Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Daymak Spiritus: elektromobil s palubním systémem i pro těžbu kryptoměn

23.6.2021, Jan Vítek, aktualita
Daymak Spiritus: elektromobil s palubním systémem i pro těžbu kryptoměn
Společnost Daymak, výrobce dronů a elektrických motorek i automobilů si připravila model Spirit. Jedná se o tříkolový vůz ve stylu Velorexu, který při svém dobíjení dokáže využít palubní počítač pro těžbu kryptoměn. 
Daymak Spiritus je tak dvousedadlový vůz se dvěma koly vpředu a jedním vzadu, který je plně elektrický a je vybaven dostatečně výkonným palubním počítačem na to, aby dle výrobce mohl těžit kryptoměny jako Bitcoin, Dogecoin, Ethereum a Cardano. 
 
 
Samozřejmě však nestačí samotná schopnost těžit kryptoměny, ostatně pro Bitcoin nám na rozdíl od Etherea dnes stačí už kdejaká kalkulačka či starý osmibit. Musí to mít pro provozovatele smysl, čili jde jednak o celkový výkon a pak samozřejmě i o efektivitu, abychom na energiích nezaplatili více, než vyděláme. 
 
Daymak k tomuto účelu využije svou kryptoměnovou platformu Nebula, která zahrnuje i peněženku a bude běžet na palubním počítači, na němž si vybereme, kterou kryptoměnu chceme těžit. Bohužel se ale zatím vůbec nedozvíme to, jaký hardware k tomu chce výrobce použít a jaký ten bude mít v případě různých podporovaných kryptoměn hashrate. Je ale zřejmé a výrobce to potvrzuje, že automobil bude těžit jen v případě, že bude zaparkovaný a napojený na zdroj energie, neboť by nemělo žádný smysl si při jízdě vycucávat baterie těžbou. 
 
 
 
K dobíjení Daymak mimochodem využívá bezdrátový systém Ondata, který se chlubí 93% efektivitou. Stačí tak zaparkovat na přesně vyhrazeném místě a už se nemusíme o nic starat, ovšem na druhou stranu je třeba počítat se ztrátami jen kvůli tomu, že si ušetříme pár sekund při manipulaci s kabelem. 
 
 
Základní model Spiritus tohoto kanadského výrobce přijde na 20 tisíc USD, za což dostaneme vozítko zrychlující z 0 na 100 km/h za necelých sedm sekund, které bude vybaveno 36kWh baterií s dojezdem až 290 km. Pokud si ale připlatíme, a to opravdu výrazně (149 tisíc USD), je tu verze Ultimate zrychlující na 100 km/h za 1,8 sekundy, která má také 80kWh baterii (až 480 km) a pohon všech třech kol. Ta je přitom i přes baterii s mnohem vyšší kapacitou o trošku lehčí (612 kg), a to díky celkovému odlehčení díky kapotě z uhlíkových vláken a dalším úpravám. Vzhledem k tomu se tak výraznému cenovému rozdílu ani nelze divit.