www.svethardware.cz
>
>
>
>

Co umí 3x Intel Optane v RAID 0?

Co umí 3x Intel Optane v RAID 0?
, , aktualita
Server Tom's Hardware se dostal ke hned třem 32GB kouskům Intel Optane, což jsou tedy ony malé spotřebitelské verze pro rozhraní M.2. Autora tak napadla logická myšlenka, a sice vyzkoušet je zapojené v poli RAID 0.
K oblíbeným
reklama
Spotřebitelské Intel Optane nikoho moc nenadchnuly, a to z několika důvodů. Jednak nabízí jen 16 nebo 32 GB paměti, takže se hodí jen jako cache pro často využívaná data pro systémy vybavené pevným diskem. Pak nejsou ani moc levné, takže se za jejich cenu dá pořídit podstatně větší klasické SSD a nakonec jsou omezeny pouze na procesory Core i3 a lepší z generace Kaby Lake. Z praktického hlediska tak jde o jen těžko použitelný produkt.

Tím samozřejmě nemůžeme odsuzovat celou řadu Optane nebo dokonce paměti 3D XPoint jako takové. Však ty mají v sobě obrovský potenciál, neboť ani moderní 3D NAND Flash se jim nemohou rovnat. Jenomže jde o zbrusu novou technologii a první generaci zařízení, však vzpomeňme si na to, jak začínala samotná SSD. Ta byla před deseti lety mnohdy ne o moc rychlejší než pevné disky, jejich kapacity byly nízké a ceny vysoké.

Intel navíc ještě ani nepředstavil pořádný produkt s 3D XPoint pro spotřebitele, pouze tyto malé 32GB a 16GB verze, nebo naopak podnikové modely, takže nezbývá než čekat a toto čekání si případně krátit testem, jaký provedl Tom's Hardware.

Ten použil tři 32GB Optane na desce Asrock Z170 Extreme7+, neboť ta nese tři potřebné sloty M.2 s PCI Express 3.0 x4. S využitím Rapid Storage Technology se pak dá z výsledného pole RAID 0 i bootovat, ovšem i tak získáme pouze 82 GB využitelného prostoru, takže na systémový disk se toto řešení moc nehodí, když počítáme i s místem pro aplikace. Navíc za takové řešení dáme cca 6600 Kč a za to už pořídíme třeba HyperX Predator 240GB (M.2 PCIe 3.0) a ještě ušetříme.

Výsledky jsou rozporuplné, jak ukazují testy se 128kB soubory s QD2, v nichž jsou tři Optane zdaleka nejlepší při čtení přes 3500 MB/s, ale při zápisu zase nabídnou slabých 844 MB/s, což snadno překoná Intel SSD 750 i Samsung 950 Pro. V náhodném 4K čtení ale Optane zase excelují, ovšem opět v testech bez fronty, kdežto s dlouhou frontou si už opět lépe poradí jiná SSD. Zápis je pak pro Optane opět slabší. Nicméně praktické testy vyzdvihují Optane opět nad klasická SSD a systém byl subjektivně daleko rychlejší s nimi než s SSD, byť i s těmi rychlými pro PCIe.

Uvidíme tak, co si pro spotřebitele Intel přichystá později, až cena pamětí 3D XPoint klesne. S těmito paměťmi se ale stále počítá spíše pro podnikové nasazení, jak ukazují i zprávy o chystaných DIMM s 3D XPoint.

Zdroj: Tom's Hardware
reklama
Nejnovější články
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů