Já bych věřil tomu, že u TSMC si Intel nechá dělat procesory, ale nevěřím, že to budou procesory do počítačů. On vyrábí i různé malé čipy do IoT, čipy do aut. A když nějaký takovýto čip chystá, asi nebude problém ho navrhnout rovnou pro TSMC výrobní technologii, místo té své vlastní.
Odpovědět0 0
to už tady jednou bylo a vylezlo z toho že to byl jen Hoax :((
Odpovědět0 0
Také se mi to nezdá. ještě tak nějaké (patrně starší a jednodušší) čipsety. Tam by to možná za velkého úsilí a nákladů šlo. Ale procesor je víceméně nerozlučně spjatý s procesem, pro který byl navržen. Muselo by se znovu začít od blokového diagramu, nechat to celé navrhnout pro jiný proces, rozkreslit, udělat matrice.. Celé by to bylo nesmírně složité, zdlouhavé a obtížné. (a tudíž logicky drahé)
Odpovědět0 0
Nieje pravda. Ako bolo uvedené v článku, Intel to už v minulosti robil. Dokonca aj AMD má 14 aj 16nm verziu ZENu, a to sa zhodneme že AMD má v porovnaní s Intelom minimum peňazí na rozhadzovanie do vecí, ktoré by sa im neoplatili.
Takže to nieje asi až tak drahé.
Odpovědět0 1
Zenu bylo víc verzí? Já měl pocit, že jen 12 a 12+ nm. Ale dobře, dám se podat.
Odpovědět1 0
Moja chyba, myslel som samozrejme konzolove APU, ktoré šlo cez 28,20,16/14. Čo ale nič nemení na fakte, že finančne nebol problém to naportovať na viacero procesov rôznych firiem, aj keď sa jedná o semi-custom produkt s minimálnou maržou.
Odpovědět0 0
Podle mě pokud se bavíme o procesu, který se liší jenom ve velkosti komponent(16nm vs 12nm), nebo ani v tom ne(jenom je to jiná továrna, tak se to pravděpodobně předělávat nemusí, jenom bych logicky čekal, že se třeba v podstatě použije jiný laser, který se jinak zaostřuje(když to velmi zjednoduším samozřejmě). Jo něco jinýho by to rozhodně bylo, když by ten jiný proces používal jiné transistory.(třeba procesor, který není navržen pro FinFET a mělo se s ním přejít na proces FinFET, ten by se musel opravdu předělat nejspíše od základů.)
Jinak si myslím, že by se tak často nedělali dieshrinky (i když ty asi bez úprav taky nikdy úplně nejsou(ale kdo ví).
Takže nutně to být nějak zásadně drahý nemusí. Ale uvidíme jak to vlastně dopadne, jestli jenom zas někdo nevařil z vody.
Jinak mi osobně přijde poněkud zvláštní, že Intel nestíhá vyrábět, když se přecejenom docela dobře prodávají Ryzeny a neustále se mluví o tom, jak PC trh stagnuje. Zdá se mi, že někdo někde kecá.(nebo Intel něco někde zavřel a nepostřhl jsem to? Či je to způsobený tím že předělali moc kapacity na 10nm a to jim teď nefunguje?)
Odpovědět1 1
-kvôli viac jadrám v mainstreamu sa zväčšil kremík zo 120 na 175 mm2 (takmer o polovicu väčší kremík).
-do HEDT dodávajú 18 a 28 jadrové procesory, čo je absolútne najväčší kremík, aký kedy dodávali do desktopov a HEDT.
-14nm čipsety
-na 10nm neplánovali stavať nové továrne ale konvertovať existujúce
-14nm modemy do Iphone, to je 250M 60mm2 kremíkov ročne. Pre porovnanie ročne predajú zhruba 250-300M PC.
Ten posledný bod im pravdepodobne zlomil väz pretože toľko voľnej kapacity určite nemali. Teraz idú prioritne, najprv zmluvy (aby ich nežaloval Apple), potom drahšie Xeony a low cost DIY má smolu.
Odpovědět0 0