www.svethardware.cz
>
>
>

Další herní monitor s mini LED. AOC uvádí model AG274QXM

Další herní monitor s mini LED. AOC uvádí model AG274QXM
, , aktualita
Technologie mini LED je ve světě počítačových monitorů stále ještě raritou. Proto potěší, že po Asusu s takovým modelem přichází také AOC. Kombinuje úhlopříčku 27 palců s WQHD, DisplayHDR 1000 a 170 Hz.
K oblíbeným
reklama
Podsvícení mini LED se sice v televizorech TCL objevila již před pár lety, ale k přelomu došlo až letos, kdy se technologie dočkala širšího rozšíření v televizích od Samsungu, LG i dalších výrobců. A nejen tam. Letos se na trh dostává první počítačový monitor s mini LED, o který se postaral Asus. ROG Swift PG32UQX měl na trh zamířit v květnu, ale nakonec došlo k menšímu zpoždění. Ačkoliv většina odborných recenzí produkt vychvaluje do nebes, recenze na americkém Amazonu značí, že části zákazníků mohl být doručen monitor s vadnou obrazovkou (např. velký počet mrtvých pixelů). Možná tedy bude ještě chvíli trvat, než Asus konečně uvede novinku na trh. Mezitím si s touto technologií pohrává i konkurence.
 
 
AOC svůj první mini LED monitor Agon AG274QXM oznámilo už vloni na podzim, ale pouze čínským zákazníkům. Větší pozornost západních médií získává novinka až nyní, ačkoliv zatím nebyla potvrzena pro jiný než čínský trh. Produkt se objevil také na tamním oficiálním webu AOC, odkud můžeme čerpat také technické detaily. AG274QXM je menší než konkurenční monitor od Asusu, nabízí totiž úhlopříčku jen 27 palců. Tu kombinuje s nižším rozlišením WQHD (2560 × 1440 pixelů) a maximálním jasem 1 000 nitů, který potvrzuje také certifikace DisplayHDR 1000. Mimo špičkový jas se ovšem bude hodnota pohybovat okolo 600 nitů, po deaktivaci HDR ještě o něco níže. Výrobce použil 10bitový panel Quantum Dot IPS, ale není jasné, zda nejde jen o 8bitový panel s FRC.
 
 
Připomeňme, že mini LED je podsvícení, které využívá miniaturní světelné diody v kombinaci se stmívatelnými zónami. V případě modelu AG274QXM se jedná o 576 zón, zmiňovaná novinka od Asusu jich používá dvojnásobek. Technologie Mini LED by měla přinést vylepšení hlavně v oblasti kontrastu včetně temnější černé, než kterou známe z běžných LCD/LED monitorů. Mezi další obrazové parametry monitoru patří obnovovací frekvence 170 Hz a pokrytí barevného prostoru DCI-P3 z 98 %. Displej je údajně z výroby kalibrován na Delta E < 2. Kromě DisplayPort 1.4 lze pro připojení využít také jeden ze dvou portů HDMI 2.0 nebo USB-C, ale při maximální obnovovací frekvenci 140 Hz.
 
Monitor disponuje také čtyřmi porty USB Type-A, integrovanými reproduktory, RGB podsvícením stojanu nebo přepínačem KVM. Pro lepší ergonomii nechybí možnost otáčení, sklápění nebo výškového nastavení, případně montáže pomocí držáku VESA. AOC Agon AG274QXM zatím nemá stanoveno datum zahájení prodeje ani cenu, ale vzhledem k parametrům bude jistě levnější než Asus ROG Swift PG32UQX.
 
   AOC Agon AG274QXM  Asus ROG Swift PG32UQX
Displej 27 palců, IPS 32 palců, IPS
Podsvícení Mini-LED (576 zón) Mini-LED (1.152 Zonen)
Rozlišení 2560 × 1440, 109 ppi 3840 × 2160, 138 ppi
Obnovovací frekvence 170 Hz 144 Hz
Odezva (GtG) 1 ms 4 ms
VRR ? Nvidia G-Sync Ultimate
Barevná hloubka 10bitová (FRC?) 10bitová (nativní)
Jas 600 cd/m² (maximální), 1 000 cd/m² (špičkový) 500 cd/m² (maximální), 1 400 cd/m² (špičkový)
Kontrast 1 000:1
1 000:1
HDR DisplayHDR 1000 DisplayHDR 1400
Konektory 1 × DisplayPort 1.4, 2 × HDMI 2.0, 1 × USB-C (65 W), 4 × USB-A, audio 1 × DisplayPort 1.4, 3 × HDMI 2.0, 1 × USB-A, audio
Reproduktory 2 × 5 W ne
Cena ? 3 499 eurCeny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2 V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2
Singapurská společnost Sunseap Group chce v Indonésii na ostrově Batam postavit obrovskou solární elektrárnu, která bude plovoucí. Zemi by tak tento projekt měl pomoci v přechodu na obnovitelné zdroje energie.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Záhadná kometa konečně ukázala své koma Záhadná kometa konečně ukázala své koma
Nedávno zaujal astronomy záhadný objekt blížící se směrem do středu Sluneční soustavy, i když s úctyhodným odstupem, který byl později vyhodnocen jako velká kometa, a to možná taková, která tu ještě nikdy nebyla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu
Společnost Arm ukázala procesor PlasticArm, který byl vyvinut v úzké spolupráci s PragmatIC, jež byla navázána už někdy před osmi lety. Máme tu tak fyzicky flexibilní 32bitové CPU Arm, které se může hodit pro celou řadu věcí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU
Společnost SiFive dala minulý rok vývojářům k dispozici desky HiFive Unmatchd RISC-V s procesorem či SoC U7. Právě na jedné z nich byl nyní zprovozněn Radeon RX 6700 XT pod systémem Linux. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky
Seagate právě pracuje na nových pevných discích s vysokou kapacitou 20 TB, které budou určeny pro běžné spotřebitele a ne servery, NAS a podobně. Kdy přijdou a jaké technologie nám vůbec nabídnou?
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů