www.svethardware.cz
>
>
>
>

Core i9-11900K v testech, až 5,3 GHz na hladovém čipu

Core i9-11900K v testech, až 5,3 GHz na hladovém čipu
, , aktualita
Není pochyb o tom, že procesory Rocket Lake-S jsou výsledek technologické nouze firmy Intel a jsou na hony vzdálené tomu, co si ten před několika lety plánoval. Můžeme se podívat na testy Core i9-11900K, které o tom svědčí. 
K oblíbeným
reklama
V dubnu roku 2019 jsme se díky uniklé roadmap dozvěděli, že Intel si ještě chystá jakési Rocket Lake-S, které dorazí coby ještě jedna 14nm generace po Comet Lake-S. Jak se postupem času ukázalo, tato roadmap byla pravdivá a z dnešního pohledu je zajímavé, že tehdy ještě zahrnovala i 10jádrové Rocket Lake-S. Těch se opravdu nedočkáme a díky novým informacím je vcelku zřejmé, proč tomu tak bude. Vedle toho byla tato roadmap také přesná, když ukázala, že Rocket Lake-S budou k dispozici od 2. kvartálu kalendářního roku 2021. Alespoň v tomto ohledu tak Intel jede podle plánu.
 
vlevo Comet Lake a vpravo Rocket Lake s větším heatspreaderem věštícím i větší čip 
 
Core i9-11900K je vedoucí model generace Rocket Lake-S, jenž bude však vybaven pouze osmi jádry. To ale znamená, že nové Core i7 budou mít stejnou konfiguraci 8C/16T a mají mít i stejnou kapacitu 16 MB L3 cache a stejně dimenzovanou grafiku Xe. V čem se tak mohou v rámci základních specifikací lišit, to budou spíše jen takty a to s sebou přináší otázky, jaké ceny Intel nasadí. Pokud by totiž nové Core i9 měly být výrazně dražší než Core i7, zákazníci budou ty nejlepší modely jen těžko žádat, stejně jako tomu bylo třeba v případě Ryzenů 7 3700X a 3800X. 
 
 
Procesor Core i9-11900K má mít stejné limity spotřeby jako dnešní Core i9-10900K, ovšem s rozdílem dvou jader. Jde tak o PL1 ve výši 125 W (udávané TDP) a PL2 ve výši 250 W. Právě z toho je jasné, proč se Intel rozhodl nakonec zrušit dříve plánovanou 10jádrovou verzi, ačkoliv je jasné, že nové procesory pak nebudou moci ani dorovnat celkový výkon starých. 
 
 
Na to ostatně ukázaly už předchozí benchmarky, ale dnes tu máme další. První se týká testu Cinebench R20 a velice jasně ukazuje, o čem bude generace Rocket Lake-S.  
 
 
Už nějaký ten den víme, že Rocket Lake-S pravděpodobně o fous překonají i nové Ryzeny 5000 s ohledem na jednovláknový výkon, nebo se jim alespoň vyrovnají. To potvrzuje výsledek 636 bodů, ovšem celkových 5725 bodů zase říká, že na desetijádrový Comet Lake-S nám vyšší IPC nových Intelů stačit nebude, natož pak na 12 jader procesoru Ryzen. 
 
Relevantní ale bude srovnání spíše s Ryzenem 7 5800X, který má také 8 jader a ten dle Guru3D dokáže v CB R20 získat 624 a 6112 bodů, čili v celkovém výkonu bude rovněž lepší. Tento procesor přitom stojí 449 USD, a lze tak uvažovat o tom, že nový Intel by rozhodně neměl být dražší. Ale třeba bude stát stejně jako jeho předchůdce 488 USD a Intel nám to patřičně odůvodní ve svých testech, uvidíme. Pokud ale tomu tak bude, Intel si na sebe ušije bič, neboť pak už vstupuje do hry právě Ryzen 9 5900X, který stojí 549 USD a poskytuje mnohem lepší celkový výkon. 
 
 
Velice podobné výsledky ukazuje vestavěný test v utilitě CPU-Z, v níž Ryzen 7 5800X získává 663 a 6766 bodů, čili jde v podstatě o to samé co v případě Cinebenche. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Osmijádrové Tiger Lake-H můžeme očekávat zřejmě v červnu Osmijádrové Tiger Lake-H můžeme očekávat zřejmě v červnu
Dle informací od výrobce notebooků XMG bude mít AMD řadu měsíců výhodu v tom, že Intel nebude mít na trhu konkurenci pro procesory Ryzen 5000 generace Cezanne. Osmijádrové Tiger Lake-H totiž mají nastoupit až na konci prvního pololetí.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel nalákal dalšího veterána, ze SiFive se vrací Sunil Shenoy Intel nalákal dalšího veterána, ze SiFive se vrací Sunil Shenoy
Osoba Patricka Gelsingera, který se už do tří týdnů stane novým šéfem Intelu, zřejmě přitahuje pozornost lidí, kteří by už jinak byli raději v důchodu nebo pracovali jinde. Nyní je to Sunil Shenoy, který povede svůj inženýrský tým. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Aktualizováno: Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s CPU AMD. Proč? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos
Tzv. rumors se umí občas pěkně rozcházet a velmi dobře to jde vidět na procesoru Samsung Exynos 9925. Ten by měl přinést do mobilních procesorů Samsung výkonnou grafiku od AMD. Už poněkolikáté se mění předpokládané datum uvedení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala