www.svethardware.cz
>
>
>
>

Další bezchybné přistání, Perseverance dosedl do kráteru Jezero

Další bezchybné přistání, Perseverance dosedl do kráteru Jezero
, , aktualita
Dnes krátce před 22. hodinou našeho času na Mars dosedl další americký rover zvaný Perseverance. NASA opět přežila sedm minut hrůzy a může potvrdit, že Perseverance je v pořádku na povrchu Marsu.
K oblíbeným
reklama
Oficiální stream televize NASA už začal, přičemž nyní probíhají různé debaty na téma Perseverance, jeho přistání a následné mise. O roveru toho bylo na našich stránkách řečeno už mnoho, stačí si vyhledat příslušné heslo Mars 2020, které ukáže samozřejmě i jiné výsledky, ovšem heslo Perseverance už vyhledá opravdu relevantní odkazy, z nichž můžeme zjistit i to, že právě v údolí zvaném Perseverance se dříve pohyboval i rover Opportunity, než se navždy odmlčel. 
 
 
Perseverance přistane ve stejném stylu jako stále aktivní rover Curiosity, přičemž NASA se pokusí o nebývalou přesnost s ohledem na místo dosednutí. Od lodi se nejdříve oddělí ochranná kapsle se samotným roverem a jeho raketovým jeřábem, která bude následně řízena tryskami pro správné natočení brzdit o atmosféru z rychlosti kolem 20.000 km/h až na 1500 km/h a v ten moment se otevře padák, aby nedlouho na to byla odhozena již nepotřebná zátěž v podobě tepelného štítu. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Díky tomu bude mít rover i výhled na terén pod sebou, který bude moci mapovat, aby se zorientoval. V pravý čas při rychlosti kolem 320 km/h se už oddělí od krytu s padákem raketový jeřáb s podvěšeným roverem a začne sestup bržděný raketovými motory. Nakonec se jeřáb snese těsně nad povrch planety a na lanech zavěšený rover na něj měkce dopadne rychlostí už jen 3 km/h. Poté se lana uvolní a nepotřebný jeřáb odlétne pryč. 
 
Právě během zhruba sedmi minut, čili zhruba od sestupu do atmosféry až po dosednutí roveru, se může pokazit spousta věcí, které NASA už nijak neovlivní a obsluha může leda s nehty mezi zuby čekat na výsledek, čili na to, zda se rover po dosednutí ozve, nebo ne. Jistě je tu ale ta výhoda, že stejný postup či styl přistání už jednou fungoval, čili je zřejmé, že pokud výbava neselže, můžeme počítat s dalším úspěchem.
 
 
To se ale nakonec s jistotou dozvíme asi až někdy po 22. hodině, a tak doufejme, že Perseverance nepotká osud evropského modulu Schiaparelli, který nakonec přistál také, ale rychlostí přes 500 km/h.
 
Dle nejnovějších informací se sestupový modul s roverem oddělí od lodi přesně ve 21:38 našeho času a asi deset minut na to vstoupí do atmosféry. Od té doby se začne počítat 410 sekund, čili necelých sedm minut, než Perseverance dosedne na svá kola. Nebudeme si to ale kazit tím, že ve skutečnosti už to bude asi 11 minut stará minulost vzhledem k tomu, jak dlouho k nám aktuálně cestuje signál od Marsu. 
 
- první snímek roveru Perseverance z Marsu - 
 
Nakonec to rover dokázal, měkce dosedl na povrch Marsu a zakrátko poslal první snímek od jedné z kamer HazCam.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře