www.svethardware.cz
>
>
>
>

Desktopové Alder Lake by mohly mít hybridní architekturu: malá a velká CPU jádra

Desktopové Alder Lake by mohly mít hybridní architekturu: malá a velká CPU jádra
, , aktualita
Intel od letošního roku nabízí své první procesory, v jejichž případě se inspiroval v architektuře ARM big.LITTLE. Jde o procesory Lakefield vybavené pěti jádry, čtyřmi malými atomovými Tremont a jedním velkým Sunny Cove. Podobně by to mohly mít Alder Lake.
K oblíbeným
reklama
Intel se stále chystá vyvíjet nové verze architektury procesorů Atom, jež aktuálně koexistuje ve verzi Tremont vedle Core Sunny Cove v procesorech Lakefield. Jde o první procesory Intel s takovouto hybridní architekturou, stejně jako to jsou první procesory využívající technologii Foveros vrstvící jednotlivé čipy na sebe, ale o to nám tu nejde. 
 
 
Jde nám o procesory Alder Lake-S, které budou následovat po chystaných Rocket Lake-S a vypadá to, že se konečně dočkáme velkých změn, jaké tu nebyly už velice, velice dlouho. Ostatně Intel v posledních letech pouze zvyšoval počet jader a hnal jejich takty k samotným mezím schopností 14nm procesu. 
 
Nyní ale budou následovat Rocket Lake-S, sice stále 14nm čipy, ale už s výrazně vylepšenou procesorovou architekturou (nejspíše 14nm verze Willow Cove), podporou PCIe 4.0 a integrovanou grafikou Xe. 
 
Po nich pak očekáváme už 10nm procesory Alder Lake-S a o nich se nyní dozvídáme, že může jít o první desktopové procesory Intelu, jež nabídnou jeho hybridní architekturu (Hybrid Architecture), čili mix jader Atom a Core. Vyplývá to z nového GNU kompilátoru, jak uvádí server Phoronix a Intel už ostatně bude mít v době nástupu Alder Lake-S tuto věc řádně vyzkoušenou právě na procesorech Lakefield (či jiných, pokud ještě nějaké dorazí) a doufejme, že připraven bude i Microsoft.
 
Nový GNU kompilátor zahrnuje seznam instrukcí kompatibilních s novými xeonovými Sapphire Ridge a právě i s Alder Lake, v jejichž případě chybí AVX-512, jež se právě už dostaly mezi běžné procesory. Ovšem právě v Sunny Cove v Lakefield podporu AVX-512 nenajdeme, a to kvůli tomu, aby byla výbava v tomto ohledu konzistentní a procesorová jádra měla stejné možnosti, neboť Tremont tyto instrukce nenabízí. Čili chybějící AVX-512 by ukazovalo právě na to, že i v jejich případě půjde o hybridní architekturu.
 
Na druhou stranu tu je alespoň základní AVX a AVX2, což zase napovídá že budoucí atomové Gracemont by mohly podporovat alespoň to (Tremont nic z toho nemají). Oproti tomu v případě Sapphire Rapids narazíme v seznamu na AVX512F, CLWB, AVX512VL, AVX512BW, AVX512DQ, AVX512CD, AVX512VNNI a také AVX512BF16 pro "AI Instrukce" bfloat16.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA odstartovala "ultimátní odpočet", k čemu povede? NVIDIA odstartovala "ultimátní odpočet", k čemu povede?
Zrovna dnes jsem v aktualitě o chystaných GeForce zmínil, že NVIDIA jistě začne na sociálních sítích s marketingovým vábením a budováním pozornosti ještě před tím, než představí nové GeForce. A právě to přichází. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
SLS pro Artemis I je v polovině testů Green Run, čekají ještě čtyři SLS pro Artemis I je v polovině testů Green Run, čekají ještě čtyři
Hlavní stupeň rakety Space Launch System (SLS) chystaný pro misi Artemis I právě prochází testy souhrnně zvanými Green Run. Tato osmidílná série je už z poloviny splněna, takže zbývají ještě čtyři testy, jaké? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Apple žaluje Prepear, prý má podobné logo Apple žaluje Prepear, prý má podobné logo
Společnost Apple je každou chvíli někým žalována, ale nejinak je tomu i naopak. Nyní je v soudním sporu s aplikací Prepear, která má v logu zjednodušenou hrušku. Apple si stěžuje, že je toto logo příliš podobné tomu jeho.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Microsoft chystá i novou Xbox (Series) S, jaká bude? Microsoft chystá i novou Xbox (Series) S, jaká bude?
Dosud jsme měli jen nejasnou představu o tom, že by vedle výkonné Anacondy měla v rámci 
Xbox Series X dorazit také výrazně slabší verze známá jako Lockhart. Ostatně to podporovalo i ono slovo Series a nyní je tu nejlepší důkaz o této verzi. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
GamersNexus: NVIDIA GeForce RTX 30 budou představeny 9. září GamersNexus: NVIDIA GeForce RTX 30 budou představeny 9. září
Dříve se mluvilo o tom, že NVIDIA chce své nové GeForce představit až po polovině příštího měsíce, čili 17. září. Server GamersNexus ale míní, že to bude už dříve, a to 9. září. Tak či tak se vypuštění už velice blíží. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář