tensor jádra, paměťové kontrolery či NVLINK HighSpeed I/O hub.
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Locuza nám zase jako obvykle vyfocený čip barevně označil a rozdělil na popsané části. Zelený je tak celý GPC tvořený mimo jiné 1536 jádry FP32 a 768 INT32, který se dále dělí na šest TPC (Texture Processing Cluster) a ty zase vždy na dva SM (Streaming Multiprocessor). Každý TPC tak má ve výbavě 256 FP32 a 128 INT32 jader. Geometrické a rasterizační enginy máme zvýrazněny modře a žlutě pak paměti cache.
Na okrajích máme rozeseta různá rozhraní, jako jsou zelená obrazová, dále oranžový NVLINK a značný prostor zabírají fialově zvýrazněné 32bitové segmenty pro GDDR6X. Těch tu máme celkem dvanáct, čili jde celkově o 384 bitů a nesmíme zapomenout také na samotné paměťové kontrolery, které jsou označeny sytě růžovou a je jich šest 64bitových. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny
Společnost QNAP varuje své zákazníky před dvěma malwary, které na jejích zařízení těží kryptoměny. Jde o Dovecat a dedpma, které se poslední dobou šíří Internetem a mohou napadat i jiná zařízení s Linuxem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s procesorem AMD. Proč? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Na trh se dostává celkem 28 verzí mobilních GeForce RTX 3000 Na trh se dostává celkem 28 verzí mobilních GeForce RTX 3000
NVIDIA nedávno zaujala svou nabídkou grafických karet GeForce RTX 3000 pro notebooky a tím, že nechala už pouze na jejich výrobcích, aby zákazníky informovali o použité výkonnostní verzi. A nyní se ukazuje, že těchto verzí je skutečně hodně.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře