reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Core i9-12900K: o čtvrtinu rychlejší než Ryzen 9 5950X v 1T CPU-Z?

, , aktualita
Core i9-12900K: o čtvrtinu rychlejší než Ryzen 9 5950X v 1T CPU-Z?
Máme tu další test ze série salámově dávkovaných informací o údajném výkonu procesorů Alder Lake-S. Jde o jednovláknový benchmark v utilitě CPU-Z, který také ukazuje na velice slušný výkon nových Intelů. 
Core i9-12900K: o čtvrtinu rychlejší než Ryzen 9 5950X v 1T CPU-Z?
Už jsme se mohli podívat třeba na výkon Core i9-12900K v testech Cinebench a také se v poslední době ukazuje stále více záznamů v SiSoft Sandra. Stále ale čekáme na výsledky, které by byly opravdu průkazné a především opravdu ověřitelné, nicméně ty, které se k nám dostaly doposud, si vesměs odpovídají. 
 
 
Tím máme na mysli především vysoký jednovláknový výkon i velice slušný vícevláknový výkon, přičemž i tento snímek z testu v CPU-Z ukazuje na to, že Zen 3 asi nebude schopen stíhat nové Alder Lake, alespoň pokud jde o hrubý výkon jednotlivých jader. Máme tu totiž Ryzen 9 5950X s výsledkem 648 bodů, což je údaj získaný z databáze utility, jemuž se staví 825 bodů jistého 24jádrového procesoru, čili dle očekávání Core i9-12900K. 
 
Pokud jde o celkový výkon všech jader, výsledek byl rozmazaný, ale to je vcelku zbytečné opatření, neboť dle podoby modrého a fialového sloupečku půjde v podstatě o totožné výsledky. 
 
I tento screenshot zveřejněný na čínských stránkách Bilibili tak odpovídá tomu, co o výkonu nových Alder Lake-S říkají dosavadní úniky. Ve zkratce tak lze očekávat velice výkonná jádra P, která mohou výrazně překonat i Zen 3, ovšem těch budou mít Alder Lake přinejlepším jen osm. Zbylých (až) osm jader E bude představovat mnohem slabší výkon i vzhledem k absenci Hyperthreadingu, takže ve výsledku by Intel mohl dorovnat celkový výkon procesorů Ryzen  aktuální generace. 
 
Můžeme ale reálně očekávat značné rozdíly ve výkonu dle toho, kolik procesorových jader dokáží aplikace reálně využít a Intel může být ve značné výhodě právě v případě, kdy půjde o 1 až 8 vláken.  


reklama
reklama
reklama