www.svethardware.cz
>
>
>
>

Dokáže AMD dohnat grafický výkon nových NVIDIA Ampere?

Dokáže AMD dohnat grafický výkon nových NVIDIA Ampere?
, , aktualita
Z nejnovějších zpráv to vypadá tak, že NVIDIA nám asi poskytne mezigenerační padesátiprocentní nášup výkonu a nyní je otázka, čeho bude schopná generace Navi 2X a její hi-end. Dokáže NVIDII alespoň dohnat?
K oblíbeným
reklama
AMD v posledních letech ve výkonu svých karet zaostávalo, a to v tom smyslu, že nedokázalo oslovit zákazníky hledající vysoký výkon a nedokázalo se vyrovnat tomu nejlepšímu, co nabízela NVIDIA. To pokračuje už řadu let, přičemž v poslední generaci, respektive v první generaci Navi, AMD na hi-end rovnou rezignovalo a považovalo za dostatečné, že dostalo na trh 7nm Vegu VII, která ale byla překonaná už v době, kdy přišla na trh a také se na něm reálně moc dlouho neohřála. 
 
 
Nyní můžeme své naděje upínat ke generaci Navi 2X, a to platí nejen pro příznivce firmy AMD, ale pro všechny zájemce o novou grafickou kartu za rozumnou cenu. Stačí se podívat na to, co AMD se svou nabídkou provedlo ve světě procesorů x86 a můžeme jasně vidět, jaký vliv může mít silná konkurence. Ostatně právě i díky AMD nám NVIDIA přinesla vylepšené karty GeForce RTX Super. 
 
Jenomže NVIDIA na rozdíl od Intelu nemá a ani nemůže mít problémy s vývojem nových procesů a také se od ní očekává velice slušný pokrok, který by mohl znamenat v rámci předchůdců a nástupců asi padesátiprocentní nárůst výkonu. A dle článku na coreteks.tech by "velké Navi" nemuselo být až tak velké. 
 
Očekávat prý máme výkon "pouze" o cca 15 procent vyšší ve srovnání s GeForce RTX 2080 Ti, což by víceméně odpovídalo výkonu karty GeForce RTX 3080, zatímco nová RTX 3090 či RTX 3080 Ti by opět zůstala bez konkurence. Samotná firma AMD slíbila v podstatě jen to, že přinese na trh kartu schopnou provozovat hry ve 4K, což by tímto bylo splněno. A je tu ostatně otázka, zda AMD vůbec chce a potřebuje konkurovat NVIDII v absolutním herním hi-endu. 
 
S kartou o výkonu srovnatelném s RTX 3080 by se tak v podstatě nic nezměnilo, neboť i GPU RX 5700 XT bylo vytvořeno jako konkurence pro RTX 2080, čili stejnou třídu. Tyto informace přitom mají mít základ u AIB výrobců karet, kteří by už měli být dobře obeznámeni s tím, co nabídnou nové generace. A právě i dle nich prý chce AMD stanovit lepší cenu svého vlajkového modelu oproti RTX 3080. 
 
Konečnou pravdu bychom se měli dozvědět na začátku září, kdy prý AMD chce nové Navi 2X představit, aby je vypustilo na trh 7. října. NVIDIA by mohla své Ampere představit už v srpnu a na trh je vyslat 17. září. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Dokáže AMD tentokrát překonat výkon herních karet NVIDIA?
V anketě šlo hlasovat od 31.7.2020 do 31.8.2020. Počet hlasujících: 60
Ano 18 % 18% Ne 55 % 55% Nechám se překvapit 23 % 23% Je mi to jedno 3 % 3%
reklama
Nejnovější články
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU? JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU?
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa další přehled o stavu trhu s GPU, a to samostatnými i integrovanými. Potvrzuje se nám tu, že poptávka po PC byla opravdu vysoká, ovšem co dodávky samostatných GPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky
Už nějaký ten pátek víme, že někteří těžaři kryptoměn začali využívat i celé nové herní notebooky, a to jednoduše proto, že jsou celkově dostupnější než samostatné grafiky. Nyní už je tento trend zřejmý. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache
Nový Samsung SSD 980 Pro už je dávno na trhu, ovšem nyní se dozvídáme o modelech Samsung SSD 980, které by někdo mohl s verzí Pro snadno zaměnit. Dostal by ale SSD bez vlastní DRAM cache.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek